Trwa ładowanie...

Filtry mineralne - charakterystyka, właściwości, filtry mineralne a chemiczne

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
12.09.2022 19:45
Filtry mineralne stanowią składnik wielu kremów przeciwsłonecznych.
Filtry mineralne stanowią składnik wielu kremów przeciwsłonecznych. (Pixabay)

Filtry mineralne wykazują zdolność do rozpraszania i odbijania światła. Dodatkowo, są one świetnie tolerowane, dlatego z powodzeniem można je stosować również u niemowląt i nieco starszych dzieci. Co jeszcze warto wiedzieć? Który krem spf sprawdzi się najlepiej? Ten z filtrem chemicznym czy mineralnym?

spis treści

1. Czym są filtry mineralne?

Filtry mineralne, znane również jako filtry fizyczne stanowią składnik kremów przeciwsłonecznych. Ich działanie można porównać do działania ochronnej tarczy. Filtry fizyczne skutecznie rozpraszają i odbijają światło. Można je aplikować bezpośrednio przed ekspozycją na słońce.

Filtr mineralny, zwany również filtrem fizycznym świetnie sprawdza się w przypadku skór wrażliwych, skłonnych do alergii. Preparaty zawierające ten rodzaj filtrów świetnie nadają się również dla małych dzieci i niemowląt.

Przykładami związków stosowanych jako filtry mineralne (filtry fizyczne) są:

Zobacz film: "Krem z filtrem - jaki faktor wybrać?"
  • dwutlenek tytanu, znany również jako Titanium Dioxide,
  • tlenek cynku, znany również jako Zinc Oxide,

Substancje te tworzą na powierzchni naskórka powłokę, która odbija promieniowanie słoneczne.

2. Właściwości filtrów mineralnych

Filtry mineralne nie wnikają do głębszych warstw skóry, tylko tworzą na jej powierzchni powłokę ochronną. Gwarantują kilkugodzinną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, a co najważniejsze, działają od razu po zaaplikowaniu ich na skórę.

Po nałożeniu mogą nieco bielić skórę. Stosowanie kremu z filtrem mineralnym do twarzy nie zwiększa temperatury skóry, co sprawia, że produktu bez problemu mogą używać osoby ze skórą trądzikową, mieszaną, wrażliwą, z przebarwieniami.

Filtry fizyczne odbijają zarówno promieniowanie ultrafioletowe typu A, jak i promieniowanie ultrafioletowe typu B, w związku z tym, chronią przed przebarwieniami skórnymi jak i przedwczesnym starzeniem i zmarszczkami.

3. Czym filtry mineralne różnią się od filtrów chemicznych?

Filtry chemiczne są organicznymi substancjami, które absorbują promieniowanie ultrafioletowe, przeciwdziałają występowaniu określonych reakcji komórek skóry na działanie promieniowania słonecznego. W przeciwieństwie do filtrów mineralnych nie barwią skóry.

Po nałożeniu na twarz lub inne części ciała, działają przez dłuższy czas niż kremy z filtrem mineralnym. Filtry chemiczne wnikają w głębsze warstwy skóry, pochłaniają energię świetlną i przeobrażają ją w energię cieplną.

Przykładami związków stosowanych jako filtry chemiczne są:

  • Octyl Dimethyl PABA /Ethylexyl Dimethyl PABA /EHDP /Escalol 507 /OD-PABA – kwas paraaminobenzoesowy oraz jego pochodne,
  • Ethylhexyl Methoxycinnamate /Octyl Methoxycinnamate /Octinoxate/ OMC /EHMC /Escalol 557 /Parsol MCX /Eusolex 2292 /Tinosorb OMC /Uvinul MC80,
  • Homosalate /HMS /Homomethyl Salicylate,
  • Octocrylene/ Uvinul N-539 /OCR/ Eusolex OCR,

Za bardziej bezpieczne filtry chemiczne kosmetolodzy uważają:

  • Ethylhexyl Salicylate/Octisalate/ Octyl salicylate/ EHS/ Escalol 587 – przeciwdziała szkodliwemu działaniu promieniowania UVA oraz UVB,
  • Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid/ Mexoryl SX/ Ecamsule – chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym typu A.
  • Drometrizole trisiloxane /Mexotyl XL / Examsule – zapewnia skórze ochronę przeciwsłoneczną przed promieniowaniem ultrafioletowym typu A.
  • Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate/ Uvinul A Plus – przeciwdziała szkodliwemu promieniowaniu UVA,
  • Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol/ Tinosorb M/ Biscotrizole/ Milestab 360 – gwarantuje zarówno ochronę przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Substancja ta wykorzystywana jest również do stabilizowania innych filtrów.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze