Trwa ładowanie...

Co przyspiesza opalanie?

Avatar placeholder
24.07.2015 07:15
Co przyspiesza opalanie?
Co przyspiesza opalanie?

Przyspieszacze do opalania, jak wskazuje nazwa, usprawniają proces brązowienia skóry i pozwalają zdobyć szybką, naturalną opaleniznę w znacznie krótszym czasie. Są one przydatnym kosmetykiem do ciała, gdy nie mamy czasu na wielogodzinne poddawanie skóry działaniu promieniowania słonecznego, a pragniemy uzyskać efekt brązowej opalenizny. Przyspieszacze opalania w sprayu i tabletkach są ogólnodostępnym środkiem i pozwalają uniknąć oparzeń słonecznych wynikających z długotrwałych kąpieli słonecznych.

spis treści

1. Działanie przyspieszaczy do opalania

Przyspieszacz do opalania usprawnia proces brązowienia skóry poprzez zwiększenie produkcji melaniny (substancja ta wytwarzana jest przez komórki zwane melanocytami w wyniku procesu zachodzącego w skórze, czyli melanogenezy). Po nałożeniu specyfiku na skórę staje się ona ciemniejsza w rezultacie stresu oksydacyjnego wywołanego promieniowaniem UVA i powodującego ciemnienie melaniny. Przyspieszacze opalania oddziałują bezpośrednio na melaninę, która odpowiedzialna jest za jasny lub ciemny odcień karnacji. Substancja ta obecna jest w specjalnych komórkach ciała nazywanych melanocytami. Tyrozyna i psoralen, naturalne aminokwasy występujące w ludzkim organizmie, stanowią aktywne składniki przyspieszaczy opalania i stymulują produkcję melaniny.

Za pomocą przyspieszacza opalania osiągniesz pożądany odcień skóry bez konieczności wystawiania ciała na długie działanie promieniowania słonecznego. Powstaje jednak jedno problematyczne pytanie, a mianowicie, czy są one bezpieczne? Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. Zwykle przyspieszacze są bezpieczną formą wspomagania opalenizny – ważne, aby nie były stosowane często i w długich przedziałach czasowych, ponieważ długotrwałe działanie promieni UV nie jest bezpieczne dla skóry. Pomimo wymiernych efektów otrzymanych po zastosowaniu przyspieszaczy do opalania, odradza się używania tyrozyny i psoralenu, które zwiększają wrażliwość skóry na światło i podatność na liczne choroby.

Zobacz film: "Opalanie a cukrzyca"

2. Składniki przyspieszaczy do opalania

Większość przyspieszaczy zawiera składnik zwany psoralenem. Ten aminokwas najczęściej występuje w limonkach i pozostałych cytrusach. Oprócz psoralenu w produktach do opalania odnajdziesz kolejny aminokwas, czyli tyrozynę. Oba składniki stymulują komórki ciała do zwiększonej produkcji melaniny.

Przyspieszacze zawierają wiele składników o działaniu nawilżającym – nawodniona skóra szybciej się opala. W niektórych preparatach znajdziesz również witaminę A, chroniącą przed tworzeniem się linii i zmarszczek. Składniki przyspieszające opalanie zawarte są nawet w środkach zapewniających ochronę przeciwsłoneczną – dzięki takiemu połączeniu możliwe jest otrzymanie szybkiej, a jednocześnie bezpiecznej opalenizny. Pamiętaj, że opalenizna zwiększa atrakcyjność ciała, ale kąpiele słoneczne bez właściwej ochrony przeciwsłonecznej przyspieszą proces starzenia się skóry.

3. Stosowanie przyspieszaczy do opalania

Właściwe stosowanie przyspieszaczy zapewni ci naturalną, brązową opaleniznę. Najpierw zdecyduj, jaki odcień opalenizny będzie dla cienie najlepszy, a następnie wykonaj peeling całego ciała w celu usunięcia martwego naskórka – w ten sposób opalenizna będzie równomierna. Po zakończeniu zabiegu wygładzania skóry, okrężnym ruchem nałóż przyspieszacz na partie skóry najbardziej oporne na opalanie. Jeżeli zwykle opalasz się równomiernie, rozprowadź cienką warstwę kosmetyku na powierzchni całego ciała. Pamiętaj również, aby regularnie nawilżać skórę, dzięki czemu pozostanie zdrowa i gładka.

Używanie tabletek wspomagających opalanie również przynosi doskonały efekt. Instrukcje użycia mogą być różne w zależności od marki specyfiku, jednak najczęściej przyjmiesz kilka tabletek przed wyjściem na słońce. Wskazane jest również przyjmowanie po jednej tabletce dziennie w celu utrzymania odcienia opalenizny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze