Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Ewa Rybicka

Słońce na zdrowie - witamina D, dobre czy złe słońce, zdrowe opalanie

 Sylwia Stachura
23.04.2021 12:06
Słońce na zdrowie - witamina D, dobre czy złe słońce, zdrowe opalanie
Słońce na zdrowie - witamina D, dobre czy złe słońce, zdrowe opalanie (Grafika / Shutterstock)

Wciąż słyszysz o tym, że słońce niszczy skórę, przyspiesza starzenie się i może powodować raka? To prawda, ale naukowcy odkryli kilka powodów, dla których warto wystawić ciało na słońce. Okazuje się, że słońce promieniowanie ultrafioletowe jest potrzebne nie tylko do produkcji witaminy D. Dlaczego powinniśmy wychodzić na słońce i nie powinniśmy unikać opalania?

spis treści

1. Jak czerpać witaminę D ze słońca

Słońce "produkuje" witaminę D. Właściwości witaminy D są nie do przecenienia. Nie tylko wpływa ona na prawidłowy rozwój kości u dzieci i zapobiega osteoporozie, ale jest też ważna dla naszego układu odpornościowego. Odpowiedni poziom witaminy D w organizmie zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów i może zapobiegać cukrzycy.

Ale produkcja witaminy D to nie jedyna zaleta wystawiania ciała na słońce. Badacze z uniwersytetów w Southampton oraz w Edynburgu wykazali, że dzięki promieniowaniu słonecznemu w organizmie wytwarzana jest większa ilość tlenku azotu. W ludzkiej skórze znajdują się azotany, które pod wpływem promieni słonecznych zamieniają się w tlenek azotu. Dlaczego związek ten jest ważny dla zdrowia? Ponieważ rozszerza naczynia krwionośne, a przez to obniża ciśnienie krwi

Podwyższony poziom ciśnienia wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia zawału serca oraz udaru. Schorzenia układu krążenia są odpowiedzialne za 30 proc. zgonów na całym świecie każdego roku. Naukowcom udało się dowieść, że słońce pomaga obniżyć ciśnienie krwi, a tym samym zmniejszyć ryzyko tych chorób.

Zobacz film: "Opalanie a cukrzyca"

W badaniu wzięły udział 24 zdrowe osoby, których skórę wystawiono na słońce i działanie promieniowania ultrafioletowego. Okazało się, że po sesji opalania w ich organiz i wzrósł poziom tlenku azotu.

2. Unikanie słońca, czy ekspozycja ciała na słońce?

Doktor Richard Weller z Uniwersytetu w Edynburgu uważa, że unikanie słońca jest tak samo szkodliwe dla zdrowia, jak nadmierna ekspozycja na słońce. Ciągle słyszymy jednak o negatywnych skutkach opalania, a bardzo mało mówi się o tym, że słońce ma pozytywne działanie na zdrowie.

Naukowcy twierdzą, że najwyższy czas obalić mity na temat opalania. Lekarze przyznają, że słońce w zbyt dużej dawce może skutkować rakiem skóry oraz przedwczesnym starzeniem się, jednak zbyt rygorystyczne chronienie się przed promieniowaniem również nie jest dobre dla zdrowia. Niektórzy mówią nawet o tym, że zagrożenia wynikające z unikania słońca mogą być dużo gorsze dla zdrowia niż niebezpieczeństwa związane z nadmiernym wystawianiem ciała na słońce.

3. Jak się zdrowo opalać?

Jak więc pogodzić te dwie kwestie? Na pewno nie powinniśmy całkowicie rezygnować z kąpieli słonecznych. W naszej strefie klimatycznej cierpimy na brak wystarczającej ilości słońca, dlatego w sezonie letnim powinniśmy korzystać z właściwości promieniowania słonecznego.

Kluczem do sukcesu jest bezpieczne opalanie. Nie powinniśmy wystawiać ciała na słońce oraz unikać opalania około południa, gdy promieniowanie jest najsilniejsze. Doprowadzając do oparzeń słonecznych zwiększamy ryzyko rozwoju czerniaka. Stosowanie ochrony przeciwsłonecznej to wciąż ważna kwestia.

Pamiętajmy jednak o tym, że filtry blokują wytwarzanie się witaminy D. Od czasu do czasu warto więc wystawić skórę na słońce i zrezygnować z kremu przeciwsłonecznego. Zyska na tym również nasze serce. Najlepszym rozwiązaniem jest wystawienie skóry na słońce na ok. 15-20 minut, a następnie zastosowanie kosmetyku z filtrem, który uchroni nas przed oparzeniami słonecznymi.

Być może już czas przełamać stereotypy i docenić wpływ słońca na zdrowie.

Źródło: medicaldaily.com

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze