Trwa ładowanie...

Glinka – charakterystyka, rodzaje, właściwości, jak stosować

Avatar placeholder
23.04.2021 11:38
Glinka – charakterystyka, rodzaje, właściwości, jak stosować
Glinka – charakterystyka, rodzaje, właściwości, jak stosować

Glinka kosmetyczna to bardzo uniwersalny kosmetyk. Jest stosowany zarówno w profesjonalnych salonach kosmetycznych jak i w domowej pielęgnacji. Glinka nadaje się do każdego rodzaju cery. Jakie właściwości ma glina? Jakie są jej rodzaje?

spis treści

1. Charakterystyka glinki kosmetycznej

Glinka kosmetyczna to kaolin. Jest to naturalny minerał złożony z mikro- i makroelementów. W skład glinki wchodzi wapń, krzem, magnez, potas, cynk, żelazo, selen, miedź, a także fosfor. Najlepsza glinka kosmetyczna to taka, która posiada w swoim składzie co najmniej 95 proc. związków aktywnych. Kupując glinkę warto zwrócić uwagę, aby nie zawierała ona żadnych substancji zapachowych i konserwantów. Mogą one wpłynąć na skuteczność kosmetyku.

Głównym zadaniem glinki jest absorbowanie zanieczyszczeń i toksyn z powierzchni skóry. Glinka reguluje poziom pH i przywraca skórze jej prawidłowy odczyn.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Jakie rodzaje glinek możemy wyróżnić?

Mozemy wyróżnić kilka rodzajów glinki kosmetycznej. Najpopularniejsze rodzaje glinki to:

  • glinka zielona
  • glinka żółta
  • glinka czerwona
  • glinka biała
  • glinka różowa
  • glinka błękitna
  • glinka ghassoul
Maseczka z zielonej glinki
Maseczka z zielonej glinki

Maseczki z zielonej glinki są polecane np. osobom z cerą problematyczną.

zobacz galerię

3. Właściwości różnych rodzajów glinek

Każda z wyżej wymienionych glinek ma inne właściwości i inne zastosowanie. Konkretny rodzaj glinki stosuje się do konkretnej cery i problemów jej dotyczących.

3.1. Właściwości glinki zielonej

Glinka zielona jest jedną z najbardziej znanych glinek. Swój jasnozielony kolor zawdzięcza obecności żelaza dwuwartościowego. Jej główną rolą jest oczyszczanie skóry i hamowanie rozwoju bakterii. Glinka zielona ma właściwości kojące i dezynfekujące. Jest polecana do cery tłustej, cery mieszanej i problematycznej, nawet z egzemą i łuszczycą. Glinka zielona ma właściwości ściągające skórę. Zielona glinka zmniejsza pory i zapobiega powstawaniu zmarszczek.

3.2. Właściwości glinki żółtej

Glinka żółta ma właściwości podobne do glinki żółtej. Swój żółty kolor zawdzięcza obecności żelaza trójwartościowego. Glinka zółta jest polecana do pielęgnacji cery mieszanej, tłustej i trądzikowej. Można ją stosować także do cery dojrzałej.

3.3. Właściwości glinki czerwonej

Czerwona glinka to bogactwo krzemu, żelaza, wapnia, sodu, magnezu i potasu. Można ją stosować do każdego typu cery, jednak idealnie nadaje się co cery tłustej i mieszanej, ponieważ reguluje wydzielanie sebum. Glinka czerwona ma także właściwości zapobiegające rozszerzaniu się naczynek dlatego też jest polecana do cery naczynkowej. Czerwona glinka nadaje skórze lekko opalony wygląd poprawiając jej koloryt.

3.4. Właściwości glinki białej

Biała glinka jest najdelikatniejszą z dostępnych rodzajów glinki. Jest bardzo łagodna dla skóry, dlatego też może być stosowana przez osoby z cerą wrażliwą i skłonną do podrażnień. Doskonale usuwa zanieczyszczenia, wygładza i uelastycznia skórę. Biała glinka ma bardzo lekką konsystencję. W swoim składzie biała glinka zawiera krzem, magnez, żelazo, sód oraz potas. Białą glinkę można stosować do przygotowywania masek oraz kąpieli.

3.5. Właściwości glinki różowej

Glinka różowa jest połączeniem glinki białej i czerwonej. Jest to glinka otrzymywana sztucznie poprzez połączenie dwóch rodzajów naturalnie występujących glinek. Poleca się ją osobą ze skłonnościami do alergii. Można stosować ją do cery delikatnej i wrażliwej. Ma delikatne właściwości ściągające, dzięki czemu skóra wygląda na zdrowszą i mniej zmęczoną.

Zobacz też:

3.6. Właściwości glinki błękitnej

Glinka błękitna jest wydobywana z głębin Rosyjskich i Ukraińskich jezior. Jest naturalną mieszanką substancji mineralnych. Ma dużą zawartość wulkanicznego popiołu i solanki. Glinka błękitna zawiera w swoim składzie aż 39 pierwiastków z tablicy Mendelejewa, a przede wszystkim jest to krzem, glin, magnez, potas, sód i wapń. Błękitna glinka wchłania nadmiar sebum, usuwa zanieczyszczenia, poprawia krążenie i regeneruje naskórek. Ma także wpływ na wygładzanie zmarszczek i redukcję cellulitu.

3.7. Właściwości glinki ghassoul

To czerwona glinka marokańska. Ma bardzo silne działanie absorpcyjne, dlatego też jest polecana do cery tłustej i trądzikowej. Ma bardzo dobre właściwości matujące skórę. Glinka ghassoul może być stosowana także na włosy w celu redukcji łojotoku skóry głowy.

4. Jak wybrać i stosować glinkę?

Wybierając glinkę do swojego typu cery możemy skorzystać z gotowych kosmetyków i masek, a także kupić proszki do przygotowywania samodzielnej maski. Po nałożeniu glinki a oczyszczoną skórę twarzy możemy spryskać ją wodą różaną lub tonikiem. Zapobiegnie to nadmiernemu wysychaniu glinki i ściąganiu skóry.

Maseczka z glinki może nadmiernie wysuszać skórę, dlatego też nie powinno się jej stosować zbyt często. Stosujemy ją tyle czasu ile zaleca producent kosmetyku. Maseczkę najlepiej jest zmyć letnią wodą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze