Trwa ładowanie...

Glinka Ghassoul - właściwości, zastosowanie, efekty uboczne

 Paula Komendarczuk
24.11.2022 15:41
Glinka Ghassoul ma właściwości oczyszczające, wygładzające i ujędrniające.
Glinka Ghassoul ma właściwości oczyszczające, wygładzające i ujędrniające. (Adobe Stock)

Glinka Ghassoul to jeden z najstarszych i zarazem najskuteczniejszych kosmetyków naturalnych, był używany już w starożytności. Glinka słynie ze swoich właściwości pielęgnacyjnych, może być stosowana do włosów, ciała i twarzy. Ma działanie oczyszczające, ujędraniające i wygładzające. Jakie działanie ma glinka Ghassoul?

spis treści

1. Co to jest glinka Ghassoul?

Glinka Ghassoul to inaczej glinka wulkaniczna, czerwona, marokańska lub glinka Rhassoul (Rassoul). W języku arabskim oznacza "ta, która czyści", występuje w formie drobniutkiego proszku o ziemistym zapachu i brązowo-czerwonawym zabarwieniu, który po dodaniu wody zamienia się w lekko pieniącą się, jedwabistą w dotyku masę.

Glinka Ghassoul jest pozyskiwana w górach Atlas w Maroku, może być używana do pielęgnacji włosów, ciała i twarzy, ma również duże znaczenie w marokańskich tradycjach, ponieważ jest wykorzystywana do rytuałów oczyszczania hammam. Skład glinki marokańskiej to:

  • 58% krzemionki,
  • 25,2% magnezu,
  • 2,47% związków glinu,
  • 2,34% wapnia,
  • 2,3% sodu,
  • 0,64% żelaza.
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Jest sprzedawana w opakowaniach o różnej gramaturze, od 100 do 5000 g. Najmniejsze opakowanie kosztuje średnio 15-17 złotych, natomiast największe ponad 300. Czerwona glinka jest produktem bardzo trwałym, przydatność wynosi zwykle ok. 4-5 lat. W jej składzie nie ma żadnych substancji chemicznych ani aromatów zapachowych.

2. Właściwości glinki Ghassoul

Czerwona glinka wykazuje silne właściwości myjące, wygładzające, matujące, odprężające oraz odświeżające. Jest polecana do skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej, ponieważ skutecznie zmniejsza ilość wydzielanego sebum i oczyszcza zatkane pory.

Jednocześnie usuwa martwy naskórek, wygładza strukturę skóry, uelastycznią ją i ujędrnia. Ma równie korzystny wpływ na leczenie trądziku, łagodzi stany zapalne, wyrównuje koloryt, zmniejsza widoczność przebarwień i częstotliwość pojawiania się nowych wyprysków.

Glinka Ghassoul ma dobroczynny wpływ na skórę głowy, ze względu na redukowanie problemu częstego przetłuszczenia się i wzmożonego wypadania włosów. Zastosowana jako maseczka na włosy, sprawia, że stają się miękkie, gładkie, błyszczące i uniesione u nasady. Ponadto glinka stosowana na ciało, ujędrni i wygładzi skórę, a także zmniejszy widoczność rozstępów.

3. Zastosowanie glinki Ghassoul

Glinka marokańska ma szerokie zastosowanie, ponieważ może być stosowana do mycia twarzy, ciała i włosów, jako peeling oraz odżywcza i oczyszczająca maseczka do ciała lub skóry głowy.

Jest wykorzystywana w gabinetach spa, dermatologii i farmakologii, a także w przemyśle kosmetycznym jako składnik mydeł, żeli pod prysznic, kul do kąpieli, szamponów i kremów.

Glinka wulkaniczna Ghassoul znalazła również zastosowanie w lecznictwie. Jest używana do przygotowania okładów na mięśnie i stawy, jest również na ból głowy, gardła, stany zapalne organizmu oraz nadmierną kwasowość układu pokarmowego.

4. Skutki uboczne stosowania glinki Ghassoul

Glinka Ghassoul nie powinna wywoływać żadnych skutków ubocznych w przypadku stosowania zewnętrznego, choć wykazano, że może mieć niekorzystny wpływ na włosy farbowane, gdyż jej składniki mogą wejść w reakcję i zmienić kolor włosów lub skutkować ich zmatowieniem.

Należy uważać również w przypadku stosowania glinki marokańskiej do włosów w przypadku ich słabego nawilżenia lub nadmiernego wyschnięcia glinki. Wówczas produkt może przyczynić się do uszkodzeń w strukturze włosów.

W celu uniknięcia tego ryzyka zaleca się dodania do glinki większej ilości wody i zapobieganiu jej przesuszeniu za pomocą foliowego czepka. Zaleca się również obserwowanie stanu włosów, ponieważ zbyt częste używanie czerwonej glinki do pielęgnacji może mieć działanie wysuszające.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze