Trwa ładowanie...

Hammam - charakterystyka, etapy rytuału, działanie

Avatar placeholder
23.04.2021 09:58
Na czym polega rytuał hammam?
Na czym polega rytuał hammam? (iStock.com/ALFSnaiper)

Hammam to inaczej turecka łaźnia parowa. Kiedyś była bardziej popularna niż obecnie, ponieważ w niemal każdym tureckim domu jest łazienka. Obecnie z rytuału hammam można skorzystać nie tylko będąc na wakacjach w Turcji. Większość gabinetów kosmetycznych oferuje zabieg kosmetyczny określany mianem rytuał hammam. Na czym on polega? Co możemy zyskać?

spis treści

1. Charakterystyka hammam

Tradycyjne kąpiele w łaźniach zapoczątkowali starożytni Grecy i Rzymianie. Dzisiejszy zabieg hammam zawdzięczamy jednak Turkom i Arabom. Hammam to nie tylko pielęgnacja ciała i spotkań towarzyskich, ale także ukojenie duszy. Klimat łaźni jest niepowtarzalny, a wszystko za sprawą ozdobnych mozaik. Pobyt w hammamie wpływa na równowagę psychiczną, fizyczną i duchową.

Temperatura w hammamie utrzymuje się w okolicach 37-42 stopni Celsujasza. Pobyt w hammamie nie osłabia organizmu w takim stopniu jak sauna sucha rozpowszechniona w północnej Europie. W hammamie jest przyjemna wilgoć i para wodna, która generowana jest przez strumień gorącej wody.

2. Etapy rytuału hammam

Rytuał hammam składa się z czterech części (nawilżenie, oczyszczanie i złuszczanie, Oczyszczanie glinką Ghassoul oraz namaszczanie i masaż).

Zobacz film: "Lecznicza sauna"

Pierwszym etapem hammam jest nawilżanie. Ten etap odbywa się w łaźni parowej. Ciepła para wodna zmiękcza skórę, otwiera pory i pozwala usunąć toksyny. Dzięki temu etapowi będzie możliwe wykonanie kolejnych etapów rytuału. Jeżeli planujemy wykonać rytuał w domu, bo jak najbardziej jest to możliwe, wystarczy, że weźmiemy długi i ciepły prysznic.

Kolejny etap rytuału hammam jest oczyszczanie i złuszczanie. Do tego etapu stosuje się mydło Savon Noir. Jest to czarne, naturalne mydło potasowe, które jest wytworzone z oleju i zmiażdżonych czarnych oliwek. Mydło dobrze się pieni i będzie miało kremową konsystencję. Mydło jednocześnie złuszcza i nawilża. Dzięki masażowi złuszczy się martwy naskórek i poprawi się krążenie. Do masażu można użyć szorstkiej myjki. Kierunek masażu to od nóg do serca, w ten sposób poprawia się krążenie. Dzięki tej części doskonale złuszcza się martwy naskórek.

Trzeci etap rytuału hammam to oczyszczanie glinką Ghassoul. Dostarcza ona skórze cennych składników odżywczych. Ten rodzaj glinki wydobywa się w Maroku. W połączeniu z wodą tworzy gęstą pianę, która ma właściwości odtłuszczające i nawilżające. Należy zostawić ją na skórze aż wyschnie, a następnie spłukać letnią wodą.

Ostatnim etapem rytuału Hammam jest namaszczenie i masaż. W ciało wciera się olejek o właściwościach relaksacyjnych, Najczęściej jest to olej arganowy, który nawilża i regeneruje skórę. Masaż powinien być odprężający. Olejek ma dobrze wchłonąć się w skórę, wówczas zabieg jest zakończony.

3. Jak działa turecka łaźnia parowa?

Istnieją liczne pozytywne właściwości hammamu. Dzięki regularnym kąpielom w hammamie możemy zredukować cellulit. Hammam przyspiesza proces przemiany materii, dlatego szybciej tracimy wagę.

Hammam utrzymuje skórę w dobrej kondycji. Dzięki kąpielom w łaźni skóra jest świeża, gładka i odżywiona. Poprawia się ukrwienie skóry. Kąpiele wpływają na produkcję kolagenu. Hammam wspomaga walkę z alergią.

Osoby, które mają problemy ze snem oraz obrzęki i bóle stawów powinny skorzystać z kąpieli w hammamie. Dodatkowo olejki eteryczne, które są użyte podczas kąpieli wpływają na nasz organizm relaksacyjnie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze