Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Higiena osobista skóry, jamy ustnej, włosów i stóp

Higiena osobista skóry, jamy ustnej, włosów i stóp
Higiena osobista skóry, jamy ustnej, włosów i stóp

Higiena jest ważna z różnych powodów. Dzięki niej ciało ładnie wygląda, przyjemne pachnie, a ryzyko wystąpienia chorób jest znacznie mniejsze. Kluczowe jest oczyszczanie skóry, nawilżanie jej i częsta zmiana odzieży. Nie należy zapominać też o pielęgnacji skóry twarzy, włosów i jamy ustnej. W tym celu warto sięgać po odpowiednie kosmetyki, które ograniczają rozwój bakterii i zachowują świeżość na dłużej. Czym grozi zaniedbanie higieny osobistej?

spis treści

1. Co to jest higiena osobista?

Higiena osobista to dbanie o czystość i pielęgnacja skóry. Opiera się głównie na usunięciu zanieczyszczeń z powierzchni ciała, takich jak kurz, bakterie i pot.

Dodatkowo czynności to używanie mydła, regularna zmiana odzieży oraz częste pranie ubrań w odpowiednich detergentach. Zaniedbanie higieny osobistej może skutkować pojawieniem się między innymi wszawicy, świerzbu, grzybicy, próchnicy, zakaźnej żółtaczki czy tasiemczycy.

9 zaskakujących błędów, które popełniasz podczas higieny intymnej
9 zaskakujących błędów, które popełniasz podczas higieny intymnej [10 zdjęć]

Każda kobieta doskonale wie, że w celu zachowania zdrowia okolic intymnych należy regularnie wykonywać

zobacz galerię
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Znaczenie higieny osobistej

W medycynie higiena osobista to wszystkie działania, które skupiają się na uniknięciu choroby, utrzymaniu sprawności fizycznej i psychicznej oraz wydłużenie życia.

Elementy higieny osobistej:

  • częste mycie rąk,
  • mycie rąk po każdym skorzystaniu z toalety,
  • codzienna kąpiel,
  • mycie zębów dwa razy dziennie,
  • codzienna zmiana bielizny,
  • regularne pranie ubrań,
  • dbanie o paznokcie,
  • dbanie o włosy,
  • częste pranie ręczników,
  • wietrzenie mieszkania,
  • niepożyczanie ręcznika, grzebienia i szczoteczki do zębów.

3. Higiena osobista skóry

Higiena skóry opiera się przede wszystkim na codziennym myciu ciała wodą z płynem do kąpieli oraz dokładne spłukanie kosmetyku. Ważne jest również wytarcie się do sucha i użycie dezodorantu pod pachami, który hamuje namnażanie się bakterii.

Każdego dnia należy nosić czystą bieliznę z przewiewnych, naturalnych materiałów. Ubranie powinno być czyste i dostosowane do pogody.

Higieniczność odzieży zależy od tego w jaki sposób przewodzi ciepło, przepuszcza gazy i chłonie pot. Sztuczne materiały powodują rozwój bakterii, wirusów i grzybów.

Należy pamiętać, że odzież i obuwie nie powinno nadmiernie uciskać skóry, ponieważ utrudnia to dopływ krwi i powoduje odciski.

3.1. Pielęgnacja skóry twarzy

Skóra twarzy jest cienka i delikatna, dlatego trzeba zwrócić na nią szczególną uwagę. Najważniejsze jest oczyszczanie cery dwa razy dziennie. W tym celu warto sięgać po delikatne preparaty, które nie będą działać wysuszająco.

Podstawą jest odpowiednie nawilżenie skóry za pomocą kremu do twarzy, kremu pod oczy oraz maseczek. Raz na jakiś czas warto usunąć martwy naskórek za pomocą peelingu mechanicznego lub enzymatycznego.

Kosmetyki, które wybieramy powinny zawierać większość składników pochodzenia naturalnego. Lekki makijaż wykonany odpowiednimi produktami nie zatka porów i nie wpłynie negatywnie na wygląd skóry.

Szczególnie jeśli codziennie starannie usuniemy makijaż z twarzy stosując przeznaczone do tego kosmetyki, a następnie nałożymy nawilżające produkty. Raz na jakiś czas warto zrezygnować z malowania się, by skóra odpoczęła.

4. Higiena intymna

Prysznic najlepiej brać wieczorem, ponieważ przez cały dzień skóra miała kontakt z brudem i potem. Miejsce intymne to idealne środowisko do namnażania się bakterii, dlatego często jest narażone na różnego rodzaju infekcje.

Ponadto, przez niewłaściwe podcieranie (od tyłu do przodu) bakterie kałowe przenoszą się na delikatne narządy rodne. Dbanie o czystość w tym miejscu jest szczególnie ważna, przede wszystkim w czasie miesiączki.

Należy raz dziennie umyć okolice intymne wodą z płynem do kąpieli lub płynem do higieny intymnej. W trakcie menstruacji konieczne jest natomiast podmycie się minimum dwa razy dziennie.

Do wytarcia warto używać osobnego ręcznika lub jednorazowych chusteczek. Najlepiej sprawdzi się bawełniana bielizna, która pozwoli skórze oddychać.

Wkładki higieniczne powinny być stosowane jedynie w trakcie ostatnich dni okresu, ponieważ prowadzą do grzybicy pochwy i zakażeń bakteryjnych.

5. Higiena jamy ustnej

Zęby należy dokładnie szczotkować dwa razy dziennie przez minimum dwie minuty. Pasta powinna być dostosowana do użytkownika, na przykład ze względu na nadwrażliwość lub krwawienie dziąseł.

Dodatkowo ważne jest stosowanie płynu do płukania dziąseł oraz nici dentystycznych. Te zabiegi usuwają nieświeży oddech, kamień nazębny i stany zapalne dziąseł.

Dokładna higiena jamy ustnej zapobiega rozwojowi próchnicy zębów, która niszczy zęby. Dla zdrowia uzębienia warto ograniczyć spożywanie słodyczy oraz napojów z dużą ilością cukru.

Raz na pół roku każdy powinien udać się na wizytę kontrolną u dentysty, który sprawdzi stan zębów i wyleczy ewentualne ubytki.

6. Higiena włosów

Na włosach osadza się wiele zanieczyszczeń, które mogą wywołać infekcję. Należy myć je minimum dwa razy w tygodniu by pozbyć się kurzu, drobinek piasku oraz bakterii.

Należy używać delikatnego szamponu, który nie podrażni skóry głowy, ale skutecznie oczyści pasma. Bardzo ważne jest również stosowanie odżywki dostosowanej do rodzaju włosów, która powlecze włosy warstwą ochronną przed działaniem czynników zewnętrznych.

Nie wolno zapominać również o odwiedzaniu fryzjera raz na 3-4 miesiące. Nie musimy wówczas diametralnie zmieniać fryzury, ale wystarczy podcięcie końcówek o kilka centymetrów.

7. Higiena stóp

Higiena powinna koncentrować się również na stopach, ponieważ są one narażone na zakażenia grzybami. Szczególnie niebezpieczne jest chodzenie boso na basenie, siłowni, ośrodkach wypoczynkowych czy siłowni.

Po drugie, należy często myć nogi, najlepiej w wodzie z dodatkiem olejków eterycznych. Właściwości bakteriobójcze wykazuje olejek lawendowy, geraniowy, paczulowy czy sosnowy, a także drzewko herbaciane.

Po kąpieli trzeba starannie wysuszyć stopy i przestrzenie między palcami, a następnie wmasować w nie odpowiedni krem. Na rynku można znaleźć wiele kosmetyków do stóp, które likwidują nieprzyjemny zapach, zapobiegają poceniu się stóp i ograniczają rozwój mikroorganizmów.

Należy pamiętać, że grzybica stóp jest zakaźna. Z tego względu zabronione jest pożyczanie osobistych rzeczy, takich jak ręcznik czy skarpetki. Codziennie trzeba zakładać czystą bieliznę i buty wykonane jedynie z przewiewnych, naturalnych materiałów.

8. Skutki zaniedbania higieny osobistej

Higiena osobista ma wpływ na zdrowie i wygląd naszego ciała. Zaniedbanie koniecznych czynności niesie ze sobą poważne konsekwencje, takie jak:

  • wszawica,
  • świerzb,
  • grzybica,
  • ropne zakażenie skóry,
  • próchnica zębów,
  • żółtaczka zakaźna typu A,
  • salmonelloza,
  • zakaźne choroby przewodu pokarmowego,
  • tasiemczyca.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze