Jak często wybielać zęby?
Każdej z nas zależy na tym, aby mieć piękne i śnieżnobiałe zęby. Niestety nie każdy rodzi się ze śnieżnobiałym uśmiechem, ale na szczęście istnieją metody, które mogą to zmienić. Codzienne picie kawy, herbaty oraz czerwonego wina może doprowadzić do pojawienia się w obrębie powierzchni zębów przebarwionego osadu. Za pomocą produktów dostępnych na rynku możesz sama skutecznie wybielić zęby w domu. Ważne jest, aby jednak nie popadać w przesadę i nie wykonywać tej czynności zbyt często. Mogłoby to spowodować nieprzyjemne konsekwencje.
1. Jak często można stosować produkty wybielające?
Chęć posiadania niezwykle białych zębów towarzyszy niejednej z nas. W każdej aptece można znaleźć niezwykle szeroki wybór produktów wybielającychi chęć posiadania ich wszystkich może być kusząca. Część produktów obecnych na rynku można stosować każdego dnia, inne z kolei przeznaczone są do użytku jednorazowego. Końcowy efekt zależy od metody, którą wybierzemy. Przykładowo, za pomocą pasty wybielającej na efekty trzeba długo czekać, a rezultat końcowy będzie słabszy niż w przypadku innych metod. Jeżeli zależy nam na tym, aby utrzymać biel zębów lub nie są one tak bardzo przebarwione, pasta wybielająca to doskonały wybór. Pamiętaj, że to, jaki produkt powinnaś wybrać, jest zależne od rodzaju i stopnia nasilenia przebarwień szkliwa zębów.
2. Rodzaje przebarwień zębów
Istnieją dwa rodzaje przebarwień zębów, tj. zewnętrzne oraz wewnętrzne. Pierwsze z nich są powodowane przez niektóre pokarmy i napoje, takie jak kawa, herbata, wino i jagody, a także palenie papierosów. W celu ograniczenia procesu powstawania osadu ze spożywanych posiłków, warto po każdym z nich wypić szklankę wody. Główną przyczyną powstawania wewnętrznych przebarwień na zębach jest nadmierne stosowanie fluoru i antybiotyków. Ponadto szkliwo zębów może również ulec przebarwieniu w wyniku procesów starzenia się.
3. Metody wybielania zębów
Paski wybielające – metoda ta umożliwia rozjaśnienie kolorytu zębów o kilka tonów w ciągu kilku tygodni. Jest to dosyć skuteczny i łatwy sposób umożliwiający uzyskanie bielszych i jaśniejszych zębów w krótkim czasie. Paski wybielające stosuje się codziennie, a niekiedy nawet dwa razy dziennie. Z reguły czas trwania takiej kuracji wynosi około dwóch tygodni (maksymalnie przez miesiąc). Takie paski nakłada się na zęby na czas około 20 minut.
Pasty do zębów – preparaty te zawierają w składzie substancje, które polerują szkliwo bądź rozpuszczają osad znajdujący się na jego powierzchni. Pasty to preparaty, które działają głównie powierzchniowo. Pasty wybielające można bezpiecznie stosować każdego dnia zamiast zwykłej pasty. Można takim produktem myć zęby dwa do trzech razy dziennie przez okres dwóch minut. Z reguły działanie past nie jest agresywne i nie powoduje skutków ubocznych, takich jak nadwrażliwość zębów. Niekiedy jedynie mogą spowodować delikatne podrażnienia dziąseł.
Bardzo ważne jest to, aby ostrożnie stosować preparaty wybielające u nastolatków. Przez zabiegiem wybielania (nawet wykonywanym w domu) lepiej skonsultować to ze stomatologiem. Wybielanie powoduje niepożądane skutki, takie jak nadwrażliwość zębów i podrażnienia dziąseł. Rzadko kiedy zgłaszane są przypadki o nieodwracalnym uszkodzeniu zębów. Pamiętaj o tym, że produkty te nie rozjaśnią koloru wypełnień i koron, i podkreślą ich widoczność.
Profesjonalne wybielanie zębów u stomatologa – procedura ta daje natychmiastowy efekt. Zabieg wykonuje odpowiedni specjalista, tj. stomatolog. Czas trwania takiego wybielania to około godzina. Jest to znacznie bardziej kosztowna metoda, ale efekty są bardzo szybko widoczne. Po zabiegu można odczuwać nadwrażliwość zębów.
Jeśli chcesz posiadać uśmiech bez skazy, prawdopodobnie będziesz musiała szukać produktów innych niż pasty wybielające, za pomocą których w rzeczywistości nie rozjaśniasz wewnętrznych przebarwień szkliwa. Porozmawiaj ze swoim dentystą o innych zabiegach wybielających, stomatologia estetyczna dostarcza ich bardzo wiele, np. paski wybielające oraz metody wykonywane przez dentystę.