Trwa ładowanie...

Jak zrobić własne perfumy?

Avatar placeholder
17.11.2014 12:16
Jak zrobić własne perfumy?
Jak zrobić własne perfumy?

Markowe perfumy są doskonałym podarunkiem dla bliskiej osoby, jednak jeszcze lepszym prezentem jest stworzenie własnego zapachu perfum. Idealnie skomponowane olejki eteryczne wpłyną na odprężenie ciała, a eleganckie opakowanie podniesie walor estetyczny produktu. Perfumy domowej roboty nie zawierają syntetycznych substancji chemicznych i umożliwiają stworzenie niepowtarzalnego aromatu ubranego w niecodzienne nuty zapachowe.

spis treści

1. Składniki perfum

Perfumy składają się z mieszanki olejków eterycznych oraz wody i alkoholu. Do stworzenia własnego zapachu będziesz potrzebowała:

  • 30 gramów olejku jojoba lub olejku ze słodkich migdałów,
  • 15-30 gramów alkoholu etylowego (np. wódki),
  • 2 łyżeczek wody źródlanej lub wody destylowanej,
  • filtru do kawy,
  • ciemnego, szklanego pojemnika,
  • 25 kropli olejków eterycznych (składnik ten można nabyć w sklepach zielarskich, aptekach lub przez Internet), czyli 7 kropli tworzących nutę bazową, 7 składających się na nutę średnią i 7 budujących nutę wysoką. Kilka dodatkowych kropli stworzy nuty łączące.
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Olejki eteryczne, których użyjesz do skomponowania własnych perfum stworzą podstawę zapachu i nazywane są nutami zapachowymi. Nuty bazowe są najbardziej trwałe i najdłużej pozostają na skórze. Nuty średnie ulatniają się nieco szybciej, podczas gdy nuty wysokie są najbardziej ulotne i znikają jako pierwsze. Nuty łączące ulatniają się w umiarkowanym tempie i – jak wskazuje nazwa – łączą zapach w jedną spójną całość. Do najczęściej używanych nut zapachowych zaliczamy:

  • nuty bazowe: drzewo cedrowe, cynamon, paczula, drzewo sandałowe, wanilia, mech, paproć;
  • nuty średnie: goździk, pelargonia, trawa cytrynowa, ylang-ylang, neroli, gałka muszkatołowa;
  • nuty wysokie: bergamotka, jaśmin, lawenda, cytryna, limonka, neroli, orchidea, róża;
  • nuty łączące: wanilia, lawenda.

Czasem do perfum dodaje się inne substancje, takie jak sól morska (zapach oceanu), czarny pieprz (zapachy korzenne), a także kamforę i wetiwer. Poszczególne nuty zapachowe wietrzeją z różną prędkością, dlatego wraz z upływem czasu zapach perfum może się zmieniać.

2. Komponowanie perfum

Komponowanie własnego zapachu zacznij od dodania olejku jojoba lub olejku ze słodkich orzechów do szklanej buteleczki. Następnie zacznij dodawanie olejków eterycznych – najpierw nut bazowych, potem średnich i wysokich. Zwieńczenie zapachu nutami łączącymi jest krokiem opcjonalnym. Po dobraniu odpowiednich nut zapachowych uzupełnij pojemnik alkoholem i wstrząsaj butelką przez kilka minut. Po zmieszaniu zapachu odstaw pojemnik w zacienione i suche miejsce na okres od 18 godzin do 6 tygodni (zapach wraz z czasem będzie się zmieniał, a najmocniejszy okaże się po 6 tygodniach). Po uzyskaniu pożądanej intensywności zapachu dodaj do mieszanki 2 krople wody źródlanej. Następnie wstrząśnij butelką w celu dokładnego zmieszania składników i przelej kompozycję przez filtr do kawy do przygotowanego wcześniej flakonika na perfumy. Pojemnik powinien mieć ciemne ścianki i nie dopuszczać powietrza, ponieważ światło i powietrze mogą mieć niekorzystny wpływ na zapach olejków eterycznych.

Na początku mieszanie zapachów może sprawić ci wiele problemów, dlatego warto zapamiętać prostą klasyfikację zapachów używanych do kompozycji perfum:

  • zapachy ziemi: paczula, wetiwer;
  • zapachy kwiatowe: pelargonia, jaśmin, neroli, róża, fiołek, ylang-ylang;
  • zapachy owocowe: bergamotka, grejpfrut, cytryna, limonka, trawa cytrynowa, mandarynka, pomarańcza;
  • zapachy ziołowe: dzięgiel, bazylia, rumianek, lawenda, mięta, szałwia, rozmaryn;
  • zapachy morza: sól morska;
  • zapachy przypraw: czarny pieprz, kardamon, cynamon, goździk, kolendra, gałka muszkatołowa, jałowiec, imbir;
  • zapachy drzewne: cedr, drzewo sandałowe, cyprys, sosna.

Jeżeli okaże się, że zapach jest zbyt intensywny, należy rozcieńczyć go wodą. W celu zwiększenia trwałości perfum można uzupełnić przepis o łyżeczkę gliceryny. Podczas komponowania perfum najlepiej zapisać ilość i rodzaj dodawanych składników na wypadek, gdybyś zechciała ponownie stworzyć identyczną wodę perfumowaną.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze