Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Jaki sport na odchudzanie?

Avatar placeholder
08.10.2017 17:50
Jaki sport na odchudzanie?
Jaki sport na odchudzanie? (Zdjęcie autorstwa Northern Ireland Executive / CC BY-ND 2.0)

Nawet najlepsza dieta przyniesie marne rezultaty, jeśli na niej poprzestaniemy. Większość ludzi starających się zrzucić zbędne kilogramy zapomina, że im więcej kalorii dostarczymy organizmowi, tym więcej powinniśmy ich spalić, dlatego ruch, ale także korzystnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie.

spis treści

1. Sport a zdrowie

Ruch i odchudzanie wcale nie muszą być nieprzyjemne. Jeśli nie będziemy się przemęczali i narzucali morderczego tempa, a powoli i konsekwentnie zwiększali dawkę aktywności fizycznej, osiągniemy wspaniałą sylwetkę, zdrowe ciało i dobre samopoczucie.

  • Serce – aktywność fizyczna poprawia kondycję układu sercowo-naczyniowego. Serce zmuszane do większego wysiłku dostosowuje się do nowych wymagań, co objawia się jego rozrostem i zwiększoną zdolnością do pompowania krwi. Dzięki temu męczymy się znacznie wolniej i w każdej chwili jesteśmy zdolni do nieoczekiwanego wysiłku.
  • Oddech – tzw. „zadyszka” występuje u większości otyłych osób oraz u osób, którym brakuje kondycji. Dzięki regularnym ćwiczeniom rytm oddechowy zwalnia, zwiększa się pojemność płuc, wzrasta też wykorzystanie tlenu w wydychanym powietrzu, co wzmacnia dotlenienie całego organizmu. Ponadto silne mięśnie oddechowe kształtują klatkę piersiową, co wpływa na poprawę postawy ciała.
  • Mięśnie – za pomocą ćwiczeń możemy wyrzeźbić swoje ciało i sprawić, że będzie wyglądało znacznie atrakcyjniej. Nie trzeba do tego specjalistycznych urządzeń ani długich godzin spędzanych w salonie fitness. Wystarczy regularne uprawianie sportu.

2. Jak ćwiczyć na co dzień?

Jak utrzymywać aktywność fizyczną na co dzień? Oto kilka rad:

Zobacz film: "Zumba"
  • wybrać schody zamiast windy, za co będą nam wdzięczne pośladki i uda;
  • wysiąść przystanek wcześniej niż powinniśmy i przejść lub przebiec pozostałą trasę;
  • częściej wychodzić z psem, czym sprawimy przyjemność nie tylko jemu, ale także naszemu dotlenionemu mózgowi;
  • jeżdżąc na rowerze, wymodelujemy pośladki, brzuch, łydki, uda oraz ramiona;
  • wybierać ćwiczenia i sporty, które sprawiają nam przyjemność – może to być dance aerobik, pływanie czy zajęcia tańca towarzyskiego;
  • aby nie unikać ćwiczeń, najlepiej jest wpisać je w nasz plan dnia na stałe, co sprawi, że zaczniemy je traktować jak inne nasze nawyki;
  • w pochmurne dni możemy porozciągać się w domu, dzięki czemu nasze mięśnie się rozluźnią i wydłużą, zwiększając tym samym zakres ruchu w stawach i zmniejszając ich bolesność – takie ćwiczenia rozciągające likwidują także przeciążeniowe bóle kręgosłupa, poprawiają postawę, przywracają sprężysty chód, a ponadto usprawniają krążenie krwi, zapobiegając żylakom, zakrzepom i zatorom, odprężają i pomagają walczyć ze stresem.

3. Czy sport jest dla każdego?

Nie każdy sport jest zdrowy dla osób otyłych. Muszą one przede wszystkim uważać, by nie przeciążyć stawów i kości. Najlepiej zacząć od czegoś prostego i nieobciążającego organizmu. Doskonałym pomysłem jest nordic walking, czyli spacerowanie ze specjalnymi kijami, polecane właściwie dla wszystkich, także osób otyłych i starszych. Świetne jest też pływanie i jazda na rowerze, szczególnie że można dopasować tempo ćwiczeń do swoich możliwości.

W miarę upływu czasu warto zwiększać dystans lub czas ćwiczeń. Dzięki aktywności fizycznej połączonej ze zdrową dietą ani się obejrzymy, a nasza sylwetka będzie szczupła, a co ważniejsze, ciało pozostanie zdrowe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze