Trwa ładowanie...

Jaki wpływ na organizm mają tabletki nasenne?

Bezsenność jest problemem jednej na trzy osoby dorosłe, a zjawisko to staje się coraz powszechniejsze wraz z upływem lat. Aby pokonać tę uciążliwą dolegliwość, chorzy często decydują się na pigułki nasenne. Najnowsze badania wykazały jednak, że zanim sięgniemy po farmakoterapię, warto wypróbować inne, mniej inwazyjne sposoby na bezsenność.

Środki nasenne indukują lub utrzymują sen, jednak coraz więcej lekarzy powoli od nich odchodzi. W zamian zalecają stosowanie metod, które nie niosą za sobą tak licznych efektów ubocznych.

15-letnie badania naukowców z Amerykańskiego Uniwersytetu Psychologii poskutkowały wydaniem nowych wytycznych dotyczących przewlekłej bezsenności. Jako leczenie pierwszego rzutu osób dorosłych zalecają oni terapię poznawczo-behawioralną. Środki farmakologiczne powinny być stosowane dopiero wtedy, gdy nie przynosi ona zamierzonych rezultatów.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Zażywanie tabletek na sen może powodować zmiany w mózgu
Zażywanie tabletek na sen może powodować zmiany w mózgu (123rf)

„Leki nasenne stanowią pomoc w zapadnięciu w głęboki sen, jednak powodują wiele niekorzystnych skutków ubocznych” – mówi Nitin Damle, prezes Amerykańskiego Uniwersytetu Psychologii.

„Wyniki naszych badań dotyczą wszystkich osób dorosłych. Jednak w szczególności osób starszych, które częściej miewają problemy ze snem, zażywają leki nasenne oraz są bardziej podatne na odczuwanie skutków ubocznych” – dodaje naukowiec.

Oprócz uzależnienia, przyjmowanie środków nasennych może powodować zaburzenia myślenia, powstawanie luk w pamięci i problemy z pamięcią krótkotrwałą. Skutki ich stosowania można zauważyć w trakcie codziennych czynności, np. kiedy często zapominamy o tym, co przed chwilą zaplanowaliśmy zrobić.

Ponieważ wraz z wiekiem organy ludzkie również ulegają starzeniu, leki pozostają w organizmie na dłużej, co może powodować uczucie zmęczenia, osłabienie, zaburzenia równowagi i dysfunkcje innych zmysłów, co zwiększa ryzyko upadków i wypadków samochodowych.

W dłuższej perspektywie czasu, zażywanie leków nasennych może przyczynić się do problemów psychicznych.

Przeczytaj koniecznie

Duże badania naukowe regularnie dowodzą, że ryzyko wypadków, upadków i złamań kości, które prowadzą do hospitalizacji a nawet śmierci, występują ponad  dwa razy częściej u starszych osób biorących leki na sen.

Wśród najczęściej przepisywanych leków ułatwiających zasypianie znajdziemy pigułki uspokajające i nasenne, które spowalniają aktywność mózgu.

Jaki wpływ na organizm mają tabletki nasenne?
Jaki wpływ na organizm mają tabletki nasenne?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.