Kiedy słuchać swojego ciała, czyli czy trening musi być wykonywany na 100% naszych możliwości
Już Eurypides mawiał, że „bez bólu i cierpień nie istniejemy”, ale czy warto decydować się na nie z własnej woli, zmuszając do nadmiernego wysiłku nasze ciało? Czy nasz organizm da nam znać, kiedy będzie miał dość? Czy warto go słuchać? Często takim dylematom są poddane osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z treningami. Z ekranów krzyczą na nie umięśnieni trenerzy, nawołując do większej intensywności ćwiczeń. Zewsząd słychać głosy, że codzienne ćwiczenia sprawią, że nasze życie stanie się lepsze. Jak nie zwariować?
1. Twój wewnętrzny głos
To oczywiste, że ciężkie, regularne treningi pozwolą ci na rozwój i poprawę kondycji twojego ciała, ale co w sytuacji, gdy ćwiczymy zbyt intensywnie, na naszej twarzy pojawia się skurcz bólu, a my sami narażamy się na niebezpieczeństwo kontuzji czy przetrenowania? Lepiej zastanów się, czy takie działanie ma sens i czy twoje ciało nie będzie chciało odpłacić ci pięknym za nadobne. Może więc warto go posłuchać? Są pewne sygnały, które przekazuje nam nasz organizm, a które powinny sprawić, że w głowie zapali nam się czerwone światło. Przede wszystkim: czy w trakcie treningu czujesz ból, ale oszukujesz sam siebie, że go nie ma i kontynuujesz trening?
2. Powiedz: stop!
Sport to zdrowie! Ta stara prawda, powtarzana w mediach jak mantra, nie zawsze jest zgodna z prawdą. No cóż... Sport jest faktycznie dobry dla naszego organizmu, ale tylko wtedy, gdy uprawiamy go zgodnie z naszą kondycją i możliwościami. I to stanowi dopiero wyzwanie – dowiedzieć się, kiedy trening nie jest jeszcze wystarczający, a kiedy jest już go zbyt dużo. Pocieszające jest to, że nasz organizm zna poprawną odpowiedź, musimy tylko wyćwiczyć nasz mózg, aby poprawnie rozpoznawał znaki, kiedy możemy przebiec jeszcze 2 kilometry, a kiedy usiąść i odpocząć.
3. Trochę nauki
Doktor Doug Andrews, dyrektor Oddziału Medycyny Sportu w klinice Optim Healthcare, twierdzi, że słuchając naszego organizmu, „często możemy wykluczyć wiele poważnych urazów i niebezpiecznych dla zdrowia sytuacji”. Lekarz dodaje, że „kiedy doświadczamy bólu, nasze ciało zdecydowanie mówi nam, że coś jest nie w porządku. To do nas należy, aby poprawnie odczytać sygnały”.
Może więc warto czasem odpuścić i zrobić sobie wolny dzień od treningu, zwłaszcza że przetrenowanie może prowadzić nie tylko do bólu mięśni i stawów, lecz także do wszelkiego typu urazów i problemów z zasypianiem.