Trwa ładowanie...

Kolczyki w uchu – nazwy, rodzaje i gojenie

Avatar placeholder
26.10.2022 16:52
Kolczyki w uchu zaobserwować można zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.
Kolczyki w uchu zaobserwować można zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. (Pexels)

Kolczyki w uchu nazwy mają bardzo różne, co wynika zarówno z ich wyglądu, jak i lokalizacji. Lobe, tragus, industrial, orbital, helix i rook to najpopularniejsze z nich. Co oznaczają? Czym dany rodzaj się charakteryzuje?

spis treści

1. Kolczyki w uchu – nazwy

Kolczyki w uchu nazwy, jak się okazuje, mają bardzo różne. Najpopularniejsze z nich to lobe, tragus, industrial, orbital, helix i rook. Zależy to od wyglądu ozdoby, ale i lokalizacji w uchu. A tych może być wiele.

Kolczyki to nie tylko popularna, ale i jedna z najstarszych form biżuterii. Niegdyś nie tylko służyły do ozdoby, ale i oznaczały przynależności klasową. Dziś kolczyki w uchu, ale także innych częściach ciała, są noszone przez większość kobiet, choć nie stronią od nich także mężczyźni czy dzieci.

Zobacz film: "O jakich problemach zdrowotnych może nas informować język?"

Kolczyki w uszach są bardzo różne: delikatne i wyraziste, długie i krótkie, okrągłe i kwadratowe, błyszczące i matowe, srebrne, złote czy czarne. To sprawia, że ozdobę ucha można kreować w zależności od gustu i preferencji. Dla wielu osób autorskie kompozycje kolczyków w uchu to sposób na wyrazić siebie.

2. Kolczyki w uchu – rodzaje

Co oznaczają nazwy kolczyków? Rodzaje, jak i nazwy, w dużej mierze zależą od lokalizacji dziurki na uchu oraz wyglądu ozdoby.

Popularne nazwy kolczyków w uchu to:

  • lobe,
  • tragus,
  • industrial,
  • orbital,
  • helix,
  • rook.

Czym się cechują?

Lobe

Lobe, z angielskiego płat, oznacza najpowszechniejszą lokalizację kolczyka umiejscowionego w centralnej części płatka ucha. Po przekłuciu najczęściej wkłada się kolczyk typu labret. To „sztyft” lub „wkręt”, czyli kolczyk przypominający mały gwóźdź zakręcany na końcu najczęściej małym stożkiem lub kuleczką. Po wygojeniu się dziurki kolczyka labret można wymienić na inny rodzaj kolczyka.

Ze względu na miejsce przekłucia i umiejscowienie kolczyka na płatku ucha wyróżnia się także inne rodzaje lobe. To:

  • upper – kolczyk znajduje się delikatnie ponad zwykłym lobe,
  • horizontal – co oznacza horyzontalne przekłucie płatka ucha,
  • vertical – przekłucie wertykalne, idące z dołu do góry płatka.

Kolczyki w uchu tragus

Tragus to kolczyk, który znajduje się na chrząstce najbliżej twarzy. Kolczyk najczęściej robiony jest w centralnej części skrawka.

Rodzaje tragus to:

  • anti tragus - wykonuje się go naprzeciw skrawka ucha. To przebicie chrząstki widocznej od razu nad płatkiem ucha,
  • vertical - przebicie polega na przebiciu skrawka ucha z dołu do góry.

Industrial i orbital

Industrial oznacza przekłucie górnej części ucha z użyciem tak zwanej sztangi, to jest długiego kolczyka, który z obydwóch stron posiada nakrętki. Wkłada się go w dwie dziurki umiejscowione w górnej części ucha.

Odmianą industriala jest orbital. To połączenie dwóch dziurek jednym kolczykiem, przy czym dziurki nie muszą mieć konkretnego miejsca.

Kolczyki w uchu helix

Helix to kolczyk, który znajduje się w okolicach zawinięcia chrząstki ucha. To przebicie górnej części chrząstki w uchu. Nazwa zwykle odnosi się do wszelkich standardowych przekuć na górnej chrząstce ucha.

Na świeżo przebite ucho zakładany jest kolczyk labret, który po zagojeniu się dziurki można wymienić na inny dowolny typ kolczyka do ucha.

Oprócz standardowej wersji helixa funkcjonuje także forward helix. Jego cechą charakterystyczną jest lokalizacja w górnej części ucha, wzdłuż zgięcia obrąbka ucha. To przebicie górnej części chrząstki ucha położonej od strony twarzy. Z kolei anti helix to kolczyk umieszczony po przeciwnej stronie niż w przypadku opcji helix.

Rook

Rook to kolczyk umiejscowiony w dolnej odnodze grobelki ucha, na grzbiecie leżącym pomiędzy zewnętrzną częścią ucha a wewnętrzną muszlą.

Do świeżo wykonanej dziurki wkłada się kolczyk tak zwany banan. Jak można się domyślać to krótki, lekko wygięty kolczyk zakręcany z obu stron nakrętkami. Po wygojeniu miejsca przekłucia można go wymienić na inne kolczyki do uszu. Dobrym wyborem jest podkowa lub koło.

Popularne, choć kontrowersyjne, są tunele. Te powstają po przebiciu płatka ucha i stopniowym wkładaniu coraz większych kolczyków. Celem takiego działania jest rozciągnięcie skóry tak, aby powstała coraz większa (z czasem całkiem spora) dziura.

3. Kolczyk w uchu – gojenie

To, jak długo goi się dziurka po wykonaniu piercingu ucha, zależy głównie od jej lokalizacji, ale i indywidualnych predyspozycji, metody (metoda z pistoletem, metoda z igłą), jaką został wykonany zabieg oraz pielęgnacji ranki.

I tak:

  • kolczyk lobe, najmniej bolesny rodzaj kolczyków w uchu, goi się od 1,5 do 2 miesięcy,
  • gojenie w przypadku kolczyka tragus może potrwać od 3 do 4 miesięcy. Trzeba pamiętać, że przekłucie tego typu jest szczególnie narażone na powstanie ziarniny,
  • gojenie dziurek na kolczyki rodzaju industrial trwa od 6 do nawet 9 miesięcy,
  • gojenie helixa trwa od około 3 do 4 miesięcy,
  • rook goi się od 3 do 4 miesięcy.

Jak pielęgnować przekłucie ucha?

Zaleca się przez co najmniej dwa tygodnie unikanie basenu, solarium i sauny. Rany należy przemywać solą fizjologiczną lub preparatem typu Octenisept, a nie alkoholem. Po umyciu należy dokładnie osuszyć ucho ręcznikiem papierowym. Rany nie wolno dotykać brudnymi rękami.

Gdy obserwuje się opuchliznę, ropny wyciek czy zaczerwienienie, które utrzymują się kilka dni, najlepiej skontaktować się ze specjalistą, który wykonywał zabieg lub z lekarzem.

Ponieważ piercing w uchu wymaga precyzji, odpowiednich umiejętności oraz przestrzegania zasad higieny, decydując się na kolczyki w uchu, warto udać się do profesjonalisty.

Kolczyk w pępku - cena, wybór kolczyka, przebieg zabiegu, powikłania
Kolczyk w pępku - cena, wybór kolczyka, przebieg zabiegu, powikłania

Kolczyk w pępku może stać się wspaniałą ozdobą w szczególności płaskiego i umięśnionego brzucha. Jednak

przeczytaj artykuł
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze