Kolejność nakładania kosmetyków do twarzy – czy znasz zasady?
Krem do twarzy, pod oczy, serum, olejek, filtr przeciwsłoneczny – lista produktów, które nakładamy każdego dnia na twarz jest długa. Wszystko po to, by dobrze wyglądać i zachować młodość na dłużej. Czy wiesz, w jakiej kolejności powinnaś używać kosmetyków, aby naprawdę korzystać z ich właściwości?
1. Kolejność ma znaczenie
Coraz większą uwagę zwracamy na skład kosmetyków i staramy się dobierać je do potrzeb skóry. Cały wysiłek włożony w dobór produktów pójdzie na marne, jeśli będziemy ich używać w złej kolejności. W pielęgnacji twarzy obowiązuje jedna główna zasada, której należy przestrzegać – od najlżejszego do najtreściwszego kosmetyku. Kluczowa jest więc konsystencja produktów. Poniżej szczegółowa instrukcja używania kosmetyków do twarzy.
2. Serum na dobry początek
Aplikację kosmetyków zawsze rozpoczynaj po dokładnym umyciu twarzy. Jeśli używasz toniku, zastosuj go po oczyszczeniu skóry żelem lub olejkiem do mycia. Pierwszym kosmetykiem pielęgnacyjnym powinno być serum do twarzy. Produkt ten ma lekką konsystencję i zawiera wiele substancji czynnych, dlatego nakładamy go w pierwszej kolejności. Aktywne składniki z serum będą miały szansę wniknąć w głąb skóry i zadziałać zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Serum powinno być dopasowane do wymagań cery. Jeśli dbasz o profilaktykę przeciwzmarszczkową, wybierz kosmetyk z koenzymem Q10 i peptydami. Osoby o skórze trądzikowej powinny szukać serum normalizującego, a o skórze suchej – nawilżającego. Na zaczerwienienia i pękające naczynka zastosuj serum z aloesem.
Jeśli chcesz dodatkowo wzmocnić skórę, włącz do pielęgnacji serum z antyoksydantami. Najbardziej popularne są kosmetyki z aktywną witaminą C, która jest przydatna dla każdego rodzaju skóry. Rozjaśnia cerę, chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego oraz pobudza produkcję kolagenu. Serum z witaminą C należy nakładać po serum nawilżającym czy przeciwzmarszczkowym.
Zanim rozpoczniesz dalsze rytuały pielęgnacyjne, na okolice oczu nałóż krem do tego przeznaczony.
3. Krem zatrzyma składniki serum w skórze
Serum jest zwykle kosztownym kosmetykiem, dlatego warto wiedzieć, że po jego użyciu należy twarz posmarować kremem. Zabezpieczy to substancje czynne wewnątrz skóry, dzięki czemu będzie miało szanse lepiej działać. Jeśli używasz serum, nie musisz wydawać fortuny na krem. Postaw na kosmetyk o prostym składzie, bez niepotrzebnych barwników i zapachów. Najlepiej sprawdzają się produkty o działaniu nawilżającym i regenerującym.
4. Olejek dla przesuszonej cery
Małe ilości olejku mogą dodać cerze blasku. Kilka kropli odżywczego kosmetyku wsmaruj w miejsca, które są szczególnie suche. Pamiętaj, aby oleje do twarzy stosować zawsze po użyciu kremu, nigdy odwrotnie. Jeśli pod krem nałożyłaś już dwa rodzaje serum, zrezygnuj z olejku, bo skóra może być przeciążona i za bardzo natłuszczona.
5. Ochrona przed słońcem
Poranna pielęgnacja skóry powinna zakończyć się nałożeniem kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Kosmetyki chroniące przed słońcem powinnyśmy stosować przez cały rok. Dzięki nim zapomnimy o zmarszczkach i zminimalizujemy ryzyko raka skóry. Do codziennego użytku najlepiej sprawdzają się kosmetyki o lekkiej konsystencji, np. emulsje. Podczas urlopu w tropikach wybieraj produkty bardziej treściwe i z wyższym filtrem (SPF 50+).
6. Retinol na noc
Wieczorem warto wzbogacić pielęgnacyjną rutynę o kosmetyk z retinolem, czyli pochodną witaminy A. Retinol pobudza procesy odnowy skóry, redukuje zmarszczki, stymuluje produkcję kolagenu i regeneruje skórę. Kosmetyki z retinolem powinnyśmy nakładać na serum i krem. Jeśli chcesz zachować młodzieńczy wygląd na dłużej, zainwestuj w produkt z pochodną witaminy A, nie bez przyczyny nazywanej witaminą młodości.
Prawidłowa kolejność nakładania kosmetyków pozwala na skuteczniejszą pielęgnację naszej skóry. Zasady aplikacji nie są skomplikowane, a poprawne stosowanie przyniesie wiele korzyści naszej cerze.