Trwa ładowanie...

Kółka do rolek – charakterystyka, rodzaje

Avatar placeholder
29.04.2021 11:45
Kółka do rolek – charakterystyka, rodzaje
Kółka do rolek – charakterystyka, rodzaje

Kółka do rolek są ich najważniejszym elementem, dlatego warto zainwestować w dobrej jakości kółka. Kółka do rolek są różnej twardości, a najlepiej sprawdzą się te najtwardsze. Warto zatem zapoznać się z parametrami i wybrać najlepsze rolki, by móc cieszyć się komfortem jazdy.

spis treści

1. Kółka do rolek – charakterystyka

Rolki zbudowane są z buta oraz czterech znajdujących się pod nim kółek. Zarówno but jak i kółka do rolek powinny być dobrze dobrane. Buty do rolek powinny być dobrze wyprofilowane i dobrze leżeć na nodze, stopa musi się czuć w nich komfortowo i wygodnie.

Kółka do rolek na ogół wykonane są z poliuretanu lub uretanu, materiałów podobnych do kauczuku. Tanie kółka do rolek często są wykonywane z plastiku, który w żaden sposób się nie sprawdza, gdyż nie jest odporny na wstrząsy i przeszkody.

Podczas wyboru rolek warto zwrócić uwagę na łożyska, profil oraz rodzaje kółek do rolek (wielkość i twardość).dzięki tym parametrom będziemy mogli stwierdzić jakie prędkości są w stanie osiągnąć nasze rolki oraz do czego się nadają.

Zobacz film: "Dlaczego warto jeździć na rolkach?"
Sporty, których każda kobieta powinna spróbować tego lata
Sporty, których każda kobieta powinna spróbować tego lata [10 zdjęć]

W tym sporcie wodnym prowadzisz deskę na fali i trzymasz latawiec, który umożliwia wykonywanie skoków

zobacz galerię

2. Kółka do rolek – rodzaje

Wybierając rolki, musimy precyzyjnie określić, dla kogo one będą. Należy wiedzieć, czy będą służyły osobom początkującym, czy profesjonalistom. Może ktoś będzie w nich jeździł bardzo agresywnie, a może rekreacyjnie? Te wszystkie czynniki należy brać pod uwagę, wybierając kółka do rolek.

2.1. Średnica

Średnice kółek do rolek można podzielić na: małe, średnie i duże.

Małe kółka do rolek (50 do 70 mm) – takie kółka doskonale nadają się do jazdy agresywnej, z tego względu, że pochłaniają napotkane drgania. Są także kółkami niezwykle zwrotnymi, dlatego można na nich wykonywać różne kombinacje skomplikowanych zjazdów czy figur.

Średnie kółka do rolek (70 do 84 mm) – takie kółka do rolek nadają się doskonale dla osób, które zaczynają swoja przygodę z jazdą na rolkach.

Duże kółka do rolek (od 84 do 110 mm) – tego typu kółka do rolek mogą rozwinąć prędkość do 30 km/h, więc doskonale sprawdzą się podczas jazdy szybkiej. Gorzej się w nich skręca i hamuje – są mniej zwrotne.

2.2. Twardość

Ważny jest wybór twardości kółek. Bardziej twarde kółka są wytrzymałe i mogą starczać na dłużej, można w nich rozwinąć większą prędkość, ponieważ są mniej przyczepne do podłoża. Miękkie kółka do rolek jeździ się w nich wolnej, przez to, że stawiają większy opór. Bardzo dobrze pochłaniają drgania, jednak szybko się niszczą.

2.3. Profil

Podczas wyboru kółek do rolek ważny jest profil. Można wybierać profile spośród trzech rodzajów: ścięty, płaski i okrągły. Profil płaski nadaje się idealnie dla sportowców wyczynowo jeżdżących na rolkach. Profil ścięty jest polecany do jazdy szybkiej, natomiast profil okrągły do jazdy hokeja lub jazdy freestyle.

2.4. Łożyska

Łożyska odpowiedzialne są za szybkość i płynność ruchów. Rodzaj łożyska może być oznaczany litrami lub cyframi. Jeżeli numer jest najwyższy, to znaczy to, że kółka stawiają mniejszy opór. Jeżdżący na rolkach wybierają także rozmiar łożyska, rozmiarem standardowym jest 608. Podczas kupowania rolek należy dowiedzieć się wszystkiego o konserwacji łożysk. Jest to bardzo ważna czynność, ponieważ dzięki jej wykonywaniu można dłużej cieszyć się sprzętem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze