Trwa ładowanie...

Komórki macierzyste uchronią przed łysieniem

W czasopiśmie naukowym „Cell” opisano badania, w których naukowcy zidentyfikowali komórki macierzyste zlokalizowane w skórnej tkance tłuszczowej. Badanie wykazało, że sygnały molekularne tych komórek są niezbędne do pobudzenia wzrostu włosów u myszy. Od dawna wiadomo, że komórki te są odpowiedzialne za prawidłowy wzrost i rozwój organizmu. Być może dzięki nowemu odkryciu możliwe będzie zatrzymanie procesu łysienia i stymulowanie ponownego wzrostu włosów.

1. Badania nad wypadaniem włosów

Główny autor badań, profesor biologii molekularnej i komórkowej Valerie Horsley, skomentowała to w następujący sposób: „Jeżeli uda nam się wyodrębnić te komórki i wykorzystamy je w obrębie skóry głowy, być może będziemy w stanie pobudzić proces ponownego wzrostu utraconych włosów. W tym celu niezbędna jest aktywacja uśpionych komórek macierzystych znajdujących się u podstawy mieszków włosowych". Wykazano, że w obrębie korzenia mieszka włosa mężczyzny łysiejącego nadal znajdują się komórki macierzyste, ale utraciły one zdolność do stymulowania szybkiej regeneracji włosów. Naukowcy uważają, że potrzebują one impulsu pochodzącego z wnętrza skóry, który umożliwi ich pobudzenie i w efekcie dojdzie do ponownego wzrostu włosów. Już wkrótce może się okazać, że naukowcy wykorzystają komórki macierzyste w celu wzmocnienia osłabionych włosów.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Wyniki badań nad utratą włosów

Zespół badaczy profesor Horsley zaobserwował, że kiedy dochodzi do obumarcia korzenia włosa znajdującego się w obrębie skóry głowy, następuje spadek objętości znajdującej się tam podściółki tłuszczowej. Z kolei w momencie wzrostu włosa, w wyniku działania procesu adipogenezy, objętość tej podściółki zwiększa się. Naukowcy odkryli, że komórki macierzyste są zaangażowane w tworzenie nowych komórek tłuszczowych, niezbędnych do szybkiej regeneracji włosów u myszy. Zaobserwowali oni również, że komórki te wytwarzają cząsteczkę PDGF (płytkowy czynnik wzrostu), który jest niezbędny do prawidłowego wzrostu włosów, gdyż odpowiada on za różnicowanie i podziały komórkowe. Badacze twierdzą, że w przyszłości komórki macierzyste zostaną wykorzystane w celu pobudzenia porostu włosów.

Zespół profesor Horsley próbuje zidentyfikować inne sygnały wytwarzane przez lipidowe prekursory komórek macierzystych, które mogą odgrywać znaczącą rolę w regulacji wzrostu włosów. Profesor Valerie Horsley próbuje się dowiedzieć, czy sygnały te nie są również niezbędne dla prawidłowego wzrostu ludzkich włosów. Być może zahamowanie procesu wypadania włosów będzie wkrótce możliwe.

Mgr Joanna Hirszler
Komórki macierzyste uchronią przed łysieniem
Komórki macierzyste uchronią przed łysieniem
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.