Korona akrylowa – charakterystyka, zabieg, zalety, wady
Korona akrylowa to metoda leczenia wykonywana tymczasowo dla ochrony tkanek zębów zanim zostaną wykonane korony właściwe. Korony akrylowe są stosowane po leczeniu kanałowym, gdy ząb nagle się ukruszył lub złamał, aby tymczasowo nadać mu estetyczny wygląd. Korona akrylowa zabezpiecza oszlifowany ząb do czasu wykonania właściwego zabiegu protetycznego.
1. Korona akrylowa – charakterystyka
Korona akrylowa wykonywana jest z tworzyw metakrynalowych. Materiał ten charakteryzuje się niższą odpornością na uszkodzenia. Korona akrylowa może być dostosowana do barwy pozostałego uzębienia, tak aby pacjent nie odczuwał dyskomfortu i mógł swobodnie jak na przykład uśmiechać się. Ten rodzaj koron wykonywany jest tymczasowo, zazwyczaj na okres maksymalnie dwóch lat. Materiał akrylowy szybko podlega niszczeniu mechanicznemu, ścieraniu oraz nie posiada wystarczającej szczelności brzeżnej. W wyniku swoich właściwości czasami może powodować uczulenia. Przy dłuższym stosowaniu korony akrylowej może występować zapalenie dziąseł, gdyż kamień nazębny i płytka bakteryjna szybciej odkładają się na akrylu.
2. Korona akrylowa – zabieg
Koronę akrylową zakłada się w trakcie jednej wizyty, ponieważ są one zazwyczaj dostępne od razu w gabinecie stomatologa. W pierwszej fazie zabiegu zakładania koron akrylowych ząb zostaje opiłowany ze wszystkich stron, a jego powierzchnia zmniejszona o około 2mm. Następnie stomatolog wykonuje odcisk szczęki z zeszlifowanym zębem oraz odcisk przeciwstawny. Jest to wykonywane w celu wykonania koron ostatecznych już w warunkach laboratoryjnych. Po wykonaniu odcisku stomatolog zakłada pacjentowi koronę akrylową. W celu zabezpieczenia zęba przykleja ją na cement tymczasowy, aby można było ją zdjąć, gdy będą gotowe korony właściwe. Po zabiegu pacjent może odczuwać chwilowy dyskomfort, ponieważ korona akrylowa nie jest dopasowywana idealnie do korony pierwotnej.
3. Korona akrylowa – zalety
Materiał, z którego wykonywana jest korona akrylowa, jest szybki i łatwy w obróbce, dlatego już podczas jednej wizyty można wykonać taką koronę. Korona akrylowa jest doskonałym rozwiązaniem tymczasowym, szczególnie jeśli zdarzył się nagły wypadek w postaci ukruszenia zęba, a zależy nam na szybkim i estetycznym rozwiązaniu. Korony akrylowe stosuje się często w leczeniu protetycznym, gdy wydłuża się czas wykonania koron właściwych czy protezy. Dodatkowo jest to metoda, charakteryzująca się niską ceną. To główne zalety korony akrylowej.
Zobacz także:
4. Korona akrylowa – wady
Jakie są wady korony akrylowej? Wykonana jest ona z materiału, który odznacza się dużą ścieralnością. Wykazuje również małą szczelność, przez co drobinki pokarmu oraz płytka bakteryjna łatwo się osadzają na nich i mogą wywoływać stany zapalne oraz próchnicę. Kolor korony akrylowej dość szybko ulega odbarwieniom i może nadawać zębom nieestetyczny wygląd. Kamień nazębny również łatwiej pojawia się na koronie akrylowej niż innych materiałach czy naturalnym zębie. Korona akrylowa może być użytkowana maksymalnie do dwóch lat i jest to najdłuższy zalecany okres posiadania tego typu koron. Odtworzenie korony z akrylu, tak aby spełniała swoje pierwotne funkcje, jest mocno ograniczone, dlatego stosuje się je tylko jako rozwiązanie tymczasowe. Dodatkowo materiał ten może wywoływać reakcje alergiczne, nadwrażliwość zębów oraz powodować dyskomfort.