Trwa ładowanie...

Kosmetyki probiotyczne - charakterystyka, do twarzy, do higieny intymnej, gdzie kupić, cena

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
05.05.2022 19:09
Kosmetyki probiotyczne
Kosmetyki probiotyczne (Adobe Stock)

Kosmetyki probiotyczne szturmem podbiły rynek kosmetyczny. Wszystko za sprawą żywych kultur bakterii zawartych w tych produktach do pielęgnacji cery i ciała. Głownym zadaniem kosmetyków probiotycznych jest zabezpieczenie skóry przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych takich jak drobnoustroje, patogeny, alergeny czy zanieczyszczenia. Co jeszcze warto wiedzieć? Czy takie kosmetyki są drogie?

1. Co to są kosmetyki probiotyczne?

spis treści

Kosmetyki probiotyczne charakteryzują się obecnością żywych bakterii probiotycznych w składzie. Produkty kosmetyczne z probiotykami nie tylko doskonale pielęgnują i nawilżają cerę, ale również wspierają rozwój mikroflory, będącej jednym z naturalnych mechanizmów obronnych skóry.

Dla wielu osób kosmetyki probiotyczne są tym samym co kosmetyki prebiotyczne. Choć określenia te są do siebie zbliżone, znaczą coś zupełnie innego. Termin probiotyk pochodzi od greckiego określenia „pro bios’”, oznaczającego „dla życia”. Działanie probiotyczne skupia się na utrzymaniu równowagi flory bakteryjnej przez szczepy dobrych bakterii. Kultury żywych bakterii probiotycznych wykazują zdolność do tworzenia niewidocznej, aczkolwiek aktywnej bariery pomiędzy powierzchnią naskórka, a środowiskiem zewnętrznym.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Prebiotyki są nieprzyswajalnymi substancjami, które po wprowadzeniu do produktów kosmetycznych, stymulują rozwój prawidłowej flory bakteryjnej oraz poprawiają jej odporność immunologiczną. Dodatkowo, działają regeneracyjnie. Odnawiają komórki naskórka, a także stymulują produkcję nowych włókien elastynowych i kolagenowych.

1.1. Kosmetyki z probiotykami do twarzy

W sprzedaży znaleźć można różne kosmetyki probiotyczne do pielęgnacji twarzy. Szczególnym zainteresowaniem konsumentek cieszy się krem do twarzy z probiotykiem. Stosowanie tego rodzaju kremu zwiększa nawilżenie skóry, a także przywraca jej równowagę. Regularne pielęgnowanie cery probiotykami poprawia kondycję naskórka, chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Krem probiotyczny poprawia elastyczność i jędrność skóry, a także skutecznie hamuje stany zapalne zachodzące w jej obrębie.

Probiotyczne serum warto nakładać podczas wieczornej pielęgnacji, kiedy nasza skóra jest dokładnie oczyszczona. Kosmetyk przyspiesza odnowę komórkową, przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu się skóry oraz powstawaniu zmarszczek, wspiera funkcję barierową skóry, a także działa silnie nawilżająco.

1.2. Kosmetyki probiotyczne do higieny intymnej

Płyny do mycia z probiotykami do higieny wspiera rozwój naturalnej flory bakteryjnej. Działają regenerująco oraz odbudowująco. Zazwyczaj pozbawione są substancji zapachowych, silikonów oraz barwników. Bazują na naturalnych składnikach, z tego powodu mogą sięgać po nie osoby ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień. Regularne stosowanie kosmetyków z probiotykami do mycia części intymnych hamuje ryzyko wystąpienia infekcji grzybiczych oraz bakteryjnych, a także przywraca odpowiednie pH okolic intymnych.

Stosowanie tego rodzaju produktów jest bardzo proste. Niewielką ilością kosmetyku należy umyć poszczególne części ciała, a następnie spłukać letnią wodą.

2. Gdzie kupić kosmetyki probiotyczne?

Kosmetyki probiotyczne dostępne są niemal w każdej drogerii stacjonarnej i internetowej. Bez problemu możemy zamówić je także na aukcjach internetowych, aukcjach sklepów z kosmetykami. Produkty te dostępne są również w ofercie większości aptek.

3. Cena kosmetyków probiotycznych

Ile kosztują kosmetyki probiotyczne? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Za krem probiotyczny do twarzy trzeba zapłacić od dwudziestu do maksymalnie pięćdziesięciu złotych. Serum z probiotykami to z kolei koszt około trzydziestu, czterdziestu złotych. Płyn probiotyczny do higieny intymnej kosztuje mniej niż dwadzieścia złotych

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze