Kozieradka na włosy - wskazania, efekty, przeciwwskazania
Kozieradka to znany i sprawdzony domowy sposób na pięke włosy. Pomaga nie tylko poprawić ich wygląd, ale wspiera ich zdrowy wzrost. Może być wykorzystywana na wiele sposobów. Jej ogromną zaletą jest cena i dostępność - można ją kupić w każdym sklepie zielarskim, a także w niektórych marketach spożywczych. Zobacz, jak wpływa na włosy i jak jej używać.
1. Właściwości kozieradki
Kozieradka to inaczej koniczyna grecka. Jej niezwykłe właściwości znały już nasze mamy i babcie. Kozieradka swoje dobroczynne działanie zawdzięcza przede wszystkim cholinie, lecytynie oraz fosfolipidom. Jest także bogatym źródłem witaminy A, C oraz witamin z grupy B.
Zawiera ponadto mnóstwo mikroskładników odżywczych, przede wszystkim krzem (który wspiera kondycję włosów, skóry i paznokci), magnez, żelazo, selen i potas. Kozieradkę można dodawać do potraw, przygotowywać napary do picia lub dodawać do kosmetyków. Można także tworzyć domowej roboty preparaty, które poprawią stan naszych włosów.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Dodatkowo poprawia odporność i działa przeciwzapalnie. Radzi sobie ze zmianami trądzikowymi, wykazuje także właściwości przeciwobrzękowe. Zwalcza przetłuszczanie skóry twarzy i głowy, zmniejsza uczucie swędzenia (np. przy bardzo suchej, atopowej cerze), a także pomoże walczyć z sezonowym przeziębieniem.
Kozieradka ma charakterystyczny zapach i smak, który kojarzy się z rosołem lub pieczonym kurczakiem i nie każdemu może przypaść do gusty.
1.1. Kozieradka na wypadanie włosów
Jeśli zmagamy się z nadmiernym wypadaniem włosów, warto sięgnąć po wcierkę z kozieradki. Należy jednak najpierw ustalić przyczynę takiego stanu. Włosy są osłabione na skutek przebiegu wielu chorób, w tym cukrzycy, niedoczynności tarczycy, zaburzeń hormonalnych, a także przewlekłego stresu. Dlatego najpierw należy ustalić, czy nie potrzebujemy leczenia. Kozieradką możemy dodatkowo wspomóc się w walce o mocne i zdrowe włosy.
2. Wcierka z kozieradki na porost włosów
Wcierka z kozieradki jest prosta do wykonania i łatwa w codziennym stosowaniu. Najpierw należy zaparzyć jej nasiona. Jedną łyżkę kozieradki zalewamy szklanką wrzątku i parzymy przez ok. 15 minut. Można użyć także kozieradki mielonej, ale całe nasiona będą skuteczniejsze.
Przygotowany napar odsączamy i studzimy, a następnie przelewamy do wygodnej buteleczki z atomizerem. Tak przygotowaną wcierkę możemy przechowywać w lodówce do siedmiu dni.
Na około 2-3 godziny przed myciem wcieramy dokładnie kozieradkę w skórę głowy i zostawiamy do wchłonięcia. Można dodatowo zastosować specjalny czepek rozgrzewający. Po tym czasie włosy razem ze skórą głowy dokładnie myjemy. Na początku warto stosować wcierkę z kozieradki przed każdym myciem (najlepiej codziennie), później stopniowo zmniejszamy częstotliwość.
Pierwsze efekty stosowania preparatu widać po miesiącu regularnego stosowania. Włosy wypadają coraz mniej, a dodatkowo są pełne życia, lśniące i wyglądają zdrowo.
3. Kiedy nie stosować wcierki z kozieradki?
Nie zawsze można poradzić sobie z problemami przy pomocy kozieradki. Przeciwwskazaniem jest przede wszystkim androgenowe łysienie u mężczyzn - stosowanie wcierki może dodatkowo nasilić objawy i podrażnić skórę.
Jeśli wypadanie włosów związane jest z chorobą, najpierw należy zgłosić się do lekarza i ustalić plan leczenia, ponieważ kozieradka nie zawsze sobie poradzi.