Walc angielski - historia, podstawowe kroki i obroty
Walc angielski to jeden z pięciu tańców standardowych w kategorii tańca towarzyskiego. Jest on tańcem wolnym, w takcie na trzy czwarte. Zaawansowane figury i częste obroty sprawiają jednak, że walc jest bardzo dynamicznym tańcem, nawet pomimo swego wolnego tempa. Walc angielski charakteryzuje się ruchem wahadłowym tancerzy. Podstawowe kroki nie są trudne, jednak w miarę nauki dołączają się bardziej zaawansowane i efektowne figury walca angielskiego.
1. Historia walca angielskiego
Walca angielskiego tańczy się na zawodach tanecznych od 1923-1924 roku, ale taniec ten ma dużo dłuższą historię. Wywodzi się z tańców różnych narodów europejskich, ale do głównych przodków dzisiejszego walca angielskiego należą Matenick i Furiant wykonywane podczas wiejskich zabaw w Czechach.
Z kolei najbardziej zbliżone do walca angielskiego są: francuski Walt i austriacki Linder. W osiemnastym wieku walc stał się bardzo popularny we Francji, po pewnym czasie tancerze zaczęli tańczyć blisko, przyjmując znaną dziś pozycję.
Wówczas trzymanie partnerki za talię było uważane za skandaliczne zachowanie, podobnie jak gwałtowne obroty. Religijni przywódcy uznali walc za grzeszny i wulgarny taniec, ale nie zważając na ich zdanie, w 1816 roku walc zatańczono na balu wydanym przez księcia Regenta w Londynie.
Starsi ludzie patrzyli na to nieprzychylnym okiem, ale głosy przeciwników tylko zwiększały popularność tańca. W samym Paryżu było około 700 sal balowych, gdzie tańczono walc angielski. Nie wszyscy wiedzą, że angielska królowa Wiktoria była wielką miłośniczką walca angielskiego i świetną tancerką.
Kroki walca angielskiego nie stanowią wielkiego wyzwania. Nawet po jednej lekcji można przyswoić sobie krok podstawowy, w czym znacznie pomaga wyczucie rytmu. Niemal każdy, kto zna podstawowe kroki tańca towarzyskiego wie, że chęć nauczenia się kolejnych to tylko kwestia czasu. Na szczęście ruch i taniec to samo zdrowie. Nawet powolny taniec, jak walc angielski, pozytywnie wpłynie na samopoczucie i figurę.
2. Podstawowe kroki walca angielskiego
Podstawowe kroki do walca angielskiego są proste w wykonaniu. Ruchy nóg przypominają rysowanie kwadratu. Stopy tancerzy wykonują takie same kroki naprzemiennie, to znaczy, że kiedy partnerka wykonuje ruch lewą nogą do tyłu, partner prowadzi prawą nogę do przodu.
Następnie następuje zmiana i tym razem to partnerka wykonuje ruch prawą nogą do przodu, a partner lewą nogą do tyłu. Ruchom tym towarzyszy podnoszenie i opadanie ciała. Kroki walca angielskiego są łatwe do nauczenia. Po przyswojeniu sobie pierwszej figury świeżo upieczeni tancerze uczą się kolejnych, na przykład obrotów w prawo i lewo.
Są trzy podstawowe kroki walca angielskiego:
- mężczyzna daje krok do przodu, a swą prawą stopę ustawia między stopami partnerki,
- lewą nogę przesuwa do przodu i w bok,
- prawą nogę dołącza się do lewej.
Kolejny ruch mężczyzna wykonuje od lewej nogi, którą przesuwa do tyłu, a kobieta wykonuje kroki do przodu. Wszystkie kroki do przodu stawiamy od pięty, kroki do tyłu od palców, a kroki boczne na podeszwach.
Ciała partnerów powinny układać się w literę V. Stopy partnerów ułożone są bardzo blisko siebie. Lewa dłoń kobiety spoczywa na prawym ramieniu mężczyzny. Dłoń mężczyzny powinna być położona płasko na plecach partnerki.
Jest to niezwykle ważne, gdyż poprzez to połączenie mężczyzna prowadzi kobietę. Partner i partnerka stoją naprzeciwko siebie z głowami uniesionymi i twarzami zwróconymi lekko w lewo. Walc angielski wymaga również, aby złączone dłonie trzymane były na wysokości głowy tancerki.
3. Obroty i wirowanie w walcu
Nauka walca angielskiego na pewnym etapie wymaga przyswojenia kroków obrotu w prawo:
- mężczyzna prawą nogą daje krok do przodu, kobieta lewą do tyłu,
- partner lewą nogę wysuwa do przodu ze skrętem w prawo – krok do boku, a partnerka prawą nogę wysuwa do tyłu ze skrętem w prawo (mały krok do boku),
- mężczyzna prawą nogę dostawia do lewej, kobieta lewą do prawej,
- następnie mężczyzna wykonuje te ruchy, które wcześniej wykonywała kobieta i odwrotnie.
Spin (inaczej wirówka), składają się na nią następujące kroki walca angielskiego:
- partner lewą nogą daje krok w tył ze skrętem w prawo, kobieta prawą nogę wysuwa do przodu ze skrętem w prawo i ustawia ją między stopami partnera;
- mężczyzna prawą nogę wysuwa w przód ze skrętem w prawo i ustawia ją między stopami partnerki, tancerka lewą nogę przesuwa w bok ze skrętem w prawo;
- partner lewą nogę kieruje w bok ze skrętem w prawo, a partnerka prawą nogę wysuwa do przodu ze skrętem w prawo i ustawia ją między stopami partnera.
Kroki do walca angielskiego są stosunkowo proste, jednak ważne jest, aby je wykonywać lekko i płynnie. Tańczony w idealnej harmonii walc może być bardzo widowiskowy. Nie bez powodu walc angielski jest tańczony na turniejach tanecznych.