Krosty na plecach - przyczyny powstawania wyprysków na plecach, leczenie, domowe sposoby
Krosty na plecach to problem, dotyczący osób w każdym wieku. Przyczyny pogorszenia kondycji skóry są bardzo różne, zmiany skórne mogą być spowodowane na przykład niewłaściwą higieną, stosowanymi lekami lub zmianami hormonalnymi. Znalezienie źródła problemu i wdrożenie leczenia w porozumieniu z dermatologiem jest podstawą do uniknięcia blizn i przebarwień. Co warto o wiedzieć o krostach na plecach? Czy istnieją domowe sposoby leczenia wyprysków na plecach?
1. Przyczyny powstawania wyprysków na plecach
Wypryski na plecach zwykle można zauważyć u osób młodych, ale coraz częściej skarżą się na niego również starsze kobiety i mężczyźni. Zmiany skórne są nieestetyczne, ale oprócz tego mogą prowadzić do poważniejszych powikłań, takich jak przebarwienia, blizny lub nadkażenia bakteryjne. Po zaobserwowaniu wyprysków na powierzchni skóry należy znaleźć ich przyczynę, a następnie rozpocząć leczenie w porozumienie z dermatologiem. Zdarza się, że krosty wywołane są nadprodukcją sebum skórnego lub nadmierną proliferacją martwych komórek skóry. Wypryski mogą być również wywołane innymi czynnikami.
1.1. Niewłaściwa higiena osobista
Higiena osobista to podstawa do zachowania zdrowej skóry, ale wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Zbyt rzadkie kąpiele oraz stosowanie tej samej gąbki lub myjki przez długi czas prowadzi do rozwoju bakterii na powierzchni skóry. Ponadto, naskórek nie jest prawidłowo złuszczany i łączy się z kurzem. W efekcie pojawiają się nieestetyczne zaskórniki i krosty na plecach.
1.2. Nieodpowiednia dieta
To co jemy na co dzień nie wpływa jedynie na układ pokarmowy, ale oddziałuje na cały organizm. Produkty wysoko przetworzone z dużą ilością konserwantów i niezdrowych dodatków wywierają negatywny wpływ na stan i wygląd skóry.
Krosty na plecach mogą być spowodowane niewłaściwą dietą, w której przewagę stanowią słone przekąski, słodycze, gazowane napoje czy gotowe danie, dostępne w sklepie.
1.3. Leki i kosmetyki
Za pogorszenie kondycji skóry mogą być odpowiedzialne stosowane kosmetyki, szczególnie gdy nie przykładamy uwagi do składów kupowanych produktów. W przypadku bardziej wrażliwej skóry nawet piana, spływająca po umyciu włosów może wywołać nieestetyczne krostki na powierzchni pleców.
W przypadku problemów tego typu warto wymienić kosmetyki na naturalne i organiczne. Kolejnym ważnym aspektem są leki, które zażywamy stale lub okolicznościowo. Na wygląd skóry szczególny wpływ wywierają leki przeciwalergiczne, przeciwzapalne, antydepresanty oraz źle dobrane tabletki antykoncepcyjne.
1.4. Nadmierny stres
Negatywne emocje oddziałują na funkcjonowanie całego organizmu. Osoby, które żyją w stresie są bardziej narażone na zmiany skórne, ponieważ ich gruczoły łojowe pracują znacznie bardziej intensywnie. Dochodzi do nadmiernego wydzielania sebum, które zatyka ujścia porów i staje się przyczyną powstania wyprysków.
1.5. Nadpotliwość
Nadmierne wydzielanie potu jest bardzo wstydliwym problemem wielu osób. Mokre ślady na koszulce są widoczne nie tylko w trakcie uprawiania sportu czy w stresujących sytuacjach, ale również w trakcie wykonywania codziennych czynności. Nadmiar potu odpowiada za zatykanie gruczołów łojowych i tworzy idealne warunki dla rozwoju bakterii.
1.6. Geny
Zmiany trądzikowe to powszechny problem, który w przypadku niektórych osób uwarunkowany jest genami. Jeśli rodzice młodego pacjenta borykali się z problemem trądziku, istnieje duże prawdopodobieństwo, że młody człowiek również będzie miał problemy skórne. Geny istotnie wpływają na produkcję hormonów, które z kolei mogą powodować nadmierne wydzielanie łoju skórnego. Hormony stanowią istotny czynnik w w patogenezie trądziku. Nadmierna produkcja sebum wywołana jest działaniem androgenów - czyli "męskich" hormonów.
Krosty na twarzy i plecach to częsty problem młodzieży w okresie dojrzewania. Za powstawanie zmian trądzikowych odpowiadają wyżej wymienione hormony. Ich poziom intensywnie wzrasta właśnie w okresie dojrzewania.
1.7. Zmiany hormonalne
Zwykle zmiany na plecach występują u nastolatków i są wynikiem zmian hormonalnych. W trakcie dorastania znacznie wzrasta poziom hormonów, które zaburzają wiele procesów, zachodzących w organizmie.
Między innymi dochodzi do zwiększenia pracy gruczołów łojowych, co przekłada się na zatkanie porów. W efekcie na skórze widoczne są zaskórniki i bolesne wypryski. W większości przypadków problem znika wraz z wejściem w dorosłość, ale jest uciążliwy i często skłania młode osoby do wizyty u dermatologa.
Pryszcze na plecach mogą być również symptomem problemów, związanych z gospodarką hormonalną u obu płci. Trądzik zwykle jest objawem zwiększonej produkcji androgenów, które u mężczyzn mogą być spowodowane przerostem nadnerczy. Z kolei u kobiet zwiększone stężenie męskich hormonów może zwiastować kłopoty z jajnikami, na przykład PCOS.
1.8. Cykl menstruacyjny
Krosty na plecach u kobiet często pojawiają się w wyniku cyklu menstruacyjnego. W jego drugiej połowie następuje znaczny spadek poziomu estrogenów, a następnie ich gwałtowny wzrost.
Jednocześnie można zauważyć nadmierną aktywność progesteronu, który wpływa na produkcję sebum. Ujścia gruczołów łojowych stają się węższe, a łój nie jest w stanie swobodnie wydostawać się na powierzchnię skóry. W efekcie dochodzi do tworzenia się wyprysków, grudek i bolesnych cyst.
2. Leczenie krost na plecach
Podstawą w leczeniu problemów skórnych jest wizyta u dermatologa, ponieważ jedynie specjalista jest w stanie zalecić odpowiednią formę pielęgnacji i leczenia. Na rynku dostępne są preparaty doustne oraz preparaty do stosowania miejscowego. Dobór odpowiedniego z nich jest zależny od rodzaju oraz intensywności zmian trądzikowych na plecach. Bez wątpienia, szybsze rezultaty można osiągnąć poprzez stosowanie doustnych leków. Warto jednak wiedzieć, że choć środki doustne przynoszą szybsze rezultaty w leczeniu trądziku, to mogą one powodować występowanie większej ilości skutków ubocznych. W wielu przypadkach pacjentom przepisuje się następujące leki: tetracyklinę, doksycyklinę lub erytromycynę.
Recepta może dotyczyć również antybiotyków stosowanych miejscowo w formie maści lub kremu. Zdarza się, że u kobiet proponowanym rozwiązaniem jest antykoncepcja hormonalna. Preparaty tego typu zmniejszają produkcję androgenów, co przekłada się na ograniczenie wydzielania sebum i ryzyka powstawania krost.
Poza stosowaniem odpowiedniego leczenia, bardzo istotne jest właściwe postępowanie w ciągu każdego dnia. Lekarze zalecają, aby osoby cierpiące na trądzik pleców unikały noszenia obcisłych ubrań. W szczególności wtedy, gdy mamy okres letni. Najlepiej jest ubierać się w przewiewną, bawełnianą odzież.
Bardzo istotne jest również to, aby każdego dnia brać prysznic zarówno rano, jak i wieczorem. Przydatne mogą być także specjalistyczne żele przeciwtrądzikowe do mycia, które w składzie zawierają szereg substancji łagodzących objawy trądziku.
3. Domowe sposoby na leczenie krost na plecach
Po zauważeniu pogorszenia stanu skórny warto zacząć od zmiany stosowanych kosmetyków na znacznie delikatniejsze i bardziej naturalne. Dobrze sprawdzi się oczyszczanie skóry rano i wieczorem za pomocą żelu o właściwościach antybakteryjnych.
Raz na kilka dni zalecane jest zastosowanie peelingu lub specjalnej szczotki w celu usunięcia zrogowaciałego naskórka. Bardzo ważne jest także regularne stosowanie nawilżającego balsamu do ciała, a także noszenie ubrań z naturalnych, przewiewnych tkanin.
Kluczowe jest powstrzymanie się od wyciskania krost, ponieważ ta czynność wydłuża czas gojenia i może przyczynić się do powstawania blizn oraz przebarwień.