Trwa ładowanie...

Maseczka aspirynowa – skuteczny lek na trądzik

 Agnieszka Gotówka
30.12.2016 10:39
Maseczka aspirynowa działa przeciwzapalnie, a ponadto złuszcza i oczyszcza skórę twarzy
Maseczka aspirynowa działa przeciwzapalnie, a ponadto złuszcza i oczyszcza skórę twarzy (123RF)

Kwas acetylosalicylowy znajduje się w niemal każdej domowej apteczce. Po lek ten, potocznie nazywany aspiryną, sięgamy najczęściej wówczas, gdy boli nas głowa lub gdy zmagamy się z gorączką. Warto jednak wiedzieć, że przygotujemy z niego również naturalny kosmetyk.

Maseczka aspirynowa, bo o niej mowa, znana była już naszym babciom. To kosmetyk cieszący się dawniej dużą popularnością, w ostatnim czasie jednak zapomniany. Warto przypomnieć sobie jego recepturę.

1. Kiedy warto stosować maseczkę aspirynową?

Kwas acetylosalicylowy ma działanie wysuszające i ściągające, a dodatkowo głęboko oczyszcza skórę. Doskonale radzi sobie z zaskórnikami i przebarwieniami. Można go nakładać na zmiany trądzikowe, krosty i wągry. Wielu osobom znany jest jako dobry sposób na pozbycie się opryszczki wargowej.

Maseczkę aspirynową można stosować punktowo lub na całą powierzchnię skóry twarzy. Teoretycznie ten naturalny kosmetyk może używać każdy, bez względu na typ skóry, choć z pewną dozą ostrożności powinny podchodzić do niego osoby z cerą naczynkową, wrażliwą i skłonną do podrażnień.

Zobacz film: "Trądzik różowaty"

Przeczytaj koniecznie

2. Przepis na maseczkę aspirynową

By przygotować maseczkę aspirynową potrzebne są:

  • 3 tabletki aspiryny (niepowlekanej, bez dodatków),
  • łyżeczka wody,
  • łyżeczka gęstego jogurtu naturalnego (można go zastąpić miodem).

Tabletki należy zalać wodą, a gdy staną się miękkie – pokruszyć je przy użyciu widelca, następnie dodać jogurt i dobrze wymieszać. Maseczkę można nakładać na skórę twarzy bezpośrednio po przygotowaniu. Należy ją zmyć po 15-20 minutach.

Na bazie aspiryny można również przyrządzić tonik. Wystarczy zalać tabletki nieco większą ilością wody i przemyć kosmetykiem twarz. Warto używać go regularnie, zwłaszcza jeśli zmagamy się ze zmianami skórnymi i przebarwieniami, z którymi tradycyjne kremy i żele nie dają sobie rady.

Niektórzy działanie maseczki aspirynowej porównują do zabiegu kwasami, jaki wykonać można w gabinecie kosmetycznym.

Maseczka aspirynowa działa przeciwzapalnie, a ponadto złuszcza i oczyszcza skórę twarzy
Maseczka aspirynowa działa przeciwzapalnie, a ponadto złuszcza i oczyszcza skórę twarzy (123RF)

Gdy maseczkę aspirynową będziemy nakładać na skórę twarzy co 3-4 dni, zmiany powinny być zauważalne już po kilku tygodniach. Przebarwienia zbledną lub staną się niewidoczne, zaś liczba krost i zaskórników zmniejszy się. Co jednak ważne, nie wolno zabiegu powtarzać codziennie, bo aspiryna mocno wysusza skórę.

Jak każdy produkt, również i aspiryna może wywołać reakcję alergiczną. Przed pierwszym zabiegiem warto więc przygotować małą porcję maseczki i zastosować ją jedynie punktowo. Jeśli skóra w tym miejscu nie będzie piec, szczypać czy swędzieć, następnym razem można położyć kosmetyk na całej powierzchni skóry twarzy.

W wielu sytuacjach najprostsze receptury na naturalne kosmetyki dają doskonałe efekty. I tak jest w przypadku maseczki aspirynowej. Dlaczego więc nie spróbować?

Następny artykuł: Domowa maseczka na trądzik
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze