Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Zaskórniki zamknięte - przyczyny powstawania, metody usuwania

Avatar placeholder
27.04.2021 16:32
Zaskórniki zamknięte - przyczyny powstawania, metody usuwania
Zaskórniki zamknięte - przyczyny powstawania, metody usuwania

Zaskórniki występują u każdego kto ma cerę tłustą lub mieszaną. Jakie są przyczyny powstawania zaskórników zamkniętych i otwartych, jak je rozpoznać i w jaki sposób usuwać?

spis treści

1. Zaskórniki zamknięte- przyczyny powstawania

Zaskórniki są to zmiany powstające na skutek nadmiernego wydzielania sebum. Dotyczą przede wszystkim osób, które mają cerę tłustą lub mieszaną. Ich występowanie jest skutkiem zatykania porów skórnych przez wydzielający się łój. 

Ze względu na charakter zmian wyróżnia się dwa typy zaskórników. Są to:

Zobacz film: "Trądzik - podstawowe informacje"

•    zaskórniki otwarte,

•    zaskórniki zamknięte.

Zaskórniki otwarte nazywane inaczej blackheads powstają na skutek zatykania gruczołów łojowych i występują przy ich ujściu tworząc czarne punkciki. Są one znakiem tego, że skóra jest zanieczyszczona.

Zaskórniki zamknięte zaś powstają w głębszych warstwach skóry i tworzą zwykle białe grudki. Pojawiają się zwykle w miejscach gdzie występuje największa koncentracja gruczołów łojowych. Są one obserwowane najczęściej na skórze nosa i brody. Zaskórniki zamknięte często skutkiem występowania zmian hormonalnych lub nieprawidłową pielęgnacją skóry. Duża ilość zaskórników zamkniętych może stanowić o poważniejszym problemie skórnym, którym może być trądzik zaskórnikowy

Problem zaskórników zamkniętych jest dosyć powszechny i dotyczy w podobnym stopniu kobiet jak i mężczyzn.

Zaskórniki zamknięte tworzą na skórze białe grudki
Zaskórniki zamknięte tworzą na skórze białe grudki

2. Zaskórniki zamknięte - metody usuwania

Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z zaskórnikami zamkniętymi. Są to przede wszystkim zabiegi, które można przeprowadzić w domowym zaciszu mające na celu odpowiednie oczyszczenie i nawilżenie skóry.  

Jeśli chodzi o oczyszczanie skóry to można wykonać następujące zabiegi, które pomogą w zwalczeniu zaskórników zamkniętych:

  • oczyszczanie skóry przy użyciu odpowiedniego żelu myjącego, który usunie nadmiar sebum z powierzchni skóry,
  • stosowanie kosmetyków tonizujących zapewniających odpowiednie pH,
  • nakładanie lekkich kremów, które nie natłuszczają zbytnio skóry,
  • stosowanie peelingów drobnoziarnistych,
  • nakładanie maseczek oczyszczających,
  • stosowanie miejscowo kwasu salicylowego, którym a właściwości ściągające i powoduje wydostawanie się sebum na zewnątrz porów,
  •  stosowanie przepisanych prze lekarza dermatologa retinoidów, które normalizują pracę komórek skóry i pracę porów, ograniczając ryzyko zaskórników zamkniętych.

Ponadto w przypadku występowania zaskórników zamkniętych można korzystać z zabiegów kosmetycznych takich jak:

  • mikrodermabrazja - jest mechaniczną metodą oczyszczania, polegającą na ścieraniu kolejnych warstw skóry za pomocą strumienia mikrokryształów,
  • peeling chemiczny – polega na zastosowaniu kwasów do głębokiego oczyszczania skóry i pozbycia się zaskórników zamkniętych. Stosowane są na przykład kwas glikonowy, kwas pirogronowy, kwas migdałowy, których stężenie jest odpowiednio dobierane do potrzeb skóry danej osoby. Ponadto mogą być one wykonywane tylko przez wykwalifikowany personel kosmetologiczny lub dermatologów,
  • peeling kawitacyjny – to oczyszczanie skóry za pomocą wibracji ultradźwiękowej, wzbogacone o mikromasaż, który poprawia mikrokrążenie i dotlenienie komórkowe oraz zwiększa penetrację substancji aktywnych w głąb skóry. Pozwala na dokładne usunięcie nadmiaru sebum z porów i mieszków włosowatych, pozbycie się zaskórników, wągrów i bakterii. Wygładza skórę, doskonale nawilża i stymuluje naturalne nawodnienie oraz zmiękcza naskórek. Działa kojąco i regenerująco na skórę.
Następny artykuł: Pielęgnacja
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze