Trwa ładowanie...

Retinoidy - na starzenie się skóry, które są bardziej skuteczne

Avatar placeholder
16.04.2021 12:17
Retinoidy - na starzenie się skóry, które są bardziej skuteczne
Retinoidy - na starzenie się skóry, które są bardziej skuteczne

Jeśli na twarzy obserwujesz pierwsze zmarszczki, zapewne szukasz odpowiedniego kremu dla siebie. Dobrym wyborem będzie specyfik z retinoidami. Retinoidy to pochodne witaminy A, które od około 40 lat są sprzymierzeńcem kobiet chcących na dłużej zachować gładką skórę. Jak działają retinoidy? W czym tkwi ich siła?

spis treści

1. Retinoidy na starzenie się skóry

Retinoidy przede wszystkim wygładzają zmarszczki, dodają gęstości i elastyczności skórze. Retinoidy spowalniają proces rozpadania się kolagenu i rozjaśniają przebarwienia na skórze spowodowane działaniem promieni słonecznych. Kosmetyki z retinoidami są bezpieczne w stosowaniu, nic więc dziwnego, że są polecane przez dermatologów.

Kremy z retinoidami pojawiły się w latach 70. XX wieku jako lek na trądzik. Nawet dziś preparaty z pochodnymi witaminy A są stosowane w kuracjach dermatologicznych. Od momentu wprowadzenia na rynek środków z retinoidami zaczęto używać ich także do leczenia łuszczycy, brodawek oraz zmarszczek powstałych nie tylko na skutek działania promieni słonecznych, ale i tych „naturalnych”, związanych z procesami starzenia się skóry.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak masować twarz, by pozbyć się zmarszczek?"

Obecnie popularne jest zastosowanie retinoidów podczas zabiegów odmładzających. O ile wypełniacze i zastrzyki z botoksu wygładzają twarz, to jednak nie usuwają przebarwień i innych oznak starzenia. Dlatego też warto uzupełnić te zabiegi poprzez użycie specjalistycznych specyfików z pochodnymi witaminy A.

9 sprawdzonych sposobów na uniknięcie zmarszczek
9 sprawdzonych sposobów na uniknięcie zmarszczek [10 zdjęć]

To zaskakujące, ale proces starzenia zaczyna się tuż po fazie dojrzewania, czyli średnio ok. 18–25.

zobacz galerię

Retinoidy działają poprzez złuszczenie zewnętrznej warstwy komórek skóry. W rezultacie nowe komórki mogą się rozwijać. Ponadto retinoidy opóźniają rozpad kolagenu, czyli białka, które nadaje skórze jędrność. Co ważne, pochodne witaminy A zwiększają grubość głębszych warstw skóry, w których zaczynają pojawiać się zmarszczki.

Mimo obiegowej opinii, retinoidy nie osłabiają skóry i nie sprawiają, że jest ona coraz cieńsza i bardziej podatna na poparzenia słoneczne. Dermatolodzy przyznają, że kosmetyki zawierające retinoidy faktycznie powodują złuszczanie i zaczerwienienie skóry w ciągu kilku pierwszych tygodni stosowania, ale zamiast zmniejszać grubość skóry, zwiększają ją.

Nieprawdą jest także stwierdzenie, że po zastosowaniu środków z retinoidami cera jest bardziej wrażliwa na działanie słońca. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku posmarowania twarzy kremem z filtrem.

2. Które retinoidy są bardziej skuteczne?

Preparaty z pochodnymi witaminy A dostępne w aptece działają zwykle dużo silniej. Jednak na początek warto sięgnąć po kosmetyki z drogerii. Ich stosowanie także przynosi pożądane rezultaty, nawet jeśli są one nieco mniej spektakularne. Po 3-6 miesiącach codziennego stosowania powinnaś zauważyć różnicę.

W przypadku specyfików z retinoidami zakupionymi na receptę, pierwsze efekty kuracji mogą być widoczne już po 6-8 tygodniach. W przypadku tych środków konieczne jest jednak zachowanie umiaru podczas aplikacji preparatu z retinoidami. Porcja wielkości małej fasoli powinna w zupełności wystarczyć. Większa ilość mogłaby bowiem podrażnić skórę.

Zobacz także:

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z retinoidami, stosuj je co drugi dzień. W ten sposób przyzwyczaisz do nich skórę. Większość osób przez kilka pierwszych tygodni odczuwa podrażenienie skóry, dlatego nie zniechęcaj się do retinoidów, jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy. W okresie stosowania pochodnych witaminy A unikaj przebywania na słońcu i pamiętaj o kremach z filtrem. Jeżeli przyjmujesz inne leki, skonsultuj się z lekarzem, czy ich połączenie nie spowoduje nadwrażliwości na promienie słoneczne.

Mimo iż retinoidy są bezpieczne, nie każda kobieta może je stosować. Kobiety w ciąży i matki karmiące powinny zrezygnować ze stosowania kosmetyków z pochodnymi witaminy A. Pozostałe kobiety w większości przypadków mogą korzystać z nich bez obaw.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze