Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Krzywe zęby – przyczyny, wady i komplikacje, leczenie

Avatar placeholder
29.04.2021 14:52
Krzywe zęby – przyczyny, wady i komplikacje, leczenie
Krzywe zęby – przyczyny, wady i komplikacje, leczenie

Krzywe zęby mogą być problemem zarówno dorosłych, jak i dzieci. Nieprawidłowe położenie zębów jest nie tylko problemem natury estetycznej. W jaki sposób poradzić sobie z krzywymi zębami? Należy pamiętać, że im wcześniej rozprawimy się z tym problemem, tym lepiej.

spis treści

1. Krzywe zęby – przyczyny

Choć zdarza się, że krzywe zęby są wadą genetyczną, którą dziecko dziedziczy po którymś z rodziców, to znacznie więcej przypadków wynika ze złych nawyków. Zaliczyć można do nich:

  • ssanie kciuka lub długie ssanie smoczka,
  • nagryzanie wargi górnej lub dolnej.
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Do powstania problemu krzywych zębów przyczynić może się też zbyt szybkie wypadnięcie zębów mlecznych. Żeby temu zapobiec należy prawidłowo dbać o pierwsze zęby, a także podejmować leczenie ubytków w nich powstałych. Krzywe zęby mogą też pojawić się już w dorosłym życiu – dzieje się tak, gdy wyrastające ósemki nie mają odpowiednio dużo miejsca i spychają pozostałe zęby, w efekcie wykrzywiając je. Gdy stomatolog zauważy, że wyrastają nam ósemki, warto zrobić prześwietlenie, by sprawdzić, czy ich ułożenie jest w normie.

2. Krzywe zęby – wady i komplikacje

Krzywe zęby są z pewnością o wiele bardziej trudne do umycia. Gromadzi się na nich więcej kamienia, osadu, częściej dochodzi do rozmaitych chorób rozwijających się w jamie ustnej (choroby zębów, przyzębia i dziąseł). Jedną z największych wad posiadania krzywych zębów są te związane z estetyką. Osoby, których dotyczy ten problem, mają zaniżone poczucie własnej wartości, źle czują się same ze sobą. Problem związany z krzywymi zębami dotyczy też szeregu funkcji, które one spełniają. Zaburzone mogą być z tego powodu czynności oddychania, mowy czy żucia. To właśnie krzywe zęby w dużej mierze przyczyniają się do wad wymowy. Krzywe zęby mogą doprowadzić też do mocnych bólów głowy – dzieje się tak, gdy zęby nieprawidłowo stykają się ze sobą, czego konsekwencją jest uszkodzenie stawu skroniowo-żuchwowego.

Zobacz także:

3. Krzywe zęby – leczenie

Problemem krzywych zębów zajmuje się specjalista w dziedzinie ortodoncji. Choć dawniej noszenie aparatu ortodontycznego wiązało się ze wstydem, dziś jest niemal wręcz modą. Wszystko dlatego, że dziedzina ta intensywnie się rozwija, a noszone dziś aparaty są diametralnie różne od tych zakładanych przed kilkunastu laty. Aparat ortodontyczny może nosić każdy, kto boryka się z problemem krzywych zębów. Ich barwa jest dobierana do koloru uzębienia, dzięki czemu aparat taki może być niemal w ogóle niewidoczny. Jednym z rodzajów jest też aparat ortodontyczny ruchomy – zakładany przede wszystkim u dzieci, który nie tylko koryguje wady zgryzu i krzywe zęby, ale też rozbudowuje łuki zębowe i wspomaga wzrost szczęk. Nosi się go około kilkanaście godzin na dobę. Aparaty stałe zakłada się zazwyczaj u młodzieży i osób dorosłych. Tego typu aparaty prostujące krzywe zęby zbudowane są z zamków, pierścieni, łuków, ligatur. Można wyróżnić wiele ich rodzajów, ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Nowoczesnym typem jest aparat ortodontyczny lingwalny, który mocowany jest od strony języka, na wewnętrznej stronie zębów. Jest on niewidoczny a równie skuteczny w leczeniu krzywych zębów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze