Kwas trichlorooctowy – zastosowanie i właściwości
Kwas trichlorooctowy to związek chemiczny będący pochodną kwasu octowego. Ma postać krystalicznej substancji dobrze rozpuszczalnej w wodzie. Dzięki swoim właściwościom znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach: tak w biologii molekularnej, jak i medycynie oraz kosmetyce. Co warto wiedzieć?
1. Co to jest kwas trichlorooctowy?
Kwas trichlorooctowy (TCA, łac. acidum trichloroaceticum) to organiczny związek chemiczny z grupy kwasów karboksylowych, chloropochodna kwasu octowego o chemicznym wzorze C(Cl)3COOH. Otrzymuje się go przez utlenianie chloralu. Jakie są właściwości kwasu trichlorooctowego? TCA w temperaturze pokojowej jest substancją krystaliczną rozpływającą się w kontakcie z powietrzem. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, gorzej w eterze dietylowym i alkoholu etylowym. Kwas trójchlorooctowy jest jednym z najsilniejszych i zarazem najbardziej skutecznych kwasów. Jego moc jest znacznie większa niż kwasu octowego i zbliżona do mocy kwasu siarkowego. Sprawia to efekt indukcyjny, wywołany obecnością w cząsteczce 3 atomów chloru zamiast 3 atomów wodoru. Jest najsilniejszym kwasem organicznym.
2. Zastosowanie kwasu trichlorooctowego
Kwas trichlorooctowy znajduje zastosowanie w: preparatyce biochemicznej, biologii molekularnej, genetyce. Wykorzystywany jest do denaturacji białek przy izolacji DNA, zatrzymywania reakcji enzymatycznych przy badaniu aktywności katalitycznej enzymów, w medycynie jako środek antyseptyczny i ściągający, ponieważ nadżera naskórek. Stosuje się również do miejscowej kauteryzacji (przyżegania) patologicznych zmian i drobnych krwawień w jamie ustnej, farmaceutyce. Preparaty na rynku polskim zawierające kwas trichlorooctowy to aerozole i żele do usuwania kurzajek oraz brodawek, dermatologii i kosmetyce. Wykorzystuje się go do zabiegów złuszczania skóry i naskórka.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Dlaczego nie można robić zabiegów z kwasami przy trądziku zapalnym? - odpowiada kosmetolog Anna Adamowicz
- Przebarwienia po zabiegach z wykorzystaniem kwasów - odpowiada lek. Izabela Lenartowicz
- Czy po zabiegu mikrodermabrazji wykonuje się zabiegi z kwasami? - odpowiada dr n. med. Magdalena Adamiak-Kardas
3. Kwas trójchlorooctowy w kosmetyce
Kwas trójchlorooctowy jest jednym z najsilniejszych i najbardziej skutecznych kwasów stosowanych w kosmetologii i dermatologii. Peelingi chemiczne na jego bazie to efektywna metoda poprawy struktury skóry oraz walki z objawami starzenia się.
Peeling z TCA umożliwia usunięcie komórek warstwy rogowej, obejmuje działaniem także warstwę podstawną naskórka. Mechanizm jego działania polega na koagulacji protein i uszkodzeniu żywych komórek naskórka. Dochodzi do martwicy naskórka i górnej warstwy skóry właściwej oraz złuszczenia komórek. Nowe keratynocyty zastępują uszkodzone komórki, dochodzi do stymulacji produkcji włókien kolagenowych. W zależności od stężenia można wykonać bazie peeling powierzchniowy, średnio głęboki i głęboki. Kwas trichlorooctowy stosuje się zwykle w stężeniach od 20 do nawet 50%. Ustala to specjalista: dermatolog lub kosmetolog. Kwas trójchlorooctowy w domu można stosować stężenia maksymalnie do 5%.
4. Peeling TCA – efekty i wskazania
Ponieważ TCA wykazuje szerokie spektrum działania połączone z wysoką efektywnością, efekt działania kwasu polega na poprawie wyglądu i kondycji skóry. Substancja pozwala również zniwelować różne defekty skórne. Prowadzi do zmniejszenia intensywności przebarwień oraz niwelowania oznak starzenia się skóry. Peeling na bazie TCA tonuje zaburzenia pigmentacji (melazma, ostuda, plamy soczewicowate, przebarwienia pozapalne), zmarszczki mimiczne oraz posłoneczne uszkodzenia skóry.
Substancja znajduje również zastosowanie w kuracjach przeciwtrądzikowych. Kwas trichlorooctowy jest skutecznym rozwiązaniem dla osób z trądzikiem pospolitym, potrądzikowymi zaburzeniami pigmentacji oraz bliznami zanikowymi. Peeling kwasem TCA najczęściej zaleca się go osobom mającym cerę tłustą, łojotokową i trądzikową. Można go wykonywać nie tylko na twarzy, ale również na plecach, dekolcie czy dłoniach.
Wskazaniem do peelingu TCA są: przebarwienia i zaburzenia pigmentacji skóry, blizny zanikowe, trądzik i blizny potrądzikowe, kurzajki i brodawki, rozstępy, zmarszczki powierzchowne.
5. Przeciwwskazania do stosowania peelingu TCA
Kwas TCA charakteryzuje się wyjątkowo silnym działaniem, dlatego istnieją przeciwwskazania do jego stosowania. Zabiegu nie powinny wykonywać:
- osoby chorujące na nowotwory, choroby autoimmunologiczne, przewlekłe choroby wirusowe, alergie skórne,
- osoby posiadające liczne znamiona barwne,
- osoby mające skłonność do powstawania bliznowców
- osoby zmagające się z aktywnymi chorobami skóry (np. atopowe zapalenie skóry), ranami i nadżerkami, ciężkimi postaciami trądziku,
- kobiety w ciąży,
- kobiety karmiące piersią.