Lawsonia inermis - charakterystyka, właściwości, przeciwwskazania
Lawsonia inermis, henna oraz lawsonia bezbronna to określenia, którymi nazywa się roślinę wykorzystywaną od setek lat w kosmetyce. Naturalnym barwnikiem pochodzenia roślinnego, powstałym ze sproszkowanych liści i pędów lawsonii bezbronnej można koloryzować nie tylko brwi, ale również włosy.
1. Co to jest lawsonia inermis?
Lawsonia inermis, znana również jako lawsonia bezbronna lub henna, to roślina pochodząca głównie z obszarów Azji i Afryki. Roślina ta jest znana ze swojego bogatego pigmentu, zwłaszcza czerwonego, który jest używany do koloryzacji włosów i skóry od czasów starożytności.
Lawsonia inermis zawiera związek chemiczny o nazwie lawsone, który jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za barwną właściwość henny. Kiedy lawsone jest uwolnione i reaguje z keratyną obecną w włosach lub skórze, powstaje trwała barwa.
2. Lawsonia inermis – właściwości
Liście lawsonii inermis stanowią cenne bogactwo witamin i składników mineralnych. Można znaleźć w nich między innymi magnez, wapń, potas, cynk, miedź, żelazo, mangan, witaminę A, witaminy z grupy B, witaminę D, kwas oleinowy oraz kwas linolowy.
Kosmetyki zawierające hennę:
- chronią włosy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym
- zamykają łuski włosowe,
- poprawiają wygląd włosów (sprawiają, że fryzura wygląda bardziej lśniąco i zdrowo),
- wykazują działanie przeciwłupieżowe oraz odżywcze.
Łagodzące działanie rośliny wykorzystywane jest również w preparatach przeznaczonych dla osób borykających się z problemem swędzącego skalpu. Henna bazująca na znanym od setek lat barwniku roślinnym, indyjskiej roślinie Lawsonia inermis stanowi doskonałą alternatywę dla trwałych farb do włosów.
Z pewnością docenią ją osoby, które cenią sobie naturalność i unikają szkodliwych substancji chemicznych zawartych w wielu innych produktach do koloryzacji włosów. Lawsonia inermis działa na włosy delikatnie, nie naruszając ich struktury. Nadaje fryzurze nie tylko piękny połysk, ale również głębię koloru.
3. Przeciwwskazania do stosowania preparatów zawierających Lawsonię inermis
Naturalne henny na bazie Lawsonii inermis można wykorzystać zarówno do koloryzacji włosów, jak i koloryzacji brwi czy rzęs. Niestety, rozwiązanie to nie jest polecane dla osób, które:
- nie wykonywały próby uczuleniowej (próba ta polega na zaaplikowaniu barwnika na wewnętrznej części nadgarstka lub okolicy za uchem. Po upłynięciu doby, jeśli nie ma żadnego swędzenia, zaczerwienienia czy pieczenia w tym miejscu, można bez problemu wykonać zabieg koloryzacji)
- cierpią z powodu zakażeń ropnych w obrębie oczu,
- mają poważne zmiany trądzikowe lub podrażnienia skórne,
- mają uczulenie, które objawia się znacznym łzawieniem,
- borykają się z problemem jęczmienia czy gradówki,
- cierpią na dermatozę lub atopowe zapalenie skóry,
- mają zapalenie spojówek.
4. Jak koloryzować włosy henną?
Aplikacja henny do włosów jest procesem, który wymaga pewnej staranności i odpowiedniego przygotowania. W pierwszej kolejności produkt należy wymieszać z gorącą wodą, aby uzyskać gładką pastę. Możesz wzbogacić mieszankę takimi składnikami jak kilka kropel soku z cytryny czy octu jabłkowego.
W kolejnym kroku załóż rękawiczki. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych zabrudzeń. Możesz także nałożyć krem lub olej na linię włosów i skórę wokół twarzy, aby zapobiec zabarwieniom skóry. Podziel włosy na mniejsze sekcje. Zaczynaj od jednej sekcji i równomiernie nakładaj pastę na włosy, używając pędzla lub rąk.
Upewnij się, że pokrywasz każdy kosmyk od nasady po końce. Hennę aplikuj na czyste i suche włosów, na których nie było wcześniej żadnych masek, olejków czy odżywek.
Lawsonia inermis - efekty
Po zaaplikowaniu całej mikstury nałóż na głowę bezbarwny czepek fryzjerski. Zawiń głowę ręcznikiem. Trzymaj produkt na włosach od 30-120 minut. Im dłużej henna pozostanie na włosach, tym trwalszy i głębszy będzie odcień.