Farba do włosów – jaki odcień wybrać? Jak farbować włosy w domu?
Farba do włosów to produkt przeznaczony zazwyczaj do trwałej koloryzacji. Częste farbowanie może jednak wysuszać włosy, dlatego wybierajmy farby bez amoniaku. Pamiętajmy też, że kolor docelowy jest zawsze nieco ciemniejszy niż ten podany na opakowaniu farby do włosów.
1. Farba do włosów – na co uważać?
Wybór farby do włosów może okazać się nie lada wyzwaniem. Spośród wielu marek i odcieni musimy wybrać tę, która pokryje nasz naturalny odcień i nie obciąży łuski włosa.
Coraz więcej firm produkujących farby do włosów wycofuje ze sprzedaży produkty zawierające w składzie amoniak. Amoniak osłabia strukturę włosa, wysuszając końcówki. Panie rozjaśniające włosy doskonale wiedzą, jak ważne po takim zabiegu jest stosowanie odpowiedniej odżywki.
Trwała koloryzacja polega jednak na głębokim wniknięciu farby we włosy. Amoniak sprawiał, że łuska się otwierała, co pozwalało pigmentowi dobrze pokryć naturalny kolor czy odrosty. Takie samo zadanie spełnia MEA, czyli monoetyloamina. Działając na zasadzie amoniaku, jest jednak o wiele łagodniejsza dla łuski.
W wielu farbach do włosów znajdziemy też alergeny i substancje rakotwórcze. Nikiel, siarczany, parabeny, cholorowodór i fenylenodiamina to substancje, których powinnaś unikać.
Zobacz też: Straciła wzrok na kilka dni. Skutki uboczne farbowania włosów (WIDEO)
Jeśli chodzi o silikon, zdania fryzjerów są podzielone. Z jednej strony powoduje, że włosy są błyszczące i gładkie w dotyku, z drugiej bardzo je obciąża. Jeśli nie zdecydujesz się na użycie farby do włosów z silikonem, unikaj substancji zakończonych na –methicone, -silicone, -siloxan i –silanol.
2. Farba do włosów – która jest dla ciebie?
Jeśli jesteś blondynką i zamarzyło ci się przemalowanie włosów na czarne, nie kupuj od razu ciemnego odcienia farby. Czarny to bardzo intensywny pigment, dlatego nie dość że w razie wątpliwości trudno będzie się go pozbyć, to jednorazowe przemalowanie włosów z bardzo jasnych na bardzo ciemne będzie skutkowało rażącymi odrostami. Lepiej przyzwyczaić włosy, wybierając brąz, by następnie przejść do czerni.
Podtrzymanie koloru włosów dobranego przez fryzjera wymaga zastosowania identycznej farby do włosów, co ta w salonie. Dla ułatwienia na opakowaniach umieszczane są numery odcieni. Na pewno się nie pomylisz.
Kupując farbę do włosów, pamiętaj też, że odcień podany na opakowaniu może różnić się od rzeczywistego. Przeważnie efekt jest o kilka tonów ciemniejszy od obiecanego przez producenta. Zwróć też uwagę, czy dany odcień farby do włosów nadaje się do stosowania na twoim kolorze. Niektóre farby nie kryją siwych włosów, albo nie są wskazane do farbowania rozjaśnianych końcówek.
Przydatnymi akcesoriami dołączanymi do opakowania farby do włosów są też aplikator i odżywka. Część preparatów zawiera też pojemniczek do mieszania farby lub pędzelek. Jeśli nie masz ich w domu, sprawdź zawartość opakowania.
3. Farbowanie włosów w domu - o czym pamiętać?
Opakowanie każdej farby do włosów zawiera dokładną instrukcję jej stosowania, jednak malując włosy w domu, warto pamiętać o kilku rzeczach.
Uszy i skórę przy linii włosów posmaruj kremem. W razie zachlapanie jej farbą bez problemu usuniesz zabrudzenie.
Do farbowania włosów nałóż na ramiona ręcznik, folię lub ubierz koszulkę, której pobrudzenie nie wywoła łez. Farby do trwałej koloryzacji pozostawiają trudne do usunięcia plamy.
Farbując długie włosy, nie spinaj ich na czubku klamrą. Temperatura, jaka wytworzy się podczas pigmentowania koloru może sprawić, że włosy w najlepszym wypadku rozjaśnią się, zamiast poddać koloryzacji. W najgorszym wypadku będziesz miała problem w postaci pomarańczowego odrostu.
Jeśli jesteś blondynką, rozjaśniałaś włosy, a teraz chcesz wrócić do naturalnego odcienia, nigdy nie kupuj farby o nazwie "naturalny blond". W większości przypadków farbowane włosy zyskują zielony odcień. Zdecyduj się na zbliżony kolor, jednak nie "naturalny".