Trwa ładowanie...

Najczęstsze błędy popełniane podczas koloryzacji włosów w domu

Błędy w domowej koloryzacji włosów
Błędy w domowej koloryzacji włosów

Tańszą alternatywą dla koloryzacji włosów w salonie fryzjerskim jest samodzielne ich farbowanie w domu. Aby efekt był zgodny z oczekiwaniami, a włosy pozostały zdrowe, przeprowadzenie tego zabiegu wymaga wiedzy i umiejętności. Niejednokrotnie kobiety wykonujące koloryzację włosów w zaciszu łazienki popełniają podstawowe błędy. Jakie?

Wydaje się, że zabieg koloryzacji włosów w domu jest prosty do przeprowadzenia. Niezbędne informacje i wskazówki znajdują się bowiem w instrukcji dołączonej do opakowania farby. Jednakże nierzadko efekt zabiegu jest daleki od zamierzonego. Jeżeli rozpoczniemy przygodę z malowaniem włosów od trwałej farby, nieprędko rozstaniemy się z nowym kolorem włosów, który jednak wcale nie musi nas satysfakcjonować. Dlatego najlepiej pierwsze próby poczynić, wykorzystując szampony koloryzujące, które są mniej trwałe, a kolor wypłukuje się po kilkunastu myciach.

spis treści
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

1. Brak próby uczuleniowej przed koloryzacją włosów

Zanim użyjemy farby do włosów, powinnyśmy przeprowadzić próbę uczuleniową. Jest to szczególnie ważne, gdy planujemy zastosować nowy, nieznany nam dotąd produkt. Istotę i zasadność tego kroku podkreśla mgr Marta Stachowicz, kierownik Działu Badawczo-Wdrożeniowego firmy Joanna – Bardzo ważnym elementem farbowania w domu jest przeprowadzenie próby alergicznej. (...) Obecnie rośnie liczba osób uczulonych na różne składniki, w tym składowe farb do włosów, dlatego tak ważne jest przeprowadzenie takiego testu.

Jak przeprowadzić próbę uczuleniową? Szczegóły znajdziemy w ulotce informacyjnej. Zazwyczaj należy nanieść niewielką ilość rozrobionej uprzednio farby na skórę w zgięciu łokcia i spłukać po upływie kwadransa. Następnie przez 2 dni obserwujemy fragment skóry. Jeżeli pojawi się wysypka, będziemy czuć pieczenie, to znak, że powinnyśmy zrezygnować z użycia danego produktu.

Zobacz też: Straciła wzrok na kilka dni. Skutki uboczne farbowania włosów

2. Rozrobienie farby zbyt wcześnie

Warto pamiętać, że farba już po rozrobieniu (połączeniu we właściwych proporcjach kremu koloryzującego z utleniaczem) szybko się utlenia. Co to oznacza? Zmienia swój kolor i właściwości. Jeżeli planujemy pokryć nią nie tylko odrosty, ale włosy na całej długości, powinnyśmy rozrobić ją dwukrotnie. Pierwszą partię stosujemy na czubku głowy, a kolejną na pasma i końcówki.

3. Nieprzestrzeganie zalecanego czasu koloryzacji

Informacja o tym, jak długo powinnyśmy trzymać farbę na włosach, jest zawarta w instrukcji (każda farba ma inny skład, więc fakt, że farbowałyśmy włosy wielokrotnie, nie oznacza, że schemat postępowania z produktem innego producenta jest taki sam). To czas obowiązujący już po równomiernym i dokładnym rozprowadzeniu farby po powierzchni włosów. Jeżeli zmyjemy ją przedwcześnie, uzyskamy nietrwały i nienasycony kolor, jeśli pozostawimy farbę na dłużej, kondycja włosów ulegnie pogorszeniu.

4. Nieprawidłowo dobrany kolor farby

Efekt koloryzacji zależy nie tylko od kondycji włosów, ale również ich wyjściowego (naturalnego lub uzyskanego po poprzednim farbowaniu) koloru. Ponadto zmiana powinna uwzględniać odcień skóry. Metamorfoza o 180 stopni, czyli z blondynki w brunetkę i odwrotnie, nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, nie tylko ze względu na wizerunek, ale i stan włosów. Dlatego najlepiej decydować się na koloryzację farbą maksymalnie o dwa tony ciemniejszą lub jaśniejszą od koloru wyjściowego.

Jak podkreśla mgr Marta Stachowicz – Drastyczne zmiany koloru, czyli przechodzenie z kolorów ciemnych do jasnych lub odwrotnie, wymaga kilkustopniowego farbowania, a efekty mogą różnić się od tych przedstawionych na opakowaniu czy we wzornikach. Warto pamiętać, że farba w odcieniu kasztanu u blondynki da efekt rudych włosów, a u szatynki jedynie ożywi odcień.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze