Modzele - powstawanie, usuwanie, leczenie
Leczenie modzeli na pewno zakończy się sukcesem, jeśli walka z problemem będzie systematyczna i skrupulatna. Ból, który powstaje pod wpływem ucisku na nerwy i naczynia krwionośne, stanowi duży dyskomfort, który skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Schorzenie dotyka głównie osób otyłych, zmagających się z płaskostopiem, noszących niedopasowane obuwie. Na szczęście, modzele na stopach] można usunąć samodzielnie, ewentualnie z pomocą chirurga.
1. Charakterystyka i powstawanie modzeli
Modzele należą do bolesnych zmian skórnych występujących na stopach. Skóra na stopach zawsze jest nieco grubsza, ponieważ ta część ciała jest szczególnie narażona na skręcenia i silne obciążenia podczas chodzenia. Zdarza się jednak, że tkanka skórna zaczyna przesadnie narastać, powstają zgrubienia i zrogowacenia. Zazwyczaj modzele tworzą się na śródstopiu i w tylnej części pięty, przez co znacznie utrudniają swobodne poruszanie się. Przyczyną powstania modzelii są źle dopasowane buty, zły sposób stawiania stopy oraz deformacje w obrębie kości stopy. Głównym objawem modzeli jest pieczenie stopy podczas chodzenia.
2. Usuwanie modzeli domowymi sposobami
Jeżeli modzele są w początkowej fazie rozwoju, można spróbować usunąć je domowymi sposobami:
- Stosuj kremy nawilżające, aby zmiękczyć modzele na nogach.
- Po wymoczeniu stóp w ciepłej wodzie sięgnij po pumeks lub tarkę do stóp, by stopniowo usuwać stwardniałą narośl. Ciepła woda z odrobiną mydła skutecznie zmiękczy modzele.
- Unikaj nadmiernego nacisku na stopy lub ręce poprzez używanie rękawiczek, miękkich skarpet i wygodnych butów. Bandażuj obolałe miejsca. Dzięki temu zmniejszysz tarcie skóry i przyspieszysz proces gojenia.
- Pamiętaj, że leczenie modzeli powinno przebiegać stopniowo. Usuwanie modzeli wymaga cierpliwości. Proces ten może przebiegać tygodniami lub nawet miesiącami.
- Możesz rozpuścić jedną tabletkę zawierającą witaminę C w odrobinie soku z cytryny i zaaplikować na stwardniałą skórę w miejscach, w których znajdują się modzele.
- Ulgę przyniosą także specjalne plastry na modzele lub wkładki do butów, które ochraniają obolałe stopy.
3. Chirurgiczne leczenie modzeli
Chirurgiczne leczenie modzeli ma miejsce jedynie w poważnych przypadkach. Chirurg za pomocą sterylnego narzędzia usuwa zewnętrzną warstwę zrogowaciałej skóry, może on także skorygować kość, tak by kształt czy ułożenie nie powodowały dalszych problemów. Niestety, taki sposób leczenia modzeli jest złożony i trudno przewidzieć rezultaty końcowe zabiegu. Dlatego najczęściej stosuje się inne, mniej inwazyjne sposoby na modzele. Zabieg jest przeprowadzany zazwyczaj, gdy inne metody, takie jak ścieranie naskórka, zawodzą. Rekonwalescencja po zabiegu trwa od 6 do 8 tygodni.
Modzele to bolesna dolegliwość stóp, dlatego warto oszczędzić sobie wiele bólu i zapobiegać takim problemom poprzez kupowanie odpowiednio dopasowanych skarpetek i butów, codzienne dbanie o higienę stóp (przede wszystkim o ścieranie martwego naskórka) oraz nawilżanie kremami do stóp. Osoby, które mają wadę budowy, powinny zgłosić się do lekarza, by wdrożyć odpowiednie leczenie. Oprócz chirurga modzele może pomóc leczyć także podolog lub kosmetyczka zajmująca się pedicurem leczniczym.