Trwa ładowanie...

Masaż centryfugalny

Masaż centryfugalny
Masaż centryfugalny

Masaż centryfugalny, zwany także dostawowym, to rodzaj masażu skupiający się głównie na stawach. Jest to przede wszystkim masaż leczniczy, jednak może mieć także charakter profilaktyczny. Połączenie masażu centryfugalnego z odpowiednią zdrową dietą to najlepsza profilaktyka choroby zwyrodnieniowej. Jako masaż rehabilitacyjny może być stosowany po kontuzjach stawowych i okołostawowych, takich jak stłuczenia czy zwichnięcia. Masaż centryfugalny składa się z trzech charakterystycznych faz.

spis treści

1. Fazy masażu centryfugalnego

Masaż centryfugalny wykonuje się bezpośrednio na stawach tak, by wszystkie ruchy kierować ku fudze stawu (szparze stawu), stąd też wzięła się ta nazwa masażu. Jego celem jest ustąpienie stanu zapalnego i obrzęku stawu. Masaż składa się z trzech faz. Oto one:

  • Faza 1 – faza ta trwa około 5-7 minut. Jest przygotowaniem do masażu leczniczego, polega na umyciu stawu ciepłą wodą z odrobiną naturalnego mydła. Faza ma na celu wywołanie odczynu przekrwiennego. Techniki masażu wykorzystywane w tej fazie to: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie.
  • Faza 2 – faza ta trwa od 10 do 15 minut. Na osuszoną skórę nakłada się maść lub krem leczniczy, nigdy nie stosuje się zwykłej oliwki do masażu czy balsamu. Techniki masażu leczniczego to głaskanie, rozcieranie w kierunku dostawowym. Wskutek masażu zwiększa się temperatura tkanek i następuje ich rozluźnienie.
  • Faza 3 – jest to faza opcjonalna, trwa około 10 minut i polega na wprawianiu stawu w ruch we wszystkich możliwych kierunkach. Ćwiczenia mogą być: bierne, czynne, czynno-bierne, oporowe. W początkowych stadiach masowania wykorzystywane są ćwiczenia bierne lub czynno-bierne, które służą rozluźnieniu. W miarę postępu rehabilitacji przechodzi się do ćwiczeń czynnych, a następnie do ćwiczeń czynnych z oporem.
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Działanie masażu centryfugalnego

Masaż centryfugalny to masaż leczniczy. Czasem określa się go także jako masaż rehabilitacyjny, bo pomaga w powrocie do zdrowia po kontuzjach i stanach zapalnych. Koncentruje się na stawach, czyli ruchomym połączeniu kości, które składają się z dwóch powierzchni – tzw. panewki stawowej i głowy stawu, pokrytych chrząstką szklistą. Działanie masażu polega między innymi na:

  • podniesieniu temperatury tkanek, co powoduje przyśpieszenie i usprawnienie wszystkich procesów przemiany materii,
  • przyspieszeniu procesu wytwarzania mazi stawowej, która zmniejsza tarcie powierzchni stawowych,
  • przyspieszeniu procesu gojenia po kontuzjach – działanie regeneracyjne,
  • rozluźnieniu tkanek okołostawowych.

Masaż centryfugalny wykorzystywany jest szczególnie w treningach sportowców, ale także zwykłych ludzi, zapobiega ponadto rozwojowi choroby zwyrodnieniowej i wtórnym zmianom chorobowym, następującym w obrębie stawu.

3. Masaż centryfugalny obręczy barkowej

Obręcz barkowa składa się z 5 zsynchronizowanych stawów, dzięki czemu możliwy jest wielokierunkowy ruch. Masaż centryfugalny wykonywany jest przez specjalistę, który zaznajomiony jest z anatomią funkcjonalną i różnymi wariantami chorobowymi w obrębie tego fragmentu ciała. Podczas masażu obręczy barkowej stymulowane są nie tylko stawy, lecz także wszystkie mięśnie biorące udział w ruchu odcinka ciała oraz tkanki miękkie w tym obrębie. Masaż nie może opierać się jedynie na uciskaniu i rozcieraniu uszkodzonego stawu. Musi on angażować wszystkie tkanki okołostawowe i wprawiać staw w ruch we wszystkich możliwych kierunkach.

Należy pamiętać, że leczenie dolegliwości w obrębie stawów nie może opierać się jedynie na masażu centryfugalnym. Powinien on stanowić uzupełnienie innych terapii regenerujących lub chroniących stawy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze