Trwa ładowanie...

Techniki masażu

Techniki masażu klasycznego są różne, należą do nich: głaskanie, ugniatanie, rozcieranie, uciskanie, oklepywanie, wibracja oraz wstrząsanie. Masaż to ściśle określone oddziaływanie bodźcami mechanicznymi na tkanki organizmu żywego. Masaż skierowany jest na powłoki skórne, mięśnie, torebki oraz więzadła stawowe. Wywołuje w organizmie różne zmiany i reakcje, które mogą mieć charakter miejscowy lub ogólny.

spis treści

1. Techniki głaskania

Masaż zaczyna się i kończy ruchami nazywanymi głaskaniem. Jest to najstarsza i najbardziej rozpowszechniona technika masażu. Głaskanie jest ruchem wykonywanym dłońmi masażysty, polegającym na tym, że dłoń ślizga się po ciele, jednocześnie nie przesuwając masowanej tkanki. Wyróżnia się głaskanie powierzchniowe, które wykonywane jest powoli i rytmicznie, oraz głaskanie głębokie, wykonywane energiczniej, szybciej i z większą siłą nacisku. Ta technika masażu służy przyzwyczajeniu pacjenta do dotknięcia terapeuty, a także znalezieniu miejsc chorobowo zmienionych. Tą metodą rozprowadza się talk, żel, maść lub olejek do masowania. Delikatne głaskanie łagodzi ból, sprawia, że skóra staje się gładka i elastyczna. Głaskanie należy także do techniki masażu relaksującego.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Rodzaje masażu - galeria
Rodzaje masażu - galeria [6 zdjęć]

Masaż jest ściśle określonym oddziaływaniem bodźców mechanicznych na tkanki organizmu. Ponadto wywołuje

zobacz galerię

2. Rozcieranie i ugniatanie

Rozcieranie to sprężyste odkształcanie struktur zbudowanych z tkanki łącznej. Terapeuta wykonuje tak zwany „fałd skórny”, który będzie się przesuwał wraz z ruchem rąk. To podstawowa technika związana z bezpośrednim leczeniem pacjenta. Stosuje się ją na stawy, torebki stawowe, aparaty więzadłowe, ścięgna, powięzi oraz tkanki mięśniowo-ścięgniste. Rozcieraniem leczy się przykurcze, blizny, bliznowce, zrosty pourazowe.

Metodę tę stosuje się w celu obniżenia pobudliwości nerwów, rozcieranie działa przeciwbólowo. Technika ta zapobiega otarciom i odleżynom, ułatwia wchłanianie się krwiaków, obrzęków, uaktywnia miejscowy przepływ krwi i limfy, uelastycznia przykurczone mięśnie i blizny, likwiduje zgrubienia, stwardnienia, blizny i bliznowce.

Ugniatanie powoduje silne przekrwienie w tkance podskórnej i mięśniach. Służy to zwiększeniu ich sprawności i lepszemu usunięciu szkodliwych produktów przemiany materii. Ugniatanie pobudza mięśnie, przyśpiesza ogólną regenerację mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym, pobudza receptory czucia głębokiego ośrodkowego układu nerwowego. Dzięki ugniataniu można zmniejszyć napięcie blizn oraz stymulować procesy wymiany tlenu i dwutlenku węgla w mięśniach.

3. Oklepywanie i wstrząsanie

Oklepywanie to rytmiczne i energiczne uderzanie rękoma masażysty w masowaną tkankę. Terapeuta musi zachować równomierną siłę, tak aby nie sprawiać bólu pacjentowi, nie powodować pojawiania się siniaków czy przekrwień lub popękanych naczynek krwionośnych. Oklepywanie stosowane jest w celu pobudzenia mięśni gładkich i poprzecznie prążkowanych do skurczu.

Technika ta zmniejsza tkankę tłuszczową i podwyższa temperaturę tkanek. Stosuje się ją w chorobach układu oddechowego, aby oderwać wydzielinę zalegającą w płucach.

Wstrząsanie stosowane jest na zakończenie masażu klasycznego. Technika polega na przekazywaniu tkankom za pomocą rąk masażysty drgań mechanicznych. Wstrząsanie obniża napięcie mięśniowe i rozluźnia aparat więzadłowo-napięciowy. Usprawnia krążenie krwi i limfy. Wstrząsanie należy do techniki masażu leczniczego i klasycznego.

Techniki masażu
Techniki masażu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.