Techniki masażu. Podstawowe ruchy w masażu klasycznym
Techniki masażu klasycznego to określone ruchy, wykonywane podczas masowania. Zastosowanie zróżnicowanych bodźców w czasie jednej sesji pozwala uzyskać pożądane rezultaty terapeutyczne, m.in. złagodzenie bólu, zmniejszenie stresu, czy odprężenie. Jakie są, więc podstawowe techniki masażu klasycznego?
- 1. Co to jest masaż klasyczny?
- 2. Jakie są podstawowe techniki masażu klasycznego?
- 2.1. Technika głaskania
- 2.2. Technika rozcierania
- 2.3. Technika ugniatania
- 2.4. Technika oklepywania
- 2.5. Technika wibracji i technika roztrząsania
- 3. Jakie są korzyści zdrowotne płynące z masażu klasycznego?
- 4. Jakie są wskazówki dla osób wykonujących masaż klasyczny?
- 5. Jakie są różnice między masażem klasycznym a innymi typami masażu?
1. Co to jest masaż klasyczny?
Masaż klasyczny to jedna z najpowszechniejszych, a zarazem najstarszych metod masażu. Polega on na zastosowaniu różnorodnych bodźców na skórę, tkankę podskórną oraz mięśnie. Może obejmować zarówno masaż całego ciała, jak i tylko jego wybranych części.
Masaż klasyczny jest bardzo uniwersalny i stanowi podstawę wielu innych form masażu. Wykorzystuje się go zarówno dla poprawy samopoczucia, redukcji stresu, jak i w profilaktyce i leczeniu pewnych schorzeń i dolegliwości. Jego głównym celem jest rozluźnienie mięśni i poprawa krążenia.
Masaż klasyczny wykonuje się często m.in. w gabinetach fizykoterapeutycznych, salonach masażu, ośrodkach SPA, centrach odnowy biologicznej, a nawet salonach urody. Po poznaniu podstawowych technik, masaż klasyczny można wykonać także w domu.
2. Jakie są podstawowe techniki masażu klasycznego?
W masażu klasycznym wykorzystuje się rozmaite techniki, czyli różnorodne bodźce uciskowe i rozciągające. Każda z nich ma swoje wskazania i daje określone rezultaty.
Podstawowe ruchy w masażu to:
- głaskanie,
- rozcieranie,
- ugniatanie,
- oklepywanie,
- wibracje i roztrząsanie.
2.1. Technika głaskania
Od tej techniki zaczyna się masaż klasyczny. Stosuje się ją także na zakończenie masażu. Ruchy nazywane głaskaniem to ślizganie się dłoni po ciele. Dłoń masażysty ściśle przylega do ciała masowanej osoby, a ucisk pozostaje równomierny.
Tego rodzaju bodźce poprawiają krążenie, pozwalają też na usunięcie zastojów. Wyróżnia się przede wszystkim głaskanie powierzchniowe i głębokie.
2.2. Technika rozcierania
Rozcieranie technika rozcierania sprowadza się do wykonywania ruchów półkolistych, kolistych lub okrężnych. Ruch zazwyczaj jest dość szybki. Rozcieranie jest bardzo pomocne na dolegliwości, takie jak przykurcze, blizny, bliznowce, obrzęki. Rozluźnia też i rozciąga zrosty.
2.3. Technika ugniatania
Ugniatanie stosuje się zaraz po rozcieraniu. Jest to zasadnicza część masażu klasycznego, która służy masowaniu mięśni. Uelastycznia mięśnie, tak jak i powięzi i ścięgna. Najogólniej technikę ugniatania dzieli się na podłużną (rozluźnia) i poprzeczną (pobudza).
Ugniatanie prowadzi do przekrwienia w tkance podskórnej i mięśniach. Zazwyczaj zajmuje ok. 40 proc. czasu całego zabiegu.
2.4. Technika oklepywania
Oklepywanie polega na rytmicznym, energicznym, krótkim i sprężystym uderzaniu rękoma w masowaną tkankę (poprzecznie do przebiegu włókien mięśniowych). Wyróżnić można kilka rodzajów oklepywań, m.in. opuszkowe, miotełkowe, czy łyżeczkowe.
2.5. Technika wibracji i technika roztrząsania
Technika wibracji polega na przekazywaniu drgań mechanicznych (częstotliwość drgań jest duża, amplituda mała). Do tego celu mogą zostać wykorzystane albo dłonie masażysty, albo specjalny aparat wibracyjny. Na tej podstawie technikę dzieli się na ręczną i przyrządową.
Technika roztrząsania (zwana też techniką roztrzepywania, czy wstrząsania) jest odmianą techniki wibracji, ale z mniejszą częstotliwością drgań, a większą amplitudą.
3. Jakie są korzyści zdrowotne płynące z masażu klasycznego?
Najważniejsze korzyści masażu klasycznego to przede wszystkim:
- poprawa przepływu krwi,
- rozluźnienie spiętych mięśni, uwolnienie z ciała napięcia,
- łagodzenie bólu (m.in. bóle stawów, pleców),
- odprężenie, uspokojenie, redukcja stresu, poprawa jakości snu,
- większa elastyczność mięśni,
- poprawa zakresu ruchomości i mobilności,
- poprawa samopoczucia.
4. Jakie są wskazówki dla osób wykonujących masaż klasyczny?
Domowy masaż klasyczny to doskonały sposób na pozbycie się stresu, odprężenie oraz ukojenie obolałych mięśni. Ważne jest jednak, by został przeprowadzony w odpowiedni sposób. O czym powinna pamiętać osoba wykonująca masaż?
Istotne jest przygotowanie odpowiedniego miejsca do masażu, zadbanie o wygodę, atmosferę i odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Istotną kwestią jest także właściwa higiena. Zanim zabieg zostanie rozpoczęty, masujący powinien dokładnie umyć ręce, a osoba masowana ciało.
Do masażu warto przygotować także ulubiony balsam, odrobinę oliwki lub olejku. Przy rozprowadzaniu substancji osoba masująca ma możliwość wyczuć, gdzie w ciele osoby masowanej znajduje się najwięcej napięć.
Masaż rozpoczyna się od głaskania. Jest to nie tylko pierwsza, ale i ostatnia technika, którą wykonuje się w masażu klasycznym. Kolejnym krokiem będzie zastosowanie techniki rozcierania, która powinna trwać ok. 20 proc. ogólnego czasu masażu.
Najwięcej czasu w masażu klasycznym należy poświęcić na ugniatanie. Dalej przechodzi się już do oklepywania, które wykonuje się w poprzek mięśnia. Kolejny krok to technika wibracji. Masaż zamyka się głaskaniem.
5. Jakie są różnice między masażem klasycznym a innymi typami masażu?
Obecnie stosuje się naprawdę wiele form masażu, np. masaż relaksacyjny, masaż tkanek głębokich, masaż tajski, czy masaż shiatsu. Co zatem odróżnia masaż klasyczny od innych typów tej aktywności?
Przede wszystkim masaż klasyczny stanowi bazę do większości innych metod. Jego podstawowe techniki stanowią wzorzec dla bodźców, wykorzystywanych w innych typach masażu.
Masaż klasyczny wpływa przede wszystkim na samopoczucie ogólne, poprawia kondycję i pracę głównych układów organizmu, pomaga łagodzić ból, a w dodatku jest jedną z przyjemniejszych i bardziej odprężających form masażu.
Dlatego też świetnie sprawdza się u osób, które nigdy wcześniej nie korzystały z tego typu zabiegów. Dzięki niemu można rozpoznać swoje preferencje.