Masaż lomi lomi
Masaże relaksacyjne zyskują coraz więcej zwolenników. Masaż hawajski, czyli masaż lomi lomi, zwany także lomi lomi nui, jest zupełnie inny niż masaż klasyczny. „Lomi” to hawajskie słowo, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza „dotyk miękką łapą zadowolonego kota”. Masowana osoba może poczuć błogie zadowolenie z masażu, który jest indywidualnie dopasowany do każdego człowieka. Jest to bowiem masaż odprężający i masaż relaksacyjny, który ma przynieść odpoczynek i wyciszenie oraz rozładowanie napięcia mięśniowego.
1. Jak przebiega masaż lomi lomi nui?
Przed masażem relaksacyjnym masażysta rozmawia z masowaną osobą, wtedy należy poinformować go o przebytych dolegliwościach i urazach, aby mógł podejść do nich w ostrożny sposób. Hawajczycy wierzą, że masowane ciało jest świątynią, której należy się szacunek i opieka, dlatego masaż jest przez nich traktowany poważnie.
Czas trwania masażu wynosi około 90-120 minut. Masaż hawajski lomi lomi jest wykonywany przy zapalonych świecach i włączonej muzyce relaksacyjnej oraz przy użyciu olejków eterycznych. Przed i po masażu wskazane jest picie dużej ilości niegazowanej wody mineralnej. W czasie masażu dobrze jest być bez bielizny, w samym ręczniku. Masażysta dobiera i podgrzewa mieszankę oleju do masażu i aplikuje go na skórę masowanego, najpierw na plecy, następnie na podudzia, ramiona, nogi, brzuch, klatkę piersiową, kark i twarz. Masowane są także stopy i dłonie oraz okolice stawów. Masażysta w żadnym wypadku nie dotyka okolic intymnych, które są zasłonięte. Zazwyczaj po masażu pacjent przez chwilę leży, a nawet zasypia. Masaż lomi lomi wykonuje zwykle jeden masażysta, ale istnieje możliwość wykonania go przez dwie osoby. Masaż hawajski jest dosyć głęboki, ale nie bolesny.
2. Jak działa masaż hawajski?
Masaż lomi lomi to masaż odprężający, ma też jednak właściwości lecznicze:
- wpływa pozytywnie na krążenie krwi i przemianę materii,
- pomaga zredukować tkankę tłuszczową,
- poprawia ruchliwość oraz elastyczność stawów,
- działa pozytywnie na układ krwionośny i limfatyczny,
- powoduje wzrost energii.
Obecnie spotyka się różne rodzaje masażu relaksacyjnego, jednak
masaż hawajski wyróżnia się na ich tle indywidualnym podejściem do osoby masowanej. Tradycyjni hawajscy masażyści często wolą masować osoby w ich własnych domach zamiast w spa, przez co mają z nimi bliższy kontakt. Lomi lomi to oprócz masażu relaksacyjnego sposób na życie. Masażyści często doradzają w sprawach zdrowej diety i stylu życia. Jednocześnie osoby, które interesuje jedynie masaż odprężający, nie powinny czuć się rozczarowane lomi lomi.
3. Jakie podstawy filozoficzne ma masaż lomi lomi?
Hawajska filozofia życia nazywana jest Huna. Hawajczycy wierzą, że człowiek jest częścią natury, dlatego też praca z ciałem odzwierciedla elementy występujące pierwotnie w przyrodzie, np. ruch palm, ruch fal morskich. Ponadto mieszkańcy Hawajów wierzą, że najważniejszą częścią życia człowieka jest miłość, dlatego też lomi lomi określany jest także jako masaż „kochających rąk”, bowiem jego istotą jest przekazanie za pomocą rąk ciepła, akceptacji i miłości. Ponadto masaż ma uruchomić płynny ruch energii w ciele, co zapewnia zdrowie, dobre samopoczucie i redukcję negatywnego napięcia. Ciało i umysł utrzymywane są w harmonii i równowadze. Według filozofii Hawajczyków masaż lomi lomi ma nie tylko właściwości lecznicze, ale także służy głębokiej osobistej transformacji i prawdziwemu „spotkaniu” z własnym ciałem i duszą.