Trwa ładowanie...

Maść na blizny – co zawiera i jak wybrać najlepszą?

Avatar placeholder
31.08.2022 13:48
Maść na blizny stosuje się w celu wyeliminowania nieestetycznych zmian na skórze.
Maść na blizny stosuje się w celu wyeliminowania nieestetycznych zmian na skórze. (Adobe Stock)

Maść na blizny to jeden z preparatów, których zadaniem jest wspomaganie regeneracji uszkodzonego naskórka i zmniejszenie widoczności nieestetycznych zmian w postaci blizn różnego pochodzenia. Co znajduje się w ich składzie? Jak wybrać najlepszą?

spis treści

1. Co to jest maść na blizny?

Maść na blizny, ale także krem i żel oraz plaster to produkty, które stosuje się w celu wyeliminowania nieestetycznych zmian na skórze powstałych wskutek przerwania ciągłości skóry. Ich zadaniem jest uelastycznienie naskórka i zmniejszenie widoczności „pamiątki” po urazie mechanicznym, termicznym lub chemicznym czy przewlekłym procesie zapalnym.

Blizny to skutek zastępowania uszkodzonych struktur tkanką włóknistą. Pojawiają się w różnych okolicznościach. Powszechne są blizny po trądziku czy operacji, ale i rozstępy po ciąży. Choć zmiany są naturalnym następstwem gojenia się ran, często stają się źródłem dyskomfortu, zwłaszcza gdy są rozległe i nie znikają.

Jak wyglądają blizny?

Zobacz film: "Sposób mamy na rozstępy"

Blizny różnią się wyglądem od prawidłowej skóry. Wyróżniają się na jej tle kolorem oraz fakturą. Zwykle są to obszary mniej elastyczne, często błyszczące i jaśniejsze od otaczającego naskórka. Starsze wystają ponad powierzchnię skóry, stanowiąc jej defekt kosmetyczny.

Blizny różnią się między sobą wyglądem. Wyróżnia się:

  • blizny atroficzne, inaczej zanikowe, które pojawiają się najczęściej po przebytym trądziku lub ospie wietrznej,
  • blizny przerostowe, które powstają zaraz po wygojeniu rany,
  • keloidy, inaczej bliznowce, które w odróżnieniu od blizn przerostowych przekraczają linię rany i mogą się rozrastać,
  • rozstępy skóry.

2. Co zawiera najlepsza maść na blizny?

Maść na blizny stosuje się w leczeniu zmian różnego pochodzenia, w tym między innymi blizn po oparzeniu, operacji i zabiegu chirurgicznym, cesarskim cięciu, wycięciu znamienia, zabiegu laparoskopowym, urazie mechanicznym czy terapii laserowej.

Na rynku dostępnych jest wiele produktów o zróżnicowanym składzie i sposobie działania. Maść na blizny, by była skuteczna, musi zawierać substancje aktywne, które pomagają w zmniejszaniu widoczności zmian.

To alantoina, wyciąg z cebuli oraz heparyna, które uelastyczniają bliznę i zmniejszają ryzyko pojawienia się przerostów. Sprawdzają się zwłaszcza w usuwaniu blizn potrądzikowych, a także blizn po ospie (to na przykład Cepan czy Contractubex).

Niektóre kremy i maści na blizny zawierają masę perłową, dzięki czemu mają działanie rozjaśniające i wygładzające. Są skuteczne w przypadku mniej widocznych blizn na twarz (np. NO-SCAR).

W składzie maści na blizny mogą znajdować się również takie składniki jak pantenol, srebro koloidowe, oleje, sok z aloesu, ekstrakt z nagietka czy ekstrakt z rumianku, które wspomagają regenerację uszkodzonego naskórka, zmniejszają widoczność nieestetycznych zmian, ale i mają działanie pielęgnacyjne, nawilżające, zmiękczające, wygładzające, uelastyczniające oraz rozjaśniające skórę.

W leczeniu blizn pomocna jest także maść z witaminą A, maść arnikowa, która łagodzi zmiany skórne, rozjaśnia blizny i przebarwienia oraz wzmacnia strukturę naskórka czy maść żywokostowa, która chroni tkanki przed nieprawidłowym zabliźnieniem.

3. Jak wybrać maść na blizny?

Aby kupić najbardziej skuteczną maść na blizny, należy wybrać taką, która jest lekiem, a nie kosmetykiem. Warto także zwrócić uwagę na jej skład, ale i przeznaczenie. Inaczej leczy się blizny pourazowe, inaczej blizny u dzieci, ślady po trądziku, rozstępy czy blizny po cesarskim cięciu.

Dobrze również posiłkować się opiniami użytkowników, ale i rekomendacjami specjalistów, którzy biorą pod uwagę nie tylko skuteczność preparatów u pacjentów, ale i wyniki badań klinicznych.

4. Maści na blizny i inne preparaty

W leczeniu blizn pomagają nie tylko maści, ale i:

  • plastry na blizny (np. silikonowe plastry Sutricon),
  • żele silikonowe, zmiękczające tworzącą się tkankę i tworzące powłokę ochronną,
  • kremy regenerujące skórę,
  • kapsułki z witaminami A i E do stosowania zewnętrznego,
  • kremy z retinoidami, które złuszczają naskórek, co pobudza do odnowy i regeneracji skóry,
  • domowe sposoby: olejek z drzewa herbacianego, sok z ogórka, sok z cytryny.

Bardzo ważne jest, by o bliznę zacząć dbać zaraz po zagojeniu się rany. Gdy procesy regeneracji skóry są zakończone, maści na blizny i kremy nie mogą już wiele zdziałać. Wówczas jedynym skutecznym sposobem może okazać się zabieg dermatologiczny lub z zakresu medycyny estetycznej (laseroterapia, peelingi, dermabrazja, zastrzyki sterydowe).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze