Trwa ładowanie...

Maseczka z pestek róży – właściwości, efekty, zastosowanie

Avatar placeholder
24.03.2022 14:59
Maseczka z pestek róży to kosmetyk pielęgnacyjny.
Maseczka z pestek róży to kosmetyk pielęgnacyjny. (adobestock)

Maseczka z pestek róży to wyjątkowy kosmetyk, stosowanie którego przynosi skórze wiele korzyści. To zasługa użytego do jego wytworzenia surowca, czyli pestek dzikiej róży, która znana jest ze swoich właściwości prozdrowotnych i pielęgnacyjnych. Jakie są efekty działania kosmetyku? Jak go stosować?

spis treści

1. Co to jest maseczka z pestek róży?

Maseczka z pestek róży jest kosmetykiem polecanym do pielęgnacji każdego rodzaju cery i obszaru ciała, także delikatnej skóry twarzy, szyi i dekoltu. Wytwarza się ją z wysuszonych oraz zmielonych pestek róży dzikiej.

Dzika róża (łac. Rosa canina z rodziny Rosaceae) jest kłującym krzewem dorastającymdo 3 m wysokości. Jej owoce dojrzewają jesienią.

Charakteryzują się czerwonym kolorem (zawierają drogocenne pestki). Kwiaty dzikiej róży wyróżniają się niezwykła barwą. Ich płatki mają niesamowity aromat i smak.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

W Polsce dzika róża jest gatunkiem pospolitym. Występuje na obszarach umiarkowanych i ciepłych półkuli północnej. Można ją spotkać prawie w całej Europie, na terenach do 1500 m n.p.m., w Afryce Północnej, na Wyspach Kanaryjskich, na Maderze, w Azji, a także w Australii i Nowej Zelandii.

Rosa canina od wieków jest obecna w medycynie naturalnej i kosmetyce, jak i kuchni. Wykorzystuje się nie tylko jej nasiona, ale także kwiaty, pąki, płatki i owoce.

Jej zalety oraz dobroczynne działanie na organizm są nie do przecenienia. To dlatego z dzikiej róży powstają preparaty prozdrowotne i kosmetyki, ale i konfitury, dżemy, syropy, soki, nalewki, herbaty.

Czy pestki dzikiej róży są jadalne?

Wiele osób zastanawia się, czy pestki dzikiej róży są trujące. Pytanie jest jak najbardziej zasadne, jednak okazuje się, że dopuszcza się je do spożycia. Pestki dzikiej róży zawierają groźne glikozydy cyjanogenne, które są źródłem toksycznego cyjanowodoru.

Jego nadmiar wywołuje objawy zatrucia. Przeważnie jednak nie są one spożywane w takiej ilości, by dla organizmu człowieka stanowiły realne zagrożenie.

Glikozydy cyjanogenne zawarte są również w pestkach gruszek, moreli, jabłek, brzoskwiń oraz migdałach.

2. Właściwości maseczki z pestek róży

Zarówno owoce, jak i pestki dzikiej róży to bogactwo wielu składników bioaktywnych, takich jak karotenoidy (beta-karoten, likopen i zeaksantyna), kwas retinowy, bioflawonoidy, garbniki, cukry, pektyny, kwasy organiczne, olejki eteryczne, witaminy A, B1, B2, C, E, K oraz minerały takie jak cynk, żelazo, magnez, potas, siarkę i wapń.

To dlatego maseczka z pestek róży ma wiele wyjątkowych właściwości i przynosi wiele zadowalających efektów. Działa, ponieważ:

  • delikatnie złuszcza martwy naskórek,
  • nawilża skórę,
  • koi podrażnienia,
  • odżywia skórę,
  • dotlenia i wygładza skórę,
  • wyrównuje koloryt cery,
  • wspomaga mikrokrążenie skóry,
  • ma właściwości peelingujące,
  • wspomaga niwelowanie zmian na skórze: blizn i przebarwień,
  • przyspiesza regenerację tkanek i gojenie się ran oraz podrażnień,
  • ma korzystny wpływ na cerę trądzikową,
  • zmniejsza widoczność drobnych zmarszczek,
  • wspomaga walkę z cellulitem oraz rozstępami.

Z nasion dzikiej róży wytwarza się olej z dzikiej róży. Stosuje się go do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, zwłaszcza wrażliwej, z rozszerzonymi naczynkami, uszkodzonej dojrzałej czy tłustej ze skłonnością do trądziku.

3. Jak stosować maseczkę z pestek róży?

Peeling i maseczka z pestek róży, którą można kupić w sklepach kosmetycznych zwykle ma konsystencję sypką. To dlatego do jej przygotowania potrzebny jest nośnik, czyli olej lub śmietana, jogurt czy miód.

Wystarczy dwie łyżeczki zmielonych pestek z dzikiej róży zalać wodą czy miodem, po czym dokładnie wymieszać. Do takiego peelingu można dodać kilka kropli ulubionego olejku.

Mikstura powinna mieć konsystencję luźnej papki. Należy nią delikatnie masować skórę przez kilka minut, a po zabiegu nałożyć niewielką ilość oleju zimno tłoczonego. W przypadku dostania się maseczki z pestek róży do oczu, należy przemyć je dużą ilością wody.

Można także przygotować domowy peeling. Jako bazę wystarczy wykorzystać zmielone pestki dzikiej róży, które są dostępne w wielu sklepach zarówno kosmetycznych, jak i spożywczych, tak stacjonarnych, jak i działających online.

Samodzielne pozyskanie pestek róży jest trudne. Owoce zbiera się, gdy dojrzeją, ale jeszcze zanim zrobią się miękkie. Należy je rozdrobnić, a następnie trzymać w piekarniku w temperaturze około 100 °C pierwsze 10 minut, a następnie suszyć je w temperaturze około 50–60 stopni Celsjusza.

Zobacz też:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze