Trwa ładowanie...

Olejek różany - co to jest, właściwości, przeciwwskazania

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
09.02.2024 17:06
Olejek różany doskonale nawilża skórę, a także przeciwdziała trądzikowi.
Olejek różany doskonale nawilża skórę, a także przeciwdziała trądzikowi. (Adobe stock)

Olejek różany to jeden z najbardziej cenionych olejków kosmetycznych ze względu na proces jego pozyskiwania i wysoką zawartość substancji aktywnych. Do jego produkcji najczęściej wykorzystuje się różę damasceńską. Jakie są właściwości olejku różanego? Kiedy warto sięgnąć po eteryczny olejek różany?

spis treści

1. Co to jest olejek różany?

Olejek różany pozyskiwany jest najczęściej z płatków róży damasceńskiej. Wykorzystywanym do tego procesem jest destylacją parą wodną. Płatki róży damasceńskiej stanowią cenne źródło:

  • karotenu,
  • kwasu askorbinowego, czyli witaminy C,
  • witamin z grupy B,
  • witaminy K,
  • nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3-, 6- 9-,
  • witaminy A,
  • flawonoidów.

Ze względu na swój skład róża damasceńska jest uważana za uniwersalny środek do pielęgnacji skóry. Najwięcej olejków różanych produkuje się w Bułgarii, Iranie i Maroko.

Zobacz film: "Jadalne ozdoby. Chryzantema z kapusty pekińskiej"

2. Jakie właściwości ma olejek różany, które wpływają na kondycję skóry?

Olejek różany wykazuje zdolność do uelastyczniania i rozjaśniania skóry. Dzięki właściwościom nawilżającym i regenerującym pomaga w przywracaniu jędrności i sprężystości skórze. Redukuje on widoczność zmarszczek i drobnych linii. Stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób, które marzą o promiennej i świetlistej cerze. Regularne stosowanie olejku sprawia, że skóra staje się gładka, miękka w dotyku, ale również zdrowsza.

Ponadto, olejek różany odznacza się silnymi właściwościami łagodzącymi i przeciwzapalnymi, które skutecznie redukują zaczerwienienia i stany zapalne skóry. Wzmacnia naturalną barierę hydrolipidową skóry i zapobiega nadmiernej utracie wody przez naskórek.

Olejek różany do twarzy doskonale sprawdzi się w przypadku cer dojrzałych, suchych, odwodnionych, naczynkowych. Można go również rozważyć jako część rutyny pielęgnacyjnej dla skóry z trądzikiem i skłonnościami do powstawania niedoskonałości, ponieważ olejek różany ma właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne.

3. W jaki sposób można stosować olejek różany w codziennej pielęgnacji?

Olejek różany charakteryzuje się wyjątkowym i przyjemnym zapachem. W aromaterapii wykorzystuje się go do redukowania lęku oraz niepokoju. Jako afrodyzjak, może pomóc osobom borykającym się z zaburzeniami seksualnymi. Wdychanie olejku różanego może działać wspomagająco w przypadku obniżonego nastroju czy stanów depresyjnych.

Olejek z płatków róży damasceńskiej ma również szerokie zastosowanie w kosmetologii. By zaobserwować jego wyjątkowe właściwości, wystarczy użyć niewielkiej ilości, a następnie delikatnie wmasować w twarz i szyję. Produkt najlepiej stosować na mokrą skórę.

Olejek wykazuje też korzystne działanie na cebulki włosów oraz skórę głowy. Jego właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i zmiękczające można z powodzeniem wykorzystać w swojej rutnie pielęgnacyjnej włosów. Wystarczy dodać odrobinę olejku do szamponu.

Olejek różany doskonale sprawdza się jako kosmetyk do masaży i refleksologii twarzy. Można stosować go także po opalaniu w solarium. Produkt ten doskonale niweluje podrażnienia spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, np. wiatrem czy mrozem.

4. Czy są jakieś przeciwwskazania do używania olejku różanego?

Choć olejek różany ma właściwości łagodzące, niektóre osoby o bardzo wrażliwej skórze mogą doświadczyć podrażnień lub reakcji alergicznych. Oprócz tego stosowanie olejku różanego nie jest polecane kobietom ciężarnym. Nadwrażliwość na rośliny z rodziny różowatych stanowi przeciwwskazanie do stosowania olejku na bazie róży damasceńskiej.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze