Olejek kokosowy - charakterystyka, właściwości, cena
Olejek kokosowy to produkt kosmetyczny, który wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych. Doskonale nawilża, regeneruje skórę, normalizuje wydzielanie sebum. Co ważne, olej kokosowy na włosy wpływa równie pozytywnie co na naskórek. Domyka łuski i wygładza strukturę włosów. Posiada silne właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze, dlatego z powodzeniem może być również stosowany na skalp głowy. Co jeszcze warto wiedzieć o tym produkcie? Czym różni się olej kokosowy nierafinowany od olejku kokosowego rafinowego?
1. Charakterystyka olejku kokosowego
Olejek kokosowy to olej pochodzenia roślinnego. Aby go pozyskać, niezbędny jest proces tłoczenia oraz rozgrzania kopry, która jest po prostu twardym miąższem orzechów palmy kokosowej. To właśnie w koprze znajduje się około siedemdziesięciu procent tłuszczu.
W zależności od sposobu tłoczenia, uzyskać można olejek kokosowy rafinowany lub olejek kokosowy nierafinowany.
2. Olejek kokosowy rafinowany a olejek kokosowy nierafinowany – różnice
Jaki olej kokosowy wybrać? Czy lepiej zainwestować w olej kokosowy rafinowany czy nierafinowany? Czym właściwie różnią się od siebie te produkty? Te pytania spędzają sen z powiek wielu konsumentom.
Olejek kokosowy rafinowany wytwarzany jest za pośrednictwem procesu rafinacji, czyli dokładnego oczyszczania ze zbędnych substancji w celu nadania produktowi odpowiednich właściwości. Poprzez proces rafinacji można z oleju usunąć niepotrzebne zabarwienie, poprawić zapach produktu czy zwiększyć jego trwałość.
Olejkiem nierafinowanym jest taki olej, który, jak sama nazwa wskazuje, nie został wytworzony z użyciem procesu rafinacji. W jego składzie znaleźć można więcej prozdrowotnych substancji bioaktywnych oraz przeciwutleniaczy. Oleje nierafinowane mają charakterystyczny kokosowy zapach.
Olejki nierafinowane są produktami tłoczonymi na zimno. Do ich wytworzenia nie jest potrzebna ani wysoka temperatura, ani zjawiska takie jak sedymentacja czy filtracja.
3. Właściwości olejku kokosowego
Olejek kokosowy wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo, regenerująco, ujędrniająco. Zawarte w olejku przeciwutleniacze chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz przedwczesnym starzeniem.
3.1. Dlaczego warto stosować olej kokosowy na twarz?
Olejek kokosowy skutecznie neutralizuje negatywne działanie wolnych rodników, które przyspieszają starzenie się skóry. Stosowany w formie emolientu zabezpiecza naskórek przed utratą substancji odżywczych.
Ponieważ wykazuje działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, doskonale sprawdzi się w przypadku cer trądzikowych, problematycznych oraz tłustych. Stosowanie olejku kokosowego bezpośrednio na skórę twarzy sprawia, że wydzielanie sebum zostaje unormowane.
Produkt może stanowić również składnik domowych masek, peelingów, balsamów czy domowych kremów do pielęgnacji stóp.
3.2. Jak stosować olejek kokosowy do włosów?
Olejek kokosowy to polecany preparat do pielęgnacji skóry głowy oraz włosów. Doskonale nawilża, odżywia, regeneruje włosy, a także przeciwdziała efektowi puszenia. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w olejowaniu włosów.
Właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne olejku sprawiają, że można go bez obaw stosować na skalp. W takiej formie przeciwdziała podrażnieniom skóry głowy oraz łupieżowi. Jeśli również borykasz się z problemem łupieżu, zastosuj niedużą ilość olejku na skórę głowy, zrób delikatny masaż, a następnie pozostaw preparat na kwadrans. Po upłynięciu określonego czasu zmyj olej szamponem.
4. Olejek kokosowy – cena
Wiele osób zastanawia się ile kosztuje olejek kokosowy. Za 100 mililitrów nierafinowanego olejku, który z powodzeniem nada się do pielęgnacji skóry czy olejowania włosów trzeba zapłacić około 22 złote. Za olejek rafinowany trzeba z kolei zapłacić od 12 do nawet 20 złotych.