Maseczki do cery naczynkowej
Maseczka do cery naczynkowej pozwala złagodzić charakterystyczne dla tego typu skóry defekty. Ponadto wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i zapobiega ich rozszerzaniu oraz powstawaniu nieestetycznych zmian skórnych. Preparaty przeznaczone do pielęgnacji cery naczynkowej nawilżają skórę i chronią ją przed promieniowaniem UV oraz nagłymi zmianami temperatur. Opierają się na bazie składników, które nie podrażniają i nie uczulają wrażliwych partii skóry.
Czytaj więcej
1. Kosmetyki do cery naczynkowej
Cera naczynkowa charakteryzuje się obecnością małych, rozszerzonych naczynek krwionośnych w okolicach nosa, na policzkach i brodzie. Tworzą one zauważalne czerwone linie, zaczerwienienia i rumieńce. W początkowych stadiach zmiany skórne charakterystyczne dla cery naczynkowej mogą znikać, jednakże później pojawiają się, niestety, na stałe. Problem ten wynika z niskiej elastyczności ścian naczynek krwionośnych. Rozszerzaniu naczynek sprzyjają następujące czynniki:
- gorąca lub bardzo zimna woda,
- niektóre pokarmy,
- alkohol,
- tytoń,
- nadmierna ekspozycja na słońce.
Skóra naczyniowa jest wrażliwa i wymaga specjalnej pielęgnacji. Kosmetyki do cery naczynkowej oparte są na wyspecjalizowanym działaniu chroniącym naczynia, powodują ich obkurczanie oraz zmniejszają przekrwienie. Ich funkcje polegają na:
- ochronie i wzmacnianiu naczyń krwionośnych,
- likwidacji obrzęków i zaczerwienień skóry,
- nawilżaniu,
- ochronie przeciwzmarszczkowej,
- zabezpieczaniu przeciwko działaniu promieni słonecznych.
2. Naturalne maseczki do twarzy dla cery naczynkowej
Oto pomysły na naturalne maseczki do cery naczynkowej, które zapewnią jej zdrowy i świeży wygląd.
- Maseczka z siemienia lnianego – łyżkę siemienia lnianego zalej szklanką wody i zagotuj na małym ogniu, w momencie zgęstnienia wody zdejmij garnuszek z gazu i odstaw do ostudzenia; nałóż gazę na twarz (wcześniej możesz ją zwilżyć tonikiem do cery naczynkowej), a następnie na nią rozgotowane siemię lniane. Całość zdejmij po 20 minutach.
- Ziołowa maseczka łagodząca – szklanką wrzątku zalej łyżkę suszu rumianku pospolitego oraz łyżkę siemienia lnianego, całość odstaw do ostudzenia do temperatury pokojowej; kiedy napar będzie gotowy, dodaj kilka kropel witaminy C. Gotową papkę rozprowadź równomiernie po twarzy i zmyj po 20 minutach.
- Maseczka z nagietka i skrzypu – wymieszaj łyżkę suszonego nagietka, skrzypu i kasztanowca, następnie zalej wszystko szklanką wrzącej wody. Po upływie 15 minut dodaj łyżeczkę mąki ziemniaczanej; przygotowaną papkę nałóż na twarz – pamiętaj, by warstwa była odpowiednio gruba, po kwadransie zmyj maseczkę wilgotną, ciepłą gazą, a następnie ciepłą wodą.
Cerę naczyniową możesz pielęgnować nie tylko za pomocą specjalnych preparatów kupowanych w aptekach lub sklepach zielarskich. Idealna maseczka do cery naczynkowej to także taka, którą wykonasz w domu, wykorzystując dostępne produkty spożywcze.
- Maseczka ożywcza z miodu i śmietanki – utrzyj łyżeczkę miodu z łyżeczką słodkiej śmietany, uzyskaną papkę nałóż na osuszoną twarz i zmyj po 20 minutach. Dzięki tej maseczce cera naczyniowa jest nawilżona i pełna blasku.
- Maseczka z kiwi – obierz kiwi ze skórki i drobno posiekaj, dodaj łyżeczkę soku z cytryny, łyżkę mąki ziemniaczanej i wymieszaj całość. Maseczkę nałóż na umytą i osuszoną twarz, zmyj po 20 minutach. Maseczki kosmetyczne wykonane z tych produktów świetnie działają również na skórę dekoltu, dlatego z powodzeniem możesz stosować je w tych miejscach.
- Maseczka z twarożku – łyżeczkę twarogu wymieszaj z łyżeczką tłustej śmietany homogenizowanej, powstałą papkę nałóż na umytą i osuszoną twarz, a następnie umyj po 20 minutach.
Maseczki do cery naczynkowej zapewniają skórze zdrowy i świeży wygląd. Dzięki nim cera jest świetlista i pozbawiona widocznych mankamentów.