Dieta dla cery naczynkowej
Dieta dla skóry z pękającymi naczynkami to jeden ze sposobów na pozbycie się szpecących czerwonych linii na twarzy. Cera naczynkowa jest delikatna i wymagająca, dlatego pojedyncza kuracja nie rozwiąże problemu. Należy dbać o nią przez cały czas w różny sposób. Warto zatem dowiedzieć się, jak można poprawić jej kondycję poprzez zmiany w menu. Aby efekt był zadowalający, dietę można połączyć wraz z innymi metodami leczenia pękających naczynek.
Czytaj więcej
1. Pajączki na twarzy
Tzw. pajączki to problem oznaczający kruchość i nadwrażliwość naczyń włosowatych, które rozszerzają się i pozostawiają na skórze nieestetyczne ślady. Popękane naczynka mogą być wynikiem nadmiernej ekspozycji na światło, niskiej temperatury czy palenia papierosów. Warto także zdawać sobie sprawę, że inną przyczyną pajączków może być nieodpowiednia dieta. Dlatego mając taki problem, należy zwrócić uwagę, czy codzienny jadłospis pokrywa całkowicie zapotrzebowanie na wszystkie witaminy i minerały. Jeśli dieta nie jest pełnowartościowa, należy jak najszybciej wprowadzić zmiany. Następnie można zastosować różne kuracje na pękające naczynka, na przykład wykorzystujące olejki eteryczne.
2. Dieta na cerę naczynkową
Dieta dla cery naczynkowej musi być bogata w witaminy E i C, które skutecznie wzmacniają naczynia włosowate i zapobiegają dalszym uszkodzeniom. Te składniki odżywcze można zastosować również zewnętrznie, by poprawić wygląd skóry. Poza tym menu powinno obfitować w minerały:
- Miedź – uczestniczy w procesie produkcji tkanki kostnej i łącznej, zatem konsumpcja jedzenia bogatego w miedź, czyli wątróbki, ziaren sezamu, suszonych pomidorów, pomoże zregenerować uszkodzone naczynka. Miedź jest także składnikiem koniecznym do powstawania enzymów w naskórku, które chronią skórę poprzez produkcję melaniny i eliminowanie wolnych rodników. Zatem minerał ten jest niezbędny, by skóra była mocna i gładka.
- Selen – popękane naczynka mogły powstać wskutek oddziaływania promieniowania słonecznego. Okazuje się, że przed tym procesem może chronić właśnie selen, ponieważ obfituje on w antyoksydanty, które zapobiegają takim uszkodzeniom. Składnik mineralny może zregenerować naczynka i rozjaśnić pajączki na skórze. Produkty zawierające selen to orzechy, skorupiaki, produkty pszeniczne.
- Cynk – według niektórych specjalistów cera naczynkowa może być sygnałem niedoboru cynku w organizmie. Składnik mineralny likwiduje stan zapalny skóry, regeneruje naczynia. Zatem dieta dla cery naczynkowej musi zawierać orzeszki ziemne, ostrygi i kakao.
Jadłospis osoby skarżącej się na kruche naczynia włosowate musi być pełen owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych, które są cennym źródłem błonnika. Włókno pokarmowe pomaga pozbyć się nagromadzonych toksyn z organizmu i zapobiega uszkodzeniom naczyń. Poza tym warto z jadłospisu wyeliminować wszystkie napoje alkoholowe, które przyczyniają się do powstawania nowych pajączków. Takie zmiany w diecie pomogą pozbyć się problemu szpecących linii.