Trwa ładowanie...

Medytacja – korzyści i przeciwwskazania. Jak zacząć medytować?

 Katarzyna Kurek
16.05.2023 16:22
Medytacja obniża poziom stresu
Medytacja obniża poziom stresu (Adobe Stock)

Medytacja zmniejsza skutki stresu i napięć, przez co ma korzystny wpływ zarówno na umysł, jak i ciało. Regularna praktyka wzmacnia cały organizm oraz pomaga zachować dobre samopoczucie. Jakie są pozostałe korzyści wynikające z medytacji? Jak zacząć medytować?

spis treści

1. Czym jest medytacja?

Medytacja (łac. meditatio) to praktyka, która ma na celu skupienie umysłu na "tu i teraz". Jest to rodzaj treningu świadomości i narzędzie, które doskonale wycisza. Pozwala uzyskać większą klarowność myśli oraz przynosi wewnętrzny spokój. Wprowadza równowagę między życiem wewnętrznym, a zewnętrznym.

Medytacja może przybierać różne formy. Choć najczęściej kojarzona jest z bezruchem i siadem skrzyżnym, to jednak może być prowadzona także w innych pozycjach – siedzących, półleżących, czy leżących. Medytować można także w ruchu.

2. Co daje medytacja?

Medytowanie wpływa korzystnie na mózg, zdrowie oraz ogólne samopoczucie. Dzięki niemu możliwe jest redukowanie napięcia. Tego rodzaju trening wpływa też na pamięć, zwiększa kreatywność, wzmacnia system odpornościowy oraz dodaje energii.

Zobacz film: "Natchniona Herbuś: "Medytacja sprawia, że mam wewnętrzy spokój i równowagę""

Praktyka wzmacnia również zdrowie psychiczne, pewność siebie oraz kształtuje samodyscyplinę. Może też wpływać na ciśnienie krwi i łagodzić dolegliwości bólowe (ból głowy, migrena).

Niektóre medytacje uzdrawiające działają korzystnie na urodę. Wspierają psychikę i ciało, redukując stres i łagodząc bezsenność, których skutkiem jest gorsza kondycja skóry, włosów i paznokci.

3. Jak zacząć medytację?

Jak zacząć medytować? Na początku:

  • wybierz ciche, wygodne miejsce,
  • zajmij dogodną pozycję medytacyjną,
  • ustaw stoper na 3-5 minut (najlepiej z łagodnym dźwiękiem),
  • wyprostuj kręgosłup,
  • zamknij oczy, weź kilka głębokich wdechów,
  • skup uwagę (np. na liczeniu oddechów lub powtarzaniu prostej mantry),
  • utrzymuj koncentrację i pozycję (jeśli pojawiają się myśli, pozwól im przepływać przez umysł bez osądzania).

Dla osób początkujących, podczas pierwszych ćwiczeń, pełne wejście w praktykę może być kłopotliwe. W takich sytuacjach warto zacząć od najłatwiejszych form medytacji, jak chociażby medytacja prowadzona. Ta forma medytacji polega na słuchaniu głosu innej osoby, która krok po kroku przeprowadza przez cały proces.

4. Medytacja na sen

Wieczorna medytacja to jedno ze skuteczniejszych narzędzi wspierających zdrowy i głęboki sen. Praktyka pomaga w rozluźnieniu mięśni i uspokojeniu myśli. Wspiera także naturalny mechanizm produkcji melatoniny, tzw. hormonu snu. Wieczorna praktyka pozwala na szybsze zaśnięcie, powoduje też, że sen jest głębszy i intensywny.

Jaka medytacja na dobry sen? W wieczornym wyciszeniu pomocna może być medytacja koncentracji, czy uważności. Trudno jednak jednoznacznie wskazać medytację, która byłaby odpowiednia dla wszystkich. Wiele zależy od osobistych preferencji. Dlatego też warto jest samodzielnie wypróbować kilka technik i wybrać najskuteczniejszą.

5. Medytacja na stres

Medytacja obniża poziom stresu. Redukuje napięcia w ciele i umyśle, daje poczucie odprężenia. Regularna praktyka oczyszcza umysł z natrętnych myśli. Dzięki czemu możliwe jest nie tylko lepsze rozpoznawanie emocjonalnych stresorów, ale też zwiększenie dostępu do wewnętrznych zasobów.

W celu zmniejszenia stresu i lęku świetnie sprawdzają się medytacje uważności. Pomocna może być także medytacja mantry, w której cicho powtarza się uspokajającą i wspierającą myśl. W redukcji stresu pomocna może być też medytacja z przewodnikiem, w której tworzy się mentalne, relaksujące i kojące obrazy.

Warto wspomnieć także o tym, że medytacja tylko wspomaga radzenie sobie ze stresem. W przypadku silnego, przewlekłego stresu, czy nerwic zawsze wskazana jest konsultacja z psychoterapeutą lub psychiatrą.

6. Kto nie powinien medytować?

Chociaż medytacja niesie za sobą wiele zalet, to jednak praktyka ta nie jest wskazana dla każdego. Medytacja nie powinna być stosowana bez zgody lekarza m.in. u osób:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze