Mydło aleppo – właściwości, zastosowanie, jak je zrobić
Mydło aleppo to naturalny kosmetyk znany ludzkości od tysięcy lat. Ta wyjątkowa, myjąca kostka przynosi wiele korzyści naszej skórze, cerze i włosom.
1. Co to jest mydło aleppo?
Mydło aleppo pochodzi od nazwy miasta, w którym zostało stworzone – Aleppo w Syrii. Uważane jest za jedno z najstarszych i najczystszych mydeł, jakie kiedykolwiek stworzono, ponieważ zawiera wyłącznie naturalne składniki. W skład mydła aleppo wchodzi: woda, oliwa z oliwek, olejek laurowy oraz wodorotlenku sodu.
Producenci tego naturalnego mydła obecnie dodają do niego również inne składniki, takie jak: miód, olejki eteryczne, olejek arganowy, czerwoną glinkę, sole z Morza Martwego i inne ekologiczne składniki, które są dobre dla skóry lub po prostu nadają kostce myjącej ładny zapach.
2. Właściwości mydła aleppo
Tradycyjny sposób otrzymywania mydła aleppo polega na zastosowaniu metody tak zwanego "gorącego procesu". Nowoczesna wersja kosmetyku wykonana jest natomiast techniką "zimnego procesu". W pierwszym przypadku produkcja mydła aleppo opiera się na długim gotowaniu mieszanki zawierającej tłuszcz i roztwór wodorotlenku sodu lub potasu. Drugi sposób nie wymaga podgrzewania, ale dzięki temu zachowujemy więcej wartościowych właściwości mydła aleppo, które giną w wysokiej temperaturze.
Zabarwienie kostki myjącej zależy od użytych do jego produkcji proporcji oleju laurowego. Jeśli kosmetyk ma jasnożółtą barwę lub odcień kości słoniowej, oznacza to, że jest w niej niewielka ilość olejku. Jeśli natomiast kolor mydła aleppo jest bardziej złoty lub brązowy, ma w sobie dużo tej substancji. Jednak wewnątrz mydło z aleppo zawsze pozostaje zielone, co można zaobserwować po przecięciu go na pół.
3. Skóra ze skłonnością do alergii
Oliwa z oliwek znajdująca się w składzie mydła aleppo znana jest ze swojego działania dezynfekującego, przeciwzapalnego, regenerującego oraz oczyszczającego. Składnik ten sprawia, że kostka ma kremową konsystencję, jest wyjątkowo łagodna oraz doskonale nawilża ciało. Dzięki temu mydło aleppo może być stosowane u osób ze skłonnością do alergii skórnych oraz nawet u małych dzieci z wrażliwą skórą.
Oliwkowe mydło aleppo jest również bogate w witaminę E i polifenole, które są wartościowymi antyutleniaczami pomagającymi w opóźnieniu skutków starzenia się skóry.
Kolejnym, wcześniej wspominanym składnikiem mydła aleppo jest olej laurowy, który ma właściwości antyseptyczne. Ten preparat tonizuje, stymuluje i rozświetla cerę. Mycie twarzy mydłem aleppo pomaga również złagodzić przebarwienia pojawiające się na twarzy. Poza tym zmiękcza i odżywia skórę, nie powodując przy tym jej wysuszenia i podrażnienia.
Istotną informacją jest to, że mydło aleppo z olejem laurowym skutecznie sprawdza się w leczeniu różnych problemów skórnych, takich jak trądzik, egzema, łuszczyca, opryszczka wargowa, bakteryjne zapalenie skóry oraz infekcje grzybicze.
Okazuje się, iż mycie włosów mydłem z aleppo działa skutecznie w przypadku problemu z tłustą i swędzącą skórą głowy, oraz łupieżu wywołanego łojotokowym zapaleniem skóry. Jeśli jednak wasze włosy są przesuszone, ten kosmetyk może nie być dla was odpowiedni.
Niektórzy używają też aleppo jako mydła do golenia, które działa jak krem. W przypadku osób o wrażliwej skórze zaleca się stosowanie płatków mydła, jako naturalnego środka piorącego do prania bielizny i ubrań dzieci.
4. Jak zrobić mydło aleppo?
Mydło aleppo można kupić w mydlarniach, w sklepach z produktami leczniczymi oraz kosmetykami naturalnymi. Najlepiej jednak zrobić mydło aleppo domowej roboty.
Oliwę z oliwek należy zmieszać z wodą i wodorotlenkiem sodu oraz zagotować te składniki. Kiedy mieszanka odczeka tydzień, trzeba połączyć ją z olejem laurowym. Następnie powinniśmy usunąć tak zwany ług (wcześniej dodany wodorotlenek), ostudzić powstałą masę, wlać ją do formy i w końcu – pokroić ją na małe części. Tak przygotowane mydło aleppo powinno stać przez okres kilku miesięcy, aż stwardnieje, dojrzeje i będzie gotowe do użytku.