Mydło marsylskie – skład, właściwości i zalety
Mydło marsylskie produkowane jest od kilkuset lat na południowym wybrzeżu Francji. To wszechstronny i naturalny kosmetyk, który służy zarówno do mycia ciała, jak i twarzy oraz włosów. Sprawdzi się również w domu. Co warto o nim wiedzieć?
1. Co to jest mydło marsylskie?
Mydło marsylskie to produkt, który swą nazwę zawdzięcza królowi Ludwikowi XIV i miastu, z którego pochodzi: mowa o Marsylii. Wytwarza się je od wieków, według tradycyjnych metod, w małych manufakturach na wybrzeżu południowej Francji. Ich produkcja nadzorowana jest przez lokalnych maîtres savonniers.
Tradycyjne mydło marsylskie powstawało poprzez połączenie wody morskiej z Morza Śródziemnego z oliwą z oliwek. Dziś można je produkować także z innych olejów roślinnych. To głównie: olej palmowy, oliwa z oliwek, olej migdałowy, olej arganowy, olej rzepakowy. Ważne jest, by w jego składzie znajdowało się ich minimum 72% zawartości.
Mydło marsylskie to rodzaj szarego mydła. Oznacza to, że nie powinno ono zawierać dodatkowych składników. Niemniej można w nim znaleźć olejki eteryczne (na przykład lawendowy, pomarańczowy, różany), które nadają mydłu kolor i zapach. Niektóre zawierają także sok z aloesu, olej arganowy czy masło shea.
2. Jak powstaje mydło marsylskie?
Proces produkcji mydła podzielony jest na pięć etapów i trwa nawet 10 dni. Tradycyjna metoda polega na gotowaniu oliwy z oliwek z dodatkiem ługu. Otrzymywano go przez rozpuszczanie i wielokrotne wygotowywanie popiołu roślinnego.
Dziś do wytwarzania mydeł wykorzystuje się różne oleje roślinne, a także wodorotlenek sodu (uzyskuje się kostki twarde) lub potasu (uzyskuje się mydła bardziej miękkie oraz mydło marsylskie w płynie). To zdecydowanie usprawnia i przyspiesza proces produkcji. Mydło ma bardzo prosty, ale przyjazny i skuteczny skład.
Warto wiedzieć, że w 2011 roku powołano organizację UPSM (Union des Professionnels du Savon de Marseille), która zrzesza cztery największe fabryki mydła marsylskiego.
Zobacz także:
3. Właściwości i zalety mydła marsylskiego
Mydło marsylskie jest produktem biodegradowalnym i wegańskim. Nie testuje się go na zwierzętach, nie zawiera w swoim składzie tłuszczów zwierzęcych ani sztucznych dodatków: parabenów, glikoli czy petrolatów. Nie ma ryzyka wystąpienia alergii, gdyż mydło marsylskie nie podrażnia i nie uczula.
Prawdziwe mydło marsylskie cechuje się w pełni naturalnym składem, dlatego jest doskonałym wyborem, jeśli chodzi o pielęgnację ciała i twarzy. Jego kolejną niewątpliwą zaletą jest przyjazne dla skóry pH.
To dlatego jest ono dobrym wyborem dla alergików, noworodków i małych dzieci. Warto podkreślić, że mydło marsylskie jest bezpieczne i może być stosowane od pierwszych dni życia dziecka.
Niestety zdarza się, że pod nazwą mydło marsylskiego kryją się fałszywe produkty. To dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy kosmetyk wyprodukowano w oparciu o oryginalną recepturę.
Tradycyjne mydło marsylskie musi spełniać określone standardy. Prawdziwe:
- ma prosty skład, zawiera nie więcej niż 6 składników,
- nie ma dodatków w postaci SLS, parabenów, barwników, substancji zapachowych, nie zawiera również składników zwierzęcych,
- jest produkowane w Marsylii lub na terenie departamentu Delty Rodanu,
- wytwarzane jest według tradycyjnej receptury i w określony sposób.
Oryginalne mydło marsylskie można również poznać po pieczęci potwierdzającej zawartość co najmniej 72% olejów roślinnych w produkcie.
4. Do czego służy mydło marsylskie?
Mydło marsylskie sprawdza się w codziennej pielęgnacji ciała i twarzy, także skóry wrażliwej czy noworodków. Po zastosowaniu pozostawia na skórze filtr ochronny, a skóra jest nawilżona i odżywiona. Zalecane jest przez dermatologów do mycia delikatnej skóry okolic intymnych.
Mydło można również stosować zamiast szamponu do włosów (zwłaszcza suchych), a także do mycia skóry głowy ze skłonnością do łupieżu.
Aby dobrze spłukać naturalne mydło z włosów, trzeba albo płukać je kilkakrotnie, albo płukać włosy, używając roztworu octu jabłkowego i wody. Kosmetyk pomaga także w odbudowie zniszczonych paznokci.
Mydło marsylskie może być używane w domu: do czyszczenia różnych powierzchni, zarówno kanap, jak i podłóg czy blatów, odplamiania ubrań, a także prania i zmywania.
Mydło marsylskie jest nie tylko produktem naturalnym, ale i wszechstronnym. Służy również do odkażania ran i otarć, oczyszczania sierści zwierząt, jak i wytwarzania domowych środków czystości DIY.