Trwa ładowanie...

Nagniotki – czym są i jak je usunąć? Domowe sposoby na odciski

 Katarzyna Kurek
06.10.2022 16:31
Nagniotki łatwo pomylić z kurzajkami
Nagniotki łatwo pomylić z kurzajkami (Adobe Stock)

Nagniotki, nazywane też odciskami, to pogrubienia naskórka, które najczęściej zlokalizowane są na stopach. Zmiany te wyglądają nieestetycznie oraz mogą powodować duży dyskomfort i utrudniać chodzenie. Jak rozpoznać nagniotki i odróżnić je od innych zmian skórnych? Jak usunąć odciski?

spis treści

1. Co to są nagniotki?

Nagniotki (łac. clavus) to rodzaj odcisków, które są reakcją obronną naskórka na miejscowy ucisk, czy przewlekłe tarcie. Mają niewielkie rozmiary i są bezbarwne. Ich środek stanowi najczęściej twardy czop rogowy (rdzeń), który przybiera kształt stożka z ostrym, skierowanym do wnętrza skóry zakończeniem.

Z uwagi na miejsce występowania nagniotki dzieli się na:

  • nagniotki miękkie – zazwyczaj występują między palcami stóp, czyli w tych miejscach, gdzie ciepło i wilgoć zmiękczają zrogowaciały naskórek,
  • nagniotki twarde – zlokalizowane są na różnych częściach stopy, zwykle na podeszwie lub opuszkach bocznych małego palca stopy.
Zobacz film: "Czosnek na odciski. Tani i prosty sposób"

2. Nagniotki a inne zmiany skórne

Wyróżnia się także inne zmiany i narośla, które mogą pojawiać się na stopach – modzele, czy kurzajki. Odciski w formie nagniotków można z nimi bardzo łatwo pomylić, jednak są to zupełnie inne schorzenia.

2.1. Nagniotki a modzele

Modzele są także rodzajem odcisków, jednak mają inny kształt oraz formę. Zwykle lokalizują się w okolicach pięt, czy nad głowami kości śródstopia, czasem na dłoniach.

Pomocne w ocenie zmian mogą być dostępne w sieci zdjęcia modzeli. Widać na nich wyraźnie, że zmiany te w odróżnieniu od nagniotków są zdecydowanie większe. Wybrzuszenia mają szarą lub żółtawą barwę. Takie odciski na pięcie, czy stopie pozbawione są też rdzenia, czyli rogowego czopa.

2.2. Kurzajki a odciski

Nagniotki łatwo jest pomylić także z kurzajkami (tzw. wronie oko), zwłaszcza na wczesnym etapie ich powstawania. Kurzajki wywoływane są jednak przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV, a nie są wynikiem tarcia lub nacisku, tak jak odciski.

Gdzie najczęściej pojawia się wronie oko? Stopy i dłonie są ich najczęstszą lokalizacją. Kurzajki nierzadko położone są także obok siebie, tworząc bolesne skupiska. Najczęściej mają formę żółtawych lub białych wypustek o niewielkich rozmiarach. Zdarza się, że na środku zmiany widoczny jest czarny rdzeń.

3. Dlaczego powstają nagniotki?

Odciski na stopach i dłoniach są wynikiem długotrwałego działania czynnika mechanicznego. Powstają najczęściej na skutek nadmiernego nacisku oraz tarcia.

Przyczyny nagniotków na stopach:

Przyczyny odcisków na dłoniach:

  • długotrwała praca fizyczna,
  • częsta gra na instrumentach muzycznych,
  • brak rękawiczek przy wykonywaniu prac domowych, czy ogrodowych,
  • ćwiczenia związane z podnoszeniem sztang.

4. Leczenie nagniotków

Odciski na palcach i stopach z uwagi na to, że powodują ból przy chodzeniu, są przyczyną dużego dyskomfortu. Dlatego też zmiany te powinny być odpowiednio leczone. Priorytetem jest zidentyfikowanie przyczyny problemu. Jeśli powstawanie nagniotków związane było np. z noszeniem zbyt ciasnego obuwia, konieczne jest dobranie odpowiednich butów.

W leczeniu nagniotków pomocne mogą okazać się także:

  • Plastry – na odciski z korzeniem bardzo dobrze sprawdzają się specjalne plastry. Tego typu produkty wspierają proces gojenia się ran, chronią przed bakteriami oraz niwelują ból. Dobrze sprawdzają się nie tylko w przypadku nagniotków, ale i modzeli. Plastry na odciski niwelują ucisk oraz zabezpieczają zmiany przed obcieraniem.
  • Kremy i maści – na odciski tego typu produkty działają najczęściej złuszczająco. Miejscowe stosowanie zmiękcza i rozpulchnia zrogowaciały naskórek i ułatwiają jego usunięcie. Kremy i maści na modzele, czy odciski mogą też zawierać dodatkowe składniki, które chronią przed powstawaniem nowych zmian.
  • Płyny na odciski – preparaty te zmiękczają oraz niszczą zrogowaciałą warstwę skóry. Są wygodne w stosowaniu, niektóre mają np. dołączony specjalny pędzelek do aplikacji.

Co na odciski, gdy powyższe sposoby zawodzą? W takiej sytuacji warto przemyśleć wizytę u podologa. Specjalista podczas wizyty usuwa stwardniałą skórę, przez co nie tylko nagniotki znikają, ale też zmniejsza się ryzyko ich nawrotu. W niektórych przypadkach konieczna może być także konsultacja dermatologiczna, mechaniczne ścinanie i wygładzenie skóry lub chirurgiczne usuwanie odcisków.

5. Domowe sposoby na odciski

Jak usunąć odcisk na stopie z korzeniem? W pozbywaniu się nagniotków pomocne mogą być następujące domowe sposoby:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze