Nie trać witamin! Wyciskarki do soków do 500 złotych
Niektóre soki z kartonów mogą zawierać sztuczne składniki np. barwniki i konserwanty. Z tego względu coraz więcej osób szuka zdrowych alternatyw w postaci soku przygotowywanego w domu. Z tym zadaniem zmierzy się wyciskarka. Na jakie parametry zwrócić uwagę? Podpowiadamy, jak wybrać dobrą wyciskarkę w przystępnej cenie.
1. Dlaczego warto kupić wyciskarkę?
Wyciskarka do soku to świetne rozwiązanie dla osób zwracających uwagę na skład produktów, w tym zawartość składników odżywczych. Urządzenie przyda się także rodzicom, których dzieci nie przepadają za owocami i warzywami w wersji surowej, za to chętnie piją soki. Szklanka pysznego napoju wypita rano jest zastrzykiem energetycznym, który poprawia nie tylko kondycję organizmu, ale również wygląd skóry i włosów.
Wiele osób staje przed wyborem wyciskarka czy sokowirówka? Jeśli zależy wam na cichej pracy urządzenia oraz zachowaniu jak najwięcej ilości fitosubtancji, lepszym wyborem będzie wyciskarka. Jej działanie jest wolniejsze, jednak dzięki wolnym obrotom sok zachowuje właściwości odżywcze.
Ergonomia wyciskarki sprawia, że jej wyczyszczenie jest łatwe i zajmuje mniej czasu niż ma to miejsce w przypadku sokowirówki. Dopiero zaczynacie przygodę ze zdrowym odżywianiem? W tym przypadku również możecie zdecydować się na prostą w obsłudze wyciskarkę, np. do cytrusów.
2. Podstawowe parametry wyciskarki
Na rynku znajdziemy wiele modeli wyciskarek, jak jednak wybrać sprzęt z najlepszymi parametrami? Na szczególną uwagę zasługują urządzenia wolnoobrotowe, ponieważ im wolniej będzie się obracał wałek ślimakowy, tym sok będzie zdrowszy. Wiąże się to oczywiście z długą pracą urządzenia, jednak warto poświęcić ten czas, by cieszyć się jak największą ilością witamin zawartych w napoju.
Działanie wyciskarki wolnoobrotowej jest sprzężone z mocą sprzętu. Jeśli będziemy wyciskać jedynie miękkie owoce i warzywa, możemy zdecydować się na urządzenie o mocy ok. 100-150 W. Natomiast do twardszych surowców przyda nam się wyciskarka, której wydajność sięga 400 W. Najmniejszą moc (do 85 W) mają wyciskarki do cytrusów.
Wybierając idealne urządzenie, warto również sprawdzić, jaką pojemność ma dołączony pojemnik na odpady. Niektóre modele nie posiadają takiego naczynia, co wiąże się z częstym myciem sitka, na którym zbierają się nieprzemielone skrawki. Są one jednak suche, a nie mokre, co odróżnia wyciskarkę od sokowirówki.
3. Rodzaje wyciskarek
Według podstawowego podziału wyciskarki dzielą się na ręczne i elektryczne. Ręczną wyciskarkę wyróżnia lekkość oraz niewielkie rozmiary. Jest ona dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą się cieszyć zdrowym napojem w podróży.
Wyciskarki elektryczne dzielą się na jedno- i dwuślimakowe. Jednoślimakowe wyciskarki mogą posiadać ostrza. Dzięki temu szybciej wyciśniemy klarowny sok, ale nie będzie on posiadał tak dużo wartości odżywczych, jak ma to miejsce w przypadku sprzętu pozbawionego ostrzy.
Wyciskarki dwuślimakowe są wyposażone w dwa wałki, które ułatwiają rozdrobnienie warzyw liściastych, a także ziół.
4. Jak wybrać najlepszą wyciskarkę?
Dobrą wyciskarkę, która będzie nam służyła do przyrządzania soku z miękkich owoców i warzyw, możemy kupić w cenie od 200 złotych. Natomiast, jeśli chcemy, aby urządzenie radziło sobie z twardymi surowcami, warto wybrać sprzęt o wartości ok. 500 złotych.
Dobrym rozwiązaniem będzie zakup sprzętu posiadającego funkcję automatycznego odprowadzania miąższu oraz blokadę kapania — w ten sposób unikniemy plam na blacie stołu. Przed zakupem sprawdźmy również, czy wyciskarka ma wymienne końcówki (np. do mielenia ziaren kawy), a także wymienne wałki ślimakowe, które ułatwią obróbkę poszczególnych surowców.
Do niektórych modeli dodawane są również książki z przepisami na pyszne soki z wyciskarki. A może wybierzemy urządzenie z dodatkowym sitkiem, dzięki któremu przygotujemy mus bądź przecier?
Polecamy wam także wyciskarkę, do której dołączona jest waga łazienkowa — pomoże nam monitorować masę ciała.