Trwa ładowanie...

OCM - oczyszczanie twarzy olejami

Avatar placeholder
23.04.2021 12:00
Olej z awokado można wykorzystać do OCM
Olej z awokado można wykorzystać do OCM (123rf)

OCM to zabieg oczyszczania twarzy olejami. Po zastosowaniu kuracji OCM, skóra twarzy staje się jędrna i oczyszczona. Dobór odpowiedniego oleju zależy od rodzaju i kondycji cery.

spis treści

1. Co to jest OCM?

OCM to skrót od angielskiej nazwy zabiegu oczyszczania twarzy olejami, Oil Cleansing Method. Zamysłem twórców urodowej metody OCM jest zastąpienie mydła, toników, pianek i płynów do demakijażu olejami.

OCM działa na zasadzie zwalczania tłuszczu tłuszczem. Tę samą reakcję obserwujemy w diecie Kwaśniewskiego czy Atkinsa, gdzie osoby odchudzające się żywią się niemal wyłącznie tłuszczami, jednak ich waga spada.

Zobacz film: "Makijaż zamiast nawilżania. Pielęgnacyjne grzechy Polek"

Przy oczyszczaniu twarzy olejami reakcja zachodzi nie wewnątrz organizmu, ale na powierzchni skóry. To dlatego OCM pozwala na zmniejszenie wydzielania sebum u osób z cerą tłustą i nawilżaniu skóry u cierpiących na suchość twarzy.

Sposoby na oczyszczanie twarzy z Youtube
Sposoby na oczyszczanie twarzy z Youtube [6 zdjęć]

Każdy, kto śledzi Youtube.com wie, jak często na portalu można trafić na tzw. tutoriale. Są to amatorskie

zobacz galerię

2. Zabieg OCM

Zabieg OCM nie tylko pomoże pozbyć się kłopotliwych zaskórników, ale też zamknie pory. Prawidłowo dobrane oleje zagwarantują też wygładzenie skóry i ujednolicenie jej kolorytu, co jest pożądane zwłaszcza przez panie z cerą naczynkową.

Regulacja wytwarzania sebum w cerze tłustej pozwoli pozbyć się uporczywego problemu błyszczącej skóry i przetłuszczającej się grzywki, natomiast cera sucha po OCM stanie się wyraźnie bardziej promienna i nawilżona.

3. OCM a rodzaje skóry

Stosowanie kuracji OCM różni się w zależności od rodzaju i kondycji skóry.

Cera sucha wymaga stosowania kuracji OCM olejem, który w 90 proc. składa się z oleju bazowego, 10 proc. stanowi zaś olejek rycynowy. Olej bazowy dla skóry suchej i dojrzałej to np. olej z pestek moreli, z ogórecznika, arganowy, macadamia, awokado albo zwykła oliwa z oliwek.

Niezależnie od rodzaju cery zwracajmy uwagę, by wybierać oleje nierafinowane i tłoczone na zimno. W przypadku alergii na olejek rycynowy poleca się stosowanie zamiennika w postaci olejku jojoba. Ponieważ rycyna może dodatkowo wysuszać skórę, jeśli zauważysz niekorzystne zmiany, zmniejsz jego ilość.

OCM dla cery mieszanej to 20 proc. olejku rycynowego i 80 proc. oleju jojoba lub z pestek winogron. Uważajmy na olej kokosowy: może zapychać pory.

Cera tłusta wymaga pielęgnacji, która zmniejszy wytwarzanie sebum. Nie możemy jednak pozwolić na całkowitą eliminację tej warstwy ochronnej cery, dlatego wskazane jest stosowanie kuracji OCM w proporcji 70:30.

Posiadaczki cery suchej do OCM mogą użyć oleju lnianego, sezamowego, konopnego lub z pestek dyni czy orzechów włoskich. Mieszając go z olejkiem rycynowym, omijajmy jednak okolice oczu – rycyna może podrażniać.

OCM dla cery normalnej, podobnie jak w przypadku cery mieszanej, to stosunek 20 proc. rycyny i 80 proc. oleju z pestek moreli, granatu, awokado lub owoców dzikiej róży. Stosując gotowe preparaty zwróćmy uwagę, by nie zawierały parafiny, parabenów, konserwantów, alkoholu i kwasów.

Cera naczynkowa i trądzikowa również mogą zostać poddane zabiegowi OCM, czyli oczyszczaniu skóry olejami. Zaawanasowane schorzenia wymagają jednak konsultacji z dermatologiem.

W cerze naczynkowej OCM skupia się na nakładaniu na twarz jednego rodzaju oleju, np. z kocanki lub orzecha laskowego. Cera trądzikowa lubi natomiast olej słonecznikowy, sezamowy i lniany.

4. Zabieg OCM

Cera sucha, mieszana, tłusta i normalna przed zabiegiem OCM powinna zostać delikatnie zwilżona. Następnie oczyszczonymi dłońmi nakładamy na twarz niewielką ilość mieszanki olejów do oczyszczania twarzy.

Kolejnym krokiem w OCM jest nakrycie twarzy ściereczką z bawełny lub mikrofibry. Namoczoną w bardzo ciepłej wodzie, trzymamy do momentu ostygnięcia. Moczymy ściereczkę jeszcze 2-3 razy, a następnie za jej pomocą ścieramy nadmiar oleju.

Zabieg OCM kończymy przetarciem skóry ściereczką zmoczoną w zimnej wodzie, co pomoże zamknąć pory. Później wystarczy umyć twarz naturalnym mydłem i nałożyć delikatny krem lub serum.

W przypadku cery trądzikowej zrezygnuj z używania ściereczki. Wyeliminujesz rozprzestrzenianie się bakterii po całej twarzy. Przygotowanie cery naczynkowej do OCM powinno natomiast wiązać się z gorącym prysznicem, który otworzy pory.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze