Trwa ładowanie...

Olejek na porost włosów – jaki wybrać i jak stosować?

Avatar placeholder
01.09.2023 12:52
Olejek na porost włosów to produkt, który wzmacnia osłabione cebulki włosowe, spowalnia proces łysienia i stymuluje wzrost nowych włosów
Olejek na porost włosów to produkt, który wzmacnia osłabione cebulki włosowe, spowalnia proces łysienia i stymuluje wzrost nowych włosów (Adobe Stock)

Olejek na porost włosów to produkt, który działa na skórę głowy, ale i same kosmyki. Wzmacnia osłabione cebulki włosowe, spowalnia proces łysienia oraz stymuluje wzrost nowych włosów. Jaki kosmetyk wybrać? Jak go stosować? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

spis treści

1. Jak działa olejek na porost włosów?

Olejek na porost włosów to preparat, który działa na włosy, ich cebulki oraz skórę głowy - wielowymiarowo. Co to znaczy? Olejek na porost włosów przede wszystkim:

  • oczyszcza, wzmacnia, nabłyszcza i wygładza włosy. Dzięki temu te nie tylko rosną szybciej, ale i są mocniejsze. Lepiej wyglądają - nabierają zdrowego blasku i przestają się puszyć. Nie rozdwajają się i nie wypadają. Łatwiej je okiełznać i wystylizować,
  • dotlenia, wzmacnia i odżywia cebulki włosów. To gwarantuje pojawienie się "baby hair" i przyspiesza porost włosów.
  • działa na skórę głowy, nawilżając ją i odżywiając, a i łagodząc podrażnienia. Dodatkowo niweluje objawy łupieżu czy nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy.
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Jaki olejek na porost włosów wybrać?

Aby olejek na porost włosów działał, nie może być przypadkowy. Najlepiej sprawdza się naturalny olejek na porost włosów, źródło różnych witamin, przeciwutleniaczy i kwasów tłuszczowych, taki jak:

  • olej rozmarynowy, który poprawia gęstość włosów, wpływa na ich porost, a i posiada właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalnie. Obecny w nim kwas rozmarynowy chroni przed promieniowaniem UV i wolnymi rodnikami, działa jako antyoksydant. Według specjalistów jego właściwości są porównywane do profesjonalnych środków na wzrost włosów,
  • olej z kozieradki (sprawdza się także kozieradka w formie wcierki),
  • olejek lawendowy, który nie tylko przyspiesza wzrost włosa, z uwagi na właściwości generujące wzrost komórek, ale i ma działanie antybakteryjne,
  • olejek z mięty pieprzowej, który zwiększa ilość mieszków włosowych, ma właściwości chłodzące,
  • olejek z drzewa cedrowego, który nie tylko wspiera wzrost włosa i hamuje wypadanie, ale i ma właściwości przeciwgrzybicze oraz antybakteryjne. Dobrze sprawdza się w przypadku podrażnionej skóry głowy czy łupieżu,
  • olej rycynowy, najlepiej wymieszany z innym olejem, na przykład arganowym. Dlaczego to ważne? Produkt jest bardzo gęsty i trudno go spłukać z włosów. Jego minusem w przypadku blondynek jest to, że może przyciemniać włosy.

3. Jak stosować olejek na porost włosów?

Skład i jakość olejku na porost włosów to jednak nie wszystko. Bardzo ważne jest, by wiedzieć, jak go używać. Najważniejsze jest, by produkt był aplikowany regularnie, minimum raz w tygodniu. Należy nakładać go bezpośrednio na skórę głowy:

  • w formie olejowania,
  • domowej maski na włosy,
  • wcierek.

Olejek na porost włosów trzeba wmasować w skórę głowy i pozostawić na mniej więcej godzinę (najlepiej zrobić to po prostu przed myciem głowy). Następnie wystarczy nałożyć na włosy i skórę głowy odżywkę do włosów (by zemulgować olej) i umyć włosy dwa razy. Po myciu trzeba nałożyć odżywkę na włosy.

Dieta i masaże na porost włosów

Stosowanie olejku na porost włosów to nie wszystko. Aby cieszyć się piękną fryzurą i dobrą kondycją włosów, należy pamiętać o optymalnej, racjonalnej, dobrze zbilansowanej diecie. Ta powinna być zasobna w witaminy, składniki mineralne i kwasy tłuszczowe.

Oznacza to, że w codziennym jadłospisie muszą być obecne świeże warzywa i owoce (w tym warzywa strączkowe), ryby, nabiał, orzechy, pestki dyni, kasze oraz pełnoziarniste pieczywo (także makaron z pełnego przemiału).

Pomocne są także masaże głowy na porost włosów. Nie mniej ważna jest także chronienie ich przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie słoneczne, mróz i wiatr czy chlor obecny w wodzie na pływalni. Olejki na porost włosów powinny być używane w połączeniu z nawilżającymi szamponami i odżywkami, a także maskami.

4. Olejek na porost włosów – przeciwwskazania i środki ostrożności

Olejek na porost włosów, choć efektywny w działaniu, nie jest produktem kosmetycznym dobrym dla każdego. Nie poleca się go nie tylko osobom, które nie przepadają za tłustymi konsystencjami preparatów, ale i tym, które mają włosy:

  • cienkie,
  • rzadkie,
  • bardzo delikatne,
  • skłonne do obciążenia,
  • z tendencją do nadmiernego przetłuszczania.

Wówczas lepiej dodać kilka kropli oleju do szamponu czy domowej wcierki do skóry głowy przygotowanej z miodu, jogurtu czy aloesu. Stosując olejek do włosów czy olejki eteryczne (np. z rozmarynu), zawsze warto zachować środki ostrożności Nakładając preparaty bezpośrednio skórę głowy można zadziałać na nią drażniąco. Przed zabiegiem należy wykonywać próbę uczuleniową.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze