Trwa ładowanie...

Omijaj z daleka. "Efekt jak po oparzeniu wrzątkiem"

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
08.06.2022 17:51
Uwaga na leki i kosmetyki na bazie fototoksycznych roślin. Mogą doprowadzić do silnej reakcji alergicznej, jeżeli wystawisz skórę na słońce
Uwaga na leki i kosmetyki na bazie fototoksycznych roślin. Mogą doprowadzić do silnej reakcji alergicznej, jeżeli wystawisz skórę na słońce (Getty Images)

Uwaga na fototoksyczne rośliny. Ich połączenie z promieniowaniem słonecznym może doprowadzić do wystąpienia poważnej reakcji alergicznej. Eksperci w rozmowie z WP abcZdrowie wyjaśniają, na które rośliny powinniśmy szczególnie uważać.

spis treści

1. Ziołowe leki, herbatki, kremy

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że niektóre rośliny i zioła mogą mieć działanie fototoksyczne. Po spożyciu niektórych leków, naparów na bazie ziół, a nawet posmarowaniu nimi skóry, nie wolno się opalać, bo dłuższy kontakt z promieniami słonecznymi może doprowadzić do groźnych skutków.

- Konsekwencje mogą być przeróżne. Wszystko zależy o tego, z jaką rośliną mamy do czynienia oraz od drogi narażenia. Jeżeli chodzi o spożycie - może dojść do podrażnienia przewodu pokarmowego, jeżeli chodzi o kontakt ze skórą - może wystąpić rumień, świąd, pokrzywka - tłumaczy lek. Eryk Matuszkiewicz, specjalista toksykologii klinicznej oraz chorób wewnętrznych. - Wiele zależy też od indywidualnej podatności. Jeżeli ktoś ma wywiad alergiczny, to nawet rośliny, które są mało drażniące, mogą wywołać takie objawy - dodaje lekarz.

Fototoksyczne zioła pod wpływem promieni słonecznych wywołują niepożądane reakcje na skórze
Fototoksyczne zioła pod wpływem promieni słonecznych wywołują niepożądane reakcje na skórze (Adobe Stock)
Zobacz film: "Dobra ochrona przed słońcem. Metoda łyżeczki do herbaty"

2. Jakie rośliny są fototoksyczne?

Dziurawiec zdaniem ekspertów zajmuje pierwsze miejsce na liście ziół o silnym działaniu fototoksycznym. Napar z dziurawca stosuje się w zaburzeniach trawienia i chorobach wątroby. Łagodzi bóle miesiączkowe oraz objawy depresji. Za działanie fotouczulające dziurawca odpowiada zawarta w nim hiperycyna.

- Chodzi przede wszystkim o preparaty na bazie ekstraktu z dziurawca, które działają na poprawę nastroju, jak np. deprim. Po zwykłych naparach z dziurawca raczej nie powinno wystąpić uczulenie, ale na wszelki wypadek zaleca się, żeby nie eksponować skóry na słońce podczas używania wszystkich preparatów dziurawcowych - wyjaśnia dr n. farm. Barbara Bacler-Żbikowska z Katedry i Zakładu Botaniki Farmaceutycznej i Zielarstwa SUM.

Osoby, które opalają się po spożyciu wyciągu z dziurawca, mogą dostać tzw. wyprysku fotoalergicznego. - Mogą pojawić się ciemne, przypalane przebarwienia, plamy, które nie chcą zejść - zaznacza ekspertka.

Dr Bacler-Żbikowska ostrzega też przed wystawianiem na promieniowanie słoneczne skóry posmarowanej kosmetykami zawierającymi naturalne olejki eteryczne z cytrusów.

- Olejek cytrynowy, grejpfrutowy, pomarańczowy - to są olejki, które mają właściwości fototoksyczne. Jeżeli mamy balsam, a zwłaszcza perfumy z naturalnymi olejkami eterycznymi z cytrusów, też nie powinniśmy po ich aplikacji eksponować skóry bezpośrednio na działanie promieni UV. W przeciwnym wypadku na skórze mogą się pojawić plamy, przebarwienia, poparzenia, a nawet pęcherze. Te właściwości fototoksyczne uruchamiają się pod wpływem promieniowania słonecznego - tłumaczy botaniczka.

3. Może dojść do poparzeń wewnętrznych

Kolejnymi na liście roślin fototoksycznych są barszcz Sosnowskiego i dyptam jesionolistny. Oba gatunki mogą powodować poparzenia.

- Barszcz Sosnowskiego przyszedł do nas ze Wschodu. Sam dotyk tej rośliny nie jest toksyczny, ale właśnie w połączeniu ze słońcem powoduje bardzo silne poparzenia skóry. Tworzą się pęcherze, trudno gojące się rany, blizny. Podobnie jest z naszym rodzinnym dyptamem jesionolistnym. To jest piękna roślina, którą coraz częściej spotyka się w ogrodach. Pięknie pachnie cytrusami, natomiast po kontakcie rośliny ze skórą również mogą powstać takie poparzenia, jak po barszczu Sosnowskiego - podkreśla ekspertka. - Te związki fotouczulające to substancje, które w upalne dni ulatniają się wokół rośliny, więc nawet nie trzeba dotknąć tej rośliny, żeby ulec poparzeniu - dodaje.

Dr Bacler-Żbikowska przyznaje, że sama dobrze wie, jakie mogą być konsekwencje, bo ma poparzenia właśnie po kontakcie z dyptamem. - To są rośliny parzące, to znaczy, że efekt jest jak po oparzeniu wrzątkiem. Poza przebarwieniami powstają wodne pęcherze i otwarte rany. Osobiście przeżyłam oparzenie dyptamem i bliznę mam do dzisiaj. Ciężko gojące się rany i przebarwienia na skórze pozostają co najmniej przez dwa lata - tłumaczy ekspertka i dodaje, że jeżeli dojdzie do takiego poparzenia albo na skórze pojawi się po opalaniu dziwna wysypka, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

- Chodzi o to, żeby zapobiec infekcjom i tworzeniu się później blizn. Barszcze są o tyle niebezpieczne, że może dojść nawet do poparzeń wewnętrznych i wtedy mamy zagrożenie życia. Zwłaszcza jeśli dana osoba jest uczulona na któryś ze składników - podsumowuje ekspertka

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze