Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Jak zadbać o skórę uszkodzoną słońcem?

Jak zadbać o skórę uszkodzoną słońcem?
Jak zadbać o skórę uszkodzoną słońcem?

Promieniowanie słoneczne dociera do głębokich warstw skóry i powoduje w ich obrębie szereg uszkodzeń. UV niszczy DNA komórek i przyspiesza pojawianie się pierwszych zmarszczek. Ponadto promieniowanie jest główną przyczyną przebarwień skóry, a niekiedy nawet raka. Na szkodliwe działanie promieni słonecznych narażona jesteś o każdej porze roku. UV zawsze dociera do powierzchni ziemi, bez względu na to czy mamy lato czy też zimę.

1. Czy można odwrócić szkody spowodowane słońcem?

W momencie, gdy zaczniesz odpowiednio chronić skórę przed słońcem, proces niszczenia komórek skóry zostanie zatrzymany. Kosmetyki do opalania powinnaś dobierać odpowiednio do fototypu skóry i rodzaju cery. Nie powinnaś stosować filtrów niższych niż SPF 20. Wybieraj preparaty o szerokim spektrum działania, które będą skutecznie chronić twoją skórę przed działaniem promieniowania UVA i UVB. W celu wzmocnienia efektu ochrony, nakładaj kosmetyk około 20-30 minut przed ekspozycją na słońce i aplikuj go ponownie co dwie godziny. Ponadto istnieją specjalne metody, które umożliwią ci zregenerowanie skóry uszkodzonej działaniem promieni UV.

2. Trzy kroki do przyspieszenia procesu regeneracji skóry

Krok 1 - peeling

Zobacz film: "Bezpieczne opalanie"

Złuszczanie skóry to jeden z najskuteczniejszych sposobów przyśpieszających odnowę skóry. Peeling usuwa obumarłe komórki naskórka i stymuluje skórę do szybszej odnowy. Kosmetyki złuszczające są obecnie dostępne w rozmaitych formach. Może to być zwykły preparat z granulkami bądź krem zawierający w składzie kwasy AHA działające złuszczająco. Kupując preparaty na bazie kwasów, wybieraj te o stężeniu od 5-8%. Ich składniki aktywne ułatwiają usuwanie martwych komórek naskórka. Ponadto wpływają one również na widoczność przebarwień – rozjaśniając je. Po dłuższym czasie stosowania kremu złuszczającego, zauważysz znaczne wygładzenie skóry, spłycenie zmarszczek oraz wyrównanie kolorytu skóry. Niezależnie od preparatu, który wybierzesz, zawsze postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta. Zawsze są one umieszone na opakowaniu kosmetyku.

Krok 2 - Zwalczanie przebarwień

Melanina to barwnik wytwarzany przez skórę w wyniku działania promieniowania UV. Niekiedy barwnik ten nie rozkłada się równomiernie w obrębie naskórka i pozostawia na jego powierzchni nieestetyczne plamy. Specjalistyczne kosmetyki rozjaśniające ograniczają produkcję melaniny w naskórku. Ograniczenie tego procesu obniża ryzyko pojawienia się kolejnych przebarwień. Poszczególne składniki kremów wybielających rozjaśniają plamy już istniejące. Preparat taki powinnaś nakładać dwa razy dziennie na całą twarz.

Krok 3 - Stosuj przeciwutleniacze

W celu wzmocnienia ochrony skóry i przyśpieszenia jej odnowy, stosuj preparaty zawierające antyoksydanty. Zapewniają one ochronę DNA komórkom skóry, zapobiegają tworzeniu się nowotworów oraz zabezpieczają włókna kolagenowe i elastynowe skóry. Przeciwutleniacze niwelują wolne rodniki, które są odpowiedzialne za tworzenie się zmarszczek. Codzienną dietę wzbogać o witaminę C i E. Warto też zadbać o to, aby stosowane na co dzień kosmetyki również zawierały w składzie te substancje.

Początkowe stadia uszkodzenia skóry powstające w wyniku działania UV możesz jeszcze odwrócić. Poza systematyczną pielęgnacją musisz też zrezygnować z opalania się. Pamiętaj, że poważniejsze skutki działania słońca są widoczne dopiero po kilku latach. Już od dzisiaj staraj się im zapobiegać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze