Pędzle do cieni
Dobrze dobrane pędzle do cieni w znaczący sposób wpływają na jakość makijażu oczu. Od dobrego pędzelka i od jakości cienia do powiek zależy to, jak kolor będzie się prezentował i „wtapiał”. Zdarza się nawet, że to złej jakości pędzel do cieni powoduje problemy z ich aplikacją na powiekę. Obsypywanie się cienia do powiek i nieestetyczne rozmazywanie mogą być skutkiem korzystania z pędzla ze sztucznego włosia.
1. Kształty pędzli do cieni
Tradycyjna „gąbeczka na patyku”, czyli najzwyklejszy aplikator do cieni do powiek służy do nakładania cieni na całą powiekę. Rozmiar takiej gąbeczki dobrze jest dostosować do wielkości powieki. Aby osiągnąć estetyczny efekt, lepiej jest wybierać gąbeczki z zaokrąglonym końcem. Wtedy kolor na powiece będzie nieco rozmyty i delikatnie nałożony. Nie da się dzięki niemu precyzyjnie wymodelować oka, służy on raczej do pokrywania większych powierzchni powieki.
Mały, płaski pędzelek do cieni o krótkim, nieco zaokrąglonym włosiu jest idealny do makijażu oczu, jeśli marzy nam się stworzenie „smoky eyes”. Takim pędzelkiem nakładamy ciemne cienie wokół całego oka. Dodają one głębi spojrzeniu, pozwalają też na dość precyzyjne nałożenie koloru na powiekę. Ciemny cień do powiek nałożony takim pędzelkiem z powodzeniem zastąpi kredkę do oczu. Taki pędzelek do cieni jest idealny, aby nakładać nim cień w miejscu, gdzie na powiece robi się fałda. Dobrze sprawdza się przy łączeniu różnych kolorów cieni na powiece.
Pędzel ścięty koryguje kształt oka, w podobny sposób jak eyeliner czy kredka do oczu. Można go stosować także na dolnej powiece, gdyż pozwala on na dużą precyzję w nakładaniu. Świetnie sprawdzi się także przy nakładaniu cieni do powiek na wewnętrzne kąciki oczu. Niektórzy chwalą go sobie jako pędzel do nakładania cieni na załamanie powieki.
2. Wybór pędzla do cieni
Do wyboru mamy także włosie sztuczne lub naturalne. Naturalne włosie jest zwykle nieco delikatniejsze i łatwiejsze w użyciu. Równomierniej rozprowadza kosmetyk niż jego sztuczny odpowiednik. Nie drażni także skóry. Włosie sztuczne może powodować osypywanie się cienia wokół oka. U niektórych osób podrażnia ono skórę, która przecież wokół oczu jest szczególnie delikatna.
Jeśli już decydujemy się na zakup specjalnego pędzla do cieni, zwróćmy także uwagę na jego długość. Zbyt krótki pędzelek jest mało poręczny. Za pomocą dłuższego można precyzyjniej nakładać cienie na powieki. Przy wybieraniu pędzli do powiek i innych pędzli do makijażu lepiej nie oszczędzać, szczególnie że rozpiętość cenowa jest bardzo szeroka (od darmowych gąbeczek do cieni do pędzli za kilkaset złotych). Nie dajmy się też zwariować - nie wszystkie drogie pędzle są najlepsze. Ale często te kosztujące nieco więcej są trwalsze, delikatniejsze dla skóry i zrobione z najlepszych, naturalnych materiałów.
Po zakupie należy pamiętać, że każdy pędzel do makijażu wymaga utrzymywania higieny i mycia po każdym użyciu. Jest to szczególnie ważne w przypadku pędzli, którymi malujemy skórę w okolicach oczu. Tam skóra jest delikatna, a każda bakteria może się dostać także do oka.