Peeling salicylowy – wskazania, przeciwwskazania, opis, efekty
Peeling salicylowy jest wykorzystywany do leczenia zapalenia mieszków włosowych= oraz niwelowania objawów fotostarzenia się skóry. Stosując peeling salicylowy, rozjaśnimy również wszelkie przebarwienia i plamy na skórze. Z peelingu salicylowego powinny skorzystać osoby z cerą tłustą, która cechuje się dużym zanieczyszczeniem, zaskórnikami, a także cerą trądzikową. Co ważne peeling salicylowy działa już po pierwszym zabiegu i jest bardzo skuteczny.
1. Dla kogo jest peeling salicylowy
Peeling salicylowym jest polecany głównie osobom z trądzikiem oraz tłustą, zanieczyszczoną skórą. Ponadto peeling salicylowy jest bardzo bezpieczny i skuteczny. Zapobiega powstawaniu łojotoku, rozjaśnia naskórek i łagodzi podrażnienia. Po zastosowaniu peelingu salicylowego skóra jest oczyszczona, zaskórniki zlikwidowane, a zmarszczki spłycone. Peeling salicylowy ujędrnia skórę. Ponadto peeling salicylowy można wykorzystać do leczenia zapalenia mieszków włosowych, zapobiega on fotostarzeniu się skóry.
2. Czy peeling salicylowy można stosować przy alergii skórnej?
Peeling salicylowy nie jest polecany osobom, które zmagają się z alergiami skórnymi lub mają na skórze świeże blizny po zabiegach. Przeciwwskazaniem do peelingu salicylowego jest również aktywna opryszczka. Z peelingu salicylowego należy również zrezygnować, jeżeli w ciągu ostatnich dwóch miesięcy miał miejsce zabieg chirurgiczny twarzy. Nie należy wykonywać również peelingu salicylowego w ciągu 6 miesięcy od stosowanej krioterapii.
Peeling salicylowy nie jest również zalecany w ciąży i w czasie karmienia piersią. Niestety kwas stosowany w czasie peelingu salicylowego może wówczas doprowadzić do zatrucia. Zatrucie po peelingu salicylowym przejawia się szumami w uszach i nudnościami. Przeciwwskazaniem do peelingu salicylowego jest stosowanie retinoidów. Przed peelingiem salicylowym osoby stosujące taką terapię powinny ją przerwać na ok. 6 miesięcy przed zabiegiem.
3. Jak wygląda peeling salicylowy?
Peeling salicylowy wykorzystuje kwas salicylowy, który pochodzi z kory wierzby. Dzięki niemu peeling salicylowy łatwo złuszcza i usuwa martwy naskórek i pozwala na regenerację naskórka. Peeling salicylowy jest dużo łagodniejszy niż peeling kwasami AHA. Stosowanie peelingu salicylowego niesie za sobą również mniejsze ryzyko powikłań niż kwasy AHA.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Kiedy należy stosować peeling? - odpowiada dr Ewa Szmaj
- Jak często można wykonywać peeling twarzy? - odpowiada lek. Małgorzata Horbaczewska
- Jakie peelingi na cere naczynkową są najlepsze? - odpowiada lek. Bożena Mamcarz
Peeling salicylowy działa przeciwgrzybiczo, antyseptycznie i przeciwzapalnie. Po peelingu salicylowym krostki i podrażnienia skóry goją się szybciej, ponieważ kwas salicylowy szybciej przenika przez warstwę łojową skóry. Peeling salicylowy jest idealny dla cery tłustej i trądzikowej, ponieważ zapobiega pojawianiu się wyprysków.
4. Efekty peelingu na trądzik
Peeling salicylowy daje szybkie efekty już po pierwszym zabiegu. Trwały efekt peelingu salicylowego można uzyskać po 5-10 zabiegach, które można wykonywać co 14 dni. Po peelingu salicylowym może pojawić się obrzęk, pieczenie i okresowe nadmierne złuszczanie naskórka.
Peeling salicylowy wykonujemy w gabinecie kosmetycznym. Cena peelingu salicylowego w profesjonalnym gabinecie to ok. 150 zł.